سبک زندگیسلامت

اهمیت انتخاب سمعک در درمان کم شنوایی توسط کلینیک دانیال

مراحل انتخاب سمعک مناسب ، هنگام خرید سمعک، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اگر دچار نوعی افت یا آسیب شنوایی هستید و به این نتیجه رسیدید که ممکن است به سمعک نیاز داشته باشید، فرآیند پیش روی شما ساده و کوتاه است. ابتدا به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. او می تواند علت احتمالی این مشکل را شناسایی و در برخی موارد درمان کند. اگر درمان دارویی یا جراحی برای مشکل شما وجود نداشته باشد) که در اکثر موارد اینگونه است( باید سمعک تهیه کنید.

اهمیت انتخاب سمعک در درمان کم شنوایی توسط کلینیک دانیال

پزشک متخصص شما را به شنوایی شناس ارجاع خواهد داد. شنوایی شناس به عنوان ارائه دهنده قانونی سمعک و خدمات پس از آن به بیماران مبتلا به کم شنوایی می تواند سمعک مناسب شما را پیشنهاد دهد.

این کار پس از انجام آزمایش شنوایی خواهد بود. همانطور که قد و وزن یک فرد با دیگری متفاوت است، روش های درمان کم شنوایی نیز متفاوت است. استفاده از سمعک های متناسب، احتمال شنیدن بهتر و بهینه تر را افزایش می دهد. همچنین در تمام طول روز با آن ها راحت هستید و کیفیت زندگیتان را افزایش خواهد داد. شنوایی شناسان آموزش دیده اند تا با توجه به افت شنوایی، بودجه، ترجیحات و شیوه زندگی فرد، سمعک های مناسب را به شما توصیه کنند.

اهمیت انتخاب سمعک در درمان کم شنوایی

مراحل انتخاب سمعک مناسب

شما باید برای تهیه سمعک مناسب مراحل زیر را طی کنید:

  1. سمعک متناسب با نیازهای شنیداری شما انتخاب می شود. این انتخاب شامل نوع سمعک، سطح تکنولوژی، امکانات اضافی و… است.
  2. از گوش شما قالبگیری می شود تا سمعک با قالب مناسب تان ساخته شود.
  3. در جلسه بعد که سمعک به دست تان رسید، تنظیمات اولیه آن توسط شنوایی شناس انجام می شود. همچنین در مورد نحوه نگهداری و مراقبت آن، اطلاعاتی کسب خواهید کرد.
  4. به مدت چند هفته از سمعک استفاده خواهید کرد تا به صدای آن عادت کرده و به مشکالت احتمالی پی ببرید.
  5. جلسات بعدی برای تنظیم دقیق تر سمعک و اگر نیاز به تعمیر دارد، تعمیر سمعک می باشد.
مراحل انتخاب سمعک مناسب

هنگام خرید سمعک، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی برای تقویت صدا است. اما آیا هر سمعکی می تواند مناسب شما باشد؟ مسلما نه. انتخاب سمعک مناسب برای هر فرد باید بر مبنای اصولی باشد. مواردی مثل:

  • شدت کم شنوایی

شدت کم شنوایی شما شاید مهمترین نکته در انتخاب سمعک مناسب باشد. برای تعیین شدت کم شنوایی خود، یک آزمون شنوایی لازم است.

  • بودجه

به عنوان وسایل الکترونیکی پیچیده، سمعک ها بسته به فناوری ارائه شده دارای قیمت های متفاوتی هستند. برخی از .ارائه دهندگان بیمه ممکن است پوشش کامل یا جزئی در مورد هزینه سمعک را ارائه دهند.

  • سبک زندگی

به اندازه کافی سمعک وجود دارد که همه دارای ویژگی ها و برنامه های سمعک منحصر به فردی هستند تا متناسب با سبک زندگی شما باشند، خواه صداهای بلند باشد یا آرام چه زمانی بیشترین مشکل شنوایی را دارید؟ در تنظیمات صداهای بلند است یا در مکالمات؟ آیا زمان زیادی را برای کار یا تفریح بیرون از خانه می .گذرانید؟ این سوالات می تواند به شما در انتخاب سمعکی که بهترین کارایی را برای شما دارد، کمک کند.

  • ابعاد سمعک و بحث زیبایی ظاهری

هنگام انتخاب سمعک، ظاهر آن مهم است. سمعک باید به اندازه کفش مورد علاقه شما، احساس خوبی به شما بدهد. سمعک ها در حال حاضر در همه رنگ ها و اندازه ها وجود دارند و به شما حق انتخاب بالایی می دهند. اما انتخاب سمعک داخل گوشی یا داخل کانال، ممکن است برای شما کمی سخت تر باشد. در این حالت، یک مدل پشت گوش ممکن است برای شما مناسب تر باشد. هر چند ممکن است برای افراد عینکی کمی اذیت کننده باشد. در هر صورت همیشه به یاد داشته باشید که کاهش شنوایی بیشتر از سمعک قابل توجه است و اکثر مردم حتی متوجه نمی شوند که شما سمعک دارید.

  • کیفیت سمعک

کیفیت سمعک را فراموش نکنید! هرگز به سمعکی که کیفیت بالایی از شنوایی را در یک سیستم عامل پیشرفته ارائه نمی دهد، بسنده نکنید. می توانید از دوره آزمایشی استفاده کنید تا بتوانید به سمعک ها عادت و ببینید آیا آنها برای شما مناسب هستند یا خیر.

آیا این سمعک ها قدرت بیشتری را دارا هستند، بنابراین با تغییر شنوایی شما در طول زمان می توانند تقویت بیشتری را ارائه دهند؟ سمعک ها باید تقویت کننده بوده و ویژگی های مناسب با سبک زندگی شما را ارائه دهند. به سمعکی که با سبک زندگی و شخصیت شما سازگار نیست بسنده نکنید. سمعک هایی را انتخاب کنید که راحت در گوش قرار می گیرند، به راحتی در دست گرفته و تمیز شوند، به ارتباطات واضح کمک کرده و به شما اعتماد به نفس می بخشند.

پس تا به اینجا فهمیدیم که انتخاب سمعک مناسب، بسیار مهم است. بنابراین قبل از خرید این عوامل را با دقت در نظر بگیرید. اگر سمعک شما مناسب نباشد ممکن است یکی از مشکالت زیر را تجربه کنید ضعیف بودن صدا کیفیت پایین صدای سمعک سوت کشیدن سمعک ناکارآمدی در محیط های شلوغ و پر سروصدا راحت نبودن، ایجاد خراش، قرمزی و حتی درد بلند بودن برخی صداها در حدی که آزار دهنده باشد شنوایی شناس می تواند سمعک را برای رفع برخی از این موارد مجددا تنظیم کند یا برای تعمیر بفرستد. گاهی هم نیاز است که سمعک خود را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

هنگام خرید سمعک، به چه نکاتی باید توجه کنیم

بهترین سمعک متناسب با میزان کم شنوایی خود را از کجا تهیه کنم؟

خرید سمعک از منابع دیگر سمعک یک وسیله تقویت کننده ساده نیست و نیاز به تنظیم دارد. گاهی این تنظیمات در چند جلسه انجام می شود. همچنین اکثر مدل های سمعک نیازمند قالبگیری است تا متناسب با گوش شما باشد.

بنابراین باید از محلی سمعک را تهیه کنید که از خدمات ضروری بعدی بهره مند باشید. با توجه به اینکه سمعک ها از جمله وسایل مهم هستند، تجویز پزشک ضروری است. به این دلیل که شما نمی خواهید دستگاهی بخرید که به .گوش شما آسیب برساند یا نتواند نتیجه مورد نظر را ارائه دهد. برای تهیه بهترین سعک با بهترین قیمت به شما توصیه می کنم به کلینیک دانیال مراجعه نمایید.

شماره های تماس: 09308946561 – 02186035953 – 02186035909

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *