سبک زندگیسلامت

توصیه های متخصص قلب بعد از فنر گذاشتن قلب

فنر گذاشتن قلب و رژیم غذایی پس از فنرگذاری قلب

عمل آنژیوپلاستی (فنر گذاشتن قلب) در اولین ساعات پس از حمله قلبی ممکن است خطر عوارض را کاهش دهد. توجه کنید که در این عمل جراحی زمان‌بندی می‌تواند بسیار مهم باشد. هر چه سریع‌تر اقدام به درمان حمله قلبی کنید، خطر نارسایی قلبی، سایر عوارض و مرگ کاهش می‌یابد. در این مقاله به توصیه متخصص قلب پس از فنرگذاری قلب می‌پردازیم.

فنرگذاشتن قلب

فنرگذاشتن قلب

آنژیوپلاستی یک روش جراحی برای باز کردن رگ‌های خونی قلب است که خون را به ماهیچه قلب می‌رساند. رگ‌های خونی به عنوان عروق کرونر نیز شناخته می‌شوند. پزشکان قلب اغلب این روش را بلافاصله پس از حمله قلبی انجام می‌دهند.

به این روش آنژیوپلاستی عروق کرونر از راه پوست یا مداخله کرونری از راه پوست نیز گفته می‌شود. در بسیاری از موارد، پزشکان پس از آنژیوپلاستی استنت عروق کرونر را در مسیر شریان‌ها قرار می‌دهند. استنت به جریان خون و تنگ شدن مجدد شریان کمک می‌کند.

آنژیوپلاستی همچنین می‌تواند علائم بیماری قلبی را در صورتی که دچار حمله قلبی نشده‌اید تسکین دهد.

استنت‌های عروق کرونر در حال حاضر تقریباً در تمام روش‌های آنژیوپلاستی استفاده می‌شوند. استنت یک سیم پیچ فلزی ریز و قابل انبساط است که برای جلوگیری از باریک شدن یا بسته شدن مجدد شریان، آن را در ناحیه تازه باز شده شریان قرار می‌دهند.

پس از قرار دادن استنت، بافت شروع به پوشاندن استنت، مانند لایه‌ای از پوست می‌کند. بسته به اینکه استنت پوشش دارویی داشته باشد یا نه، ظرف 3 تا 12 ماه به طور کامل با بافت پوشیده می‌شود. ممکن است داروهایی به نام ضد پلاکت برای کاهش “چسبندگی” پلاکت‌ها برای شما تجویز شود. پلاکت‌ها سلول‌های خونی خاصی هستند که برای جلوگیری از خونریزی به هم می‌چسبند. این دارو همچنین می‌تواند از تشکیل لخته‌های خون در داخل استنت جلوگیری کند. متخ۱ص قلب و عروق شما دستورالعمل‌های خاصی را در مورد نحوه مصرف داروها و نیز مدت زمان مصرف ارائه می‌دهد.

بیشتر استنت‌ها با دارو پوشانده می‌شوند تا از تشکیل بافت اسکار در داخل استنت جلوگیری شود. به این استنت ها، استنت‌های دارویی (DES) گفته می‌شود. پزشک دارو را در داخل رگ خونی آزاد می‌کند که رشد بیش از حد بافت داخل استنت را کند کند. این موضوع به جلوگیری از باریک شدن مجدد رگ خونی کمک خواهد کرد. برخی از استنت‌ها فاقد این پوشش دارویی هستند که به آن‌ها استنت فلزی برهنه (BMS) می‌گویند. این مدل استنت‌ها ممکن است میزان تنگی بیشتری داشته باشند، اما نیازی به استفاده طولانی مدت از داروهای ضد پلاکت ندارند. این استنت ممکن است در افرادی که در معرض خطر بالای خونریزی هستند استفاده شود.

برای ثبت نوبت دکتر قلب و عروق در شهرهای مختلف ایران : (دکتر قلب تهران، دکتر قلب کرج، دکتر قلب اصفهان، دکتر قلب مشهد و …) به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

رژیم غذایی پس از فنرگذاری قلب

 بلافاصله پس از عمل جراحی فنر گذار قلب، تغذیه از طریق سدم و دارو به بدن شما رسانده می‌شود تا روده شما استراحت داده شده و بیهوشی  به طور کامل از بین برود. این روش به عنوان تغذیه تزریقی شناخته می‌شود و توسط متخصص قلب و عروق، تیم جراحی و متخصص تغذیه داخلی بیمارستان برنامه‌ریزی خواهد شد.

ثبت نوبت دکتر قلب مشهد

هنگامی که تیم جراحی شما تأیید کرد که شما برای خوردن آماده هستید، رژیم غذایی سالم مبتنی بر مایعات را شروع خواهید کرد که به راحتی هضم شوند. این غذاها مانند سوپ، خورش، نوشیدنی‌های پروتئینی و سپس غذاهای نیمه جامد مانند فرنی، اسموتی‌ها و… می‌باشد.

کمی که این مراحل را پشت سر گذاشتید  به آرامی به سمت یک رژیم غذایی جامد پیش خواهید رفت. در این مرحله ممکن است متوجه شوید که اشتهای شما ضعیف است و غذا طعم خود را در اوایل دوره بعد از عمل از دست داده است. حس بویایی شما ممکن است تغییر کند و همچنین ممکن است طعم فلزی عجیبی را در دهان خود احساس کنید. این موارد می‌توانند ناشی از عمل یا داروهای شما باشند که پس از بهبودی کامل که ممکن است مدتی طول بکشد، برطرف خواهد شد. خوردن مقادیر کم غذا در فواصل زمانی مکرر راه خوبی برای تقویت مجدد و تدریجی توانایی‌های گوارشی بیمار است.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که بهترین رژیم غذایی پس از جراحی چیست؟

بهترین رژیم غذایی پس از جراحی چیست؟

بدن ما در هنگام بیماری یا جراحی تحت استرس قرار می‌گیرد و بسیار مهم است که قبل از جراحی (اگر جراحی برنامه‌ریزی شده باشد.) تغذیه مناسبی داشته باشیم تا به ما در جعت بهبودی سریع‌تر پس از عمل کمک کند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، آجیل و دانه‌ها می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش داده و به بهبودی بهتر پس از جراحی کمک کند. یک رژیم غذایی متعادل سالم (2 وعده میوه، 5 وعده سبزیجات و 4 وعده یا بیشتر غلات کامل در روز، پروتئین بدون چربی و حبوبات، آجیل و دانه‌های روغنی، محصولات لبنی کم چرب) به بهبودی بدن کمک کرده و خطر را کاهش می‌دهد. 

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنرگذاری قلب با تشخیص متخصص قلب و عروق صورت می‌گیرد و در صورتی که فرد به سایر بیماری‌ها مبتلا باشد با هماهنگی پزشکان داروهای مورد نظر مجددا بررسی شده و در صورت خطرناک بودن حذف شده و یا جایگزینی برای آن‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش بعد از استنت گذاری

اگر بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر ورزش نکنید و رژیم غذایی سالمی نداشته باشید، می‌توانید سلامت قلب خود را به خطر بیندازید. ورزش می‌تواند به شما در رسیدن و حفظ وزن مناسب کمک کند. اما فواید آن به همین جا ختم نمی‌شود؛ مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله قلب و عروق منتشر شد، به فواید ورزش پس از آنژیوپلاستی کرونر اشاره می‌کند:

ورزش کردن به کل سیستم قلبی عروقی کمک می‌کند، نه فقط به ناحیه‌ای که تحت درمان قرار گرفته است.

ورزش کردن گردش خون را در عروقی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، بهبود می‌بخشد و جذب اکسید نیتریک را افزایش می‌دهد که به گشاد شدن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون کمک خواهل کرد. همچنین سلول‌های بدن را بسیج می‌کند که به ترمیم آسیب ناشی از شریان‌هایی که پیش از این سفت شده‌اند بپردازد.

کوین آر کمپبل،  متخصص قلب و عروق و استادیار بخش قلب و عروق در دانشگاه کرونری در رابطه با نحوه شروع ورزش پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر می‌گوید: حتماً قبل از شروع مجدد یا شروع برنامه ورزشی پس از آنژیوپلاستی کرونر، نوع ورزش را با پزشک خود در میان بگذارید. دکتر کمپبل می‌گوید: همچنین مهم است که به بدن خود گوش دهید، خیلی سریع تمرینات را انجام نداده و  آهسته شروع کنید و با یک برنامه ورزشی که شامل 150 دقیقه فعالیت هوازی در هفته است، پیش بروید.

پزشک به شما اطلاع خواهد داد که پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر چقدر زود و در چه سطحی می‌توانید ورزش را شروع کرده و به ورزش بازگردید. بسته به شرایط خاص شما قبل از عمل، پزشک ممکن است بگوید می‌توانید فوراً یک برنامه پیاده‌روی را شروع کنید.

کمبل همچنین می‌گوید: بازتوانی قلبی برای افرادی که به ورزش عادت ندارند ضروری است.

در بازتوانی قلبی، متخصصان در زمینه آموزش تغذیه و ورزش به شما کمک می‌کنند. فیزیولوژیست‌های ورزش، ضربان قلب و فشار خون شما را کنترل و پیشرفت شما را دنبال می‌کنند. یاد بگیرید که چگونه در سطوح مناسب ورزش کنید تا سلامت قلب خود را بهبود بخشید.

در این بین پیدا کردن تمرین‌هایی که برای شما مفید هستند در اولویت است. گزینه‌های ورزشی خوبی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید. کمپبل می‌گوید: پیاده‌روی، دویدن، وزنه‌برداری و هر فعالیتی که ضربان قلب را افزایش می‌دهد و آمادگی قلبی عروقی را افزایش می‌دهد، می‌تواند پس از بهبودی پس از آنژیوپلاستی عروق کرونر، ایمن باشد.

بخش مهمی از ایجاد برنامه ورزشی این است که فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که برایتان لذت بخش است و اهداف معقولی تعیین کنید تا احتمال بیشتری برای پایبندی به آن‌ها وجود داشته باشد.

همچنین از این سوالات برای یافتن بهترین فعالیت‌های بدنی خود استفاده کنید:

آیا به راحتی خسته می‌شوید؟ اگر چنین است، فعالیتی را انتخاب کنید که گزینه های زیادی ارائه میدهد. به عنوان مثال، دویدن و دوچرخه‌سواری را می‌توان با سرعت‌ها و شیب‌های مختلف انجام داد. می‌توانید آن‌ها را با هم ترکیب کنید و مناظر را به راحتی تغییر دهید.همچنین می‌توانید به باشگاه بدنسازی بپیوندید و طیف وسیعی از گزینه‌های تمرینی و کلاس‌های ورزشی را امتحان کنید.

آیا خودتان می‌توانید به تنهایی ورزش کنید؟ اگر ایده ورزش کردن در مقابل افراد زیادی را دوست ندارید، لزوماً نیازی به عضویت در باشگاه ندارید. به جای آن ورزش در خانه را انتخاب کنید. انواع ویدئوهای تمرینی را بررسی کنید تا زمانی که سبک مورد علاقه خود را پیدا کنید.

آیا به راحتی منصرف می‌شوید؟ اگر به انگیزه یا احساس مسئولیت نیاز دارید، با یک مربی شخصی تمرین کنید یا از یک دوست بخواهید که با شما ورزش کند. گنجاندن شخص دیگری در برنامه‌های تناسب اندام می‌تواند به شما کمک کند انگیزه داشته باشید و در مسیر خود بمانید.

علت درد بعد از گذاشتن فنر در قلب

از آنجایی که استنت‌ها ممکن است مسدود شوند، مهم است که با تیم پزشکی خود و پزشک متخصص قلب و عروق در مورد آنچه که در حال رخ دادن است سریعا صحبت کنید. اگر بعد از قرار دادن استنت دچار درد قفسه سینه شدید هستید این موضوع اهمیت زیادی دارد و باید سریعا بررسی شود.

اگر بافت اسکار در داخل استنت ایجاد شود، ممکن است نیاز به تکرار روش داشته باشید. این مسئله ممکن است با استفاده از آنژیوپلاستی با بالون یا با استنت دوم حل شود. در برخی موارد نیز ممکن است پرتو درمانی از طریق کاتتری که در نزدیکی بافت اسکار قرار داده شده است، انجام شود تا رشد بافت اسکار متوقف شده و رگ باز شود که به آن  براکی تراپی می‌گویند.

نوبت اینترنتی از بهترین دکتر قلب و عروق و فوق تخصص قلب

ساده‌ترین راه برای نوبت گیری از بهترین دکتر متخصص قلب و عروق ، سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان دکترتو‌ می‌باشد. تخصص قلب در دکترتو متشکل از بهترین متخصص و فوق تخصص قلب در شهرهای مختلف است. شما‌ می‌توانید با مراجعه به لیست پزشکان متخصص و فوق تخصص قلب و عروق، یک دکتر قلب خوب بیابید و علاوه بر نوبت گیری اینترنتی آدرس و تلفن مطب دکتر خود را مشاهده کنید .

لیست بهترین دکترهای قلب و عروق تهران در دکترتو

دکتر سوده رودباری

دکتر محمد کزازی

دکتر مروارید دادرس

دکتر مهدی فرزانه

دکتر میترا سلامت

ثبت نوبت دکتر قلب تهران: https://doctoreto.com/doctors/speciality/cardiologist/city/tehran

لیست بهترین دکترهای قلب و عروق اصفهان در دکترتو

دکتر مصطفی حکمت

دکتر اندیشه قاسمی دهکردی

دکتر مجید ربانی

دکتر ناهید زمانی

دکتر داود رجبی

ثبت نوبت دکتر قلب اصفهان: https://doctoreto.com/doctors/speciality/cardiologist/city/esfahan

لیست بهترین دکترهای قلب و عروق مشهد در دکترتو

 • دکتر محمد عباس زاده
 • دکتر رضیه رازی
 • دکتر لیلا بیگدلو
 • دکتر سهیلا چمنیان

ثبت نوبت دکتر  قلب مشهد : https://doctoreto.com/doctors/speciality/cardiologist/city/mashhad

لیست بهترین دکترهای قلب و عروق شیراز در دکترتو

 • دکتر آرش یزدان شناس
 • دکتر راضیه نعیمی
 • دکتر سید علیرضا منیری
 • دکتر رضا صلاحی
 • ثبت نوبت دکتر قلب شیراز  : https://doctoreto.com/doctors/speciality/cardiologist/city/shiraz

لیست بهترین دکترهای قلب و عروق اهواز در دکترتو

 • دکتر سینا صدیقی
 • دکتر عبدالعلی احسانی
 • دکتر خدامراد ممبینی
 • دکتر محمد نیک خوی

ثبت نوبت دکتر قلب اهواز: https://doctoreto.com/doctors/speciality/cardiologist/city/ahvaz

نام منبع:

doctoreto

cardiacwellnessinstitute

Healthline

Bostonscientific

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *