سبک زندگیسلامت

رفع و درمان گرفتگی بینی در کودکان و بزرگسالان

دلایل گرفتگی بینی ، درمان سریع گرفتگی بینی و رفع گرفتگی بینی هنگام خواب

گرفتگی بینی یکی از مشکلات ناخوشایند رایج است که در اثر برخی از التهابات به وجود می آید. درمان گرفتگی بینی باید به صورت تخصصی توسط متخصص گوش و حلق و بینی صورت بگیرد تا به شکل ریشه ای با پیدا کردن مشکل و برطرف کردن آن برای همیشه از ایجاد گرفتگی بینی جلوگیری شود.

رفع و درمان گرفتگی بینی در کودکان و بزرگسالان

گرفتگی بینی یا کیپ شدن بینی، در واقع همان احتقان بینی است. کیپ شدن بینی اغلب نشانه‌ای از مشکل دیگری در سلامتی، مانند عفونت سینوس‌ها است. همچنین ممکن است در اثر سرماخوردگی معمولی ایجاد شود. احتقان بینی زمانی ایجاد می‌شود که بینی پر و ملتهب شده و شخص دچار خس خس بینی شود. احتقان‌های مرتبط با بیماری‌ها معمولا طی یک هفته بهبود پیدا می‌کنند.

۴ دلیل گرفتگی بینی

۴ دلیل گرفتگی بینی

گرفتگی بینی یا کیپ شدن بینی در واقع همان احتقان است که موجب کیپ شدن مجرای تنفس بینی می شود.

احتقان به معنای پر شدن بینی و ملتهب شدن بخش ‌های مختلف آن است که فرد در هنگام تنفس دچار خس خس می شود.

دلایل گرفتگی بینی بسیار زیاد بوده و برخی از آنها پس از طی چند روز از بین می ‌روند و بعضی دیگر به شکل مشکلات دائمی باقی می مانند. در ادامه به معرفی برخی از عوامل مؤثر در گرفتگی بینی اشاره می کنیم:

 • عفونت‌ های ویروسی: از اصلی ترین عوامل گرفتگی بینی در سرما خوردگی بوده که در کنار گرفتگی بینی، سردرد و عطسه و گلو درد هم به وجود می ‌آورند.
 • حساسیت: حساسیت ‌ها که سبب التهاب مخاط بینی می ‌شوند در زمانی که سیستم ایمنی بدن نسبت به ماده ای واکنش نشان می دهد، به وجود می آید این مواد می ‌تواند از گرد و خاک و شوره سر و موی بدن حیوانات گرفته، تا حساسیت های فصلیباشند که موجب گرفتگی در بینی می شوند.
 • رینیت آتروفیک: رینیت که در واقع یک نوع حساسیت است، موجب شده تا غشای مخاطی بینی نازک و سفت گردد. در چنین شرایطی پوسته ‌هایی در درون بینی ایجاد می ‌کند که این پوسته ها شرایط رشد باکتری ها را آسان تر کرده و عفونت ها شکل می گیرند.
 • حساسیت بارداری: بارداری در قسمت های مختلف بدن تأثیر گذاشته و در برخی از افراد نیز حساسیت و رینیت را به وجود می آورد که این گرفتگی ها شامل عطسه کردن می باشد.

درمان سریع گرفتگی بینی

درمان سریع گرفتگی بینی

برای درمان گرفتگی بینی بسته به شدت آن می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که هم به درمان و هم به کاهش عوارض این مشکل کمک می کنند.

برخی از درمان ها به صورت خانگی بوده و با رعایت نکات مختلف بدون استفاده از دارو می توان تا حد زیادی به درمان گرفتگی بینی کمک کرد. برخی از درمان ‌ها نیز باید به شکل تخصصی با کمک متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود.

در این بخش به برخی از روش ‌های درمان گرفتگی بینی اشاره می کنیم:

 • استفاده از مرطوب کننده هوا: رطوبت در هوا یک راه سریع و آسان برای کاهش درد و گرفتگی های بینی است، چرا که تنفس در محیط مرطوب می تواند بافت ها و رگ ‌های خونی ملتهب بینی را آرام کند.
 • دوش آب گرم: دوش آب گرم و قرار گرفتن در محیط بخار آلود حمام کمک می ‌کند تا ترشحات مخاط بینی تا حد زیادی کاهش پیدا کند.
 • آبرسانی بدن: مصرف آب بیشتر و نوشیدنی های ورزشی برای تأمین آب مورد نیاز بدن کمک می کند تا ترشحات روان تر از بینی خارج شده و فشار کمتری بر روی سینوس ها بگذارند.
 • استفاده از اسپری: اسپری بینی که یک محلول نمکی است کمک کرده تا رطوبت داخل بینی حفظ شود و ترشحات مخاطی از بینی به شکل بهتری خارج شده و بدون کمترین فشار بر رگ های خونی درد را کم کند.
 • تخلیه سینوس ها: تخلیه سینوس ها توسط ابزار خاصی صورت گرفته که تأثیر زیادی در کاهش فشار و مخاط بینی داشته و در نتیجه گرفتگی و مشکلات ناشی از آن نیز تا حد چشم گیری کمتر می شود.
 • استفاده از کمپرس گرم: استفاده کردن از کمپرس گرم موجب بیرون کشیده شدن مخاط از راه تنفس بینی می گردد و در صورت استفاده درست و به موقع از کمپرس گرم تا حد زیادی می توانید به تسکین درد و درمان التهاب کمک کنید.
 • استفاده از داروهای ضد احتقان: داروهای ضد احتقان به دو شکل قرص و اسپری قابل استفاده بوده؛ اما بهتر است تا در هنگام تهیه این داروها حتماً با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید.
 • داروهای ضدحساسیت و آنتی‌ هیستامین: داروهای ضد حساسیت و آنتی‌ هیستامین موجب شده، تا التهاب و فشار ناشی از حساسیت سینوس ها کمتر شده و در نتیجه گرفتگی در بینی نیز کمتر می‌ شود.

گرفتگی بینی هنگام خواب

گرفتگی بینی هنگام خواب

معمولاً کیپ شدن بینی در هنگام خواب به نسبت سایر ساعات دیگر بدتر می شود و در مشکلات زیادی را برای تنفس ایجاد می کند. احساس بد در شب به این دلیل به وجود می ‌آید که در طول روز فعالیت های مختلفی انجام داده و حواس شما کلاً از این موضوع پرت است؛ اما در شب تمام تمرکز خود را بر روی این مشکل می گذارید.

همچنین می ‌تواند به این دلیل باشد که تورم رگ های خونی در بینی در شب به دلیل گرانش و آناتومی بینی بیشتر می شود. چرا که در طول روز زمانی که ایستاده یا نشسته اید، گرانش باعث شده تا مخاط به طور طبیعی خارج گردد؛ اما در شب هنگام در زمانی که در رختخواب دراز می کشید، این مخاط به جای تخلیه شدن در بینی جمع شده و گرفتگی بینی را تشدید می کند.

گرفتگی بینی در شب

گرفتگی بینی در شب ممکن است که مزاحم خواب افراد شود، پس لازم است اقدام به درمان این مشکل و کاهش عوارض آن کنید.

همانطور که گفتیم در شب هنگام معمولاً افراد به صورت دراز کشیده استراحت می‌ کنند، به همین جهت دیگر نیروی گرانش تأثیری بر خارج شدن ترشحات، به وجود آمده در بینی ندارد و این ترشحات در فضای بینی جمع شده و مسیر تنفس را مسدود می نماید.

بهترین راه حل تمیز کردن بینی قبل از خوابیدن است که از ایجاد فشار بر سینوس ها جلوگیری کرده و همچنین نوشیدن آب و مایعات بیشتر سبب می ‌شود تا این ترشحات در داخل بینی سفت نگردد.

استفاده از یک آنتی هیستامین در شب هنگام نیز می ‌تواند در کاهش عوارض گرفتگی بینی موثر باشد.

گرفتگی بینی در کودکان

گرفتگی بینی در کودکان

گرفتگی بینی در کودکان علل متنوعی دارد و با توجه به هر علت می ‌توان از روش‌ های درمانی مناسب استفاده کرد.

معمولا پزشک در ابتدا شرح حال کودک را گرفته و با استفاده از الگوهای خاصی که در بروز علائم به‌ دست می ‌آورد می ‌تواند علت گرفتگی بینی را تشخیص دهد و در این زمینه از انجام آزمایشات و تست های مختلف نیز در صورت نیاز کمک می گیرند.

معمولا گرفتگی بینی در کودکان با توجه به عوامل مختلفی به وجود می آید که برخی از آن شامل سرما خوردگی و آنفولانزا، انواع آلرژی‌ ها، بزرگی لوزه ها و وجود اجسام خارجی در بینی است.

زمانی والدین کودک برای گرفتگی بینی در کودکان نگران می ‌شوند که با برخی از علائم مانند؛ بروز تب، بروز مشکل در تنفس کودک، سرفه و عطسه و پریشانی و کلافگی کودک رو به ‌رو می ‌گردند.

روش های درمان گرفتگی بینی کودکان با بزرگسالان قدری متفاوت بوده و باید از کمک بهترین پزشکان متخصص کودکان و اطفال استفاده کنید(از آن‌جایی که بدن نوزادان و کودکان از نظر فیزیولوژیکی با بزرگسالان متفاوت است، دکتر اطفال به تشخیص و درمان بیماری‌های نوزادان، کودکان و نوجوانان رسیدگی می‌کند که از این پزشکان میتوان دکتر حمیدرضا معظم، دکتر حمید میلان، دکتر میترا بصیرت نیا و دکتر زهرا دیالمه را نام برد ).

برخی از داروهایی که پزشک برای کاهش گرفتگی بینی در کودکان تجویز می نماید، شامل موارد ذیل است:

 • داروهای خوراکی: برای استفاده از داروهای خوراکی ضد حساسیت باید مطابق نسخه پزشک عمل کرده و به هیچ عنوان از این داروها بدون نسخه استفاده نکنید.
 • قطره و اسپری بینی: قطره یا اسپری بینی حاوی سدیم کلراید و آب است که برای شستشو و رفع گرفتگی بینی استفاده می شود.
 • پوآر بینی: در صورتی که کودک توانایی تخلیه بینی را نداشته باشد، باید از وسیله ای به نام پوآر برای تخلیه مخاط بینی به کار ببرند.
 • مرطوب کننده هوا و بخور سرد: استفاده از دستگاه‌ های بخور می ‌تواند هوای اتاق را مرطوب کرده و تأثیر زیادی در رفع گرفتگی بینی کودکان دارد.

گرفتگی بینی در بزرگسالان

گرفتگی بینی در بزرگسالان

طیف گسترده ای از علل و عوارض وجود داشته که موجب گرفتگی بینی در بزرگسالان می شود و این علل می ‌تواند از بیماری های پیش پا افتاده تا مسائل جدی و اورژانسی باشد.

ممکن است این سوال برای افراد به وجود بیاید که چه زمانی برای گرفتگی بینی در بزرگسالان لازم است که به پزشک مراجعه شود؟

زمانی که درمان های خانگی، علائم گرفتگی بینی در بزرگسالان را کم نکرده و علائم گرفتگی بینی به همراه برخی از علائم هشدار دیگر ادامه پیدا می کند، نیاز است که از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی کمک گرفته شود ساده‌ترین راه پیشنهاد ما برای نوبت گیری از بهترین دکتر گوش و حلق و بینی، سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان دکترتو می‌باشد که پزشکان زیادی دارد (دکتر مریم جالسی، دکتر شهریار نظری، دکتر مهدی خواجوی، دکتر صالح محبی و دکتر حسین محمودی) . بهترین دلایل برای مراجعه به پزشک (https://doctoreto.com/doctors/speciality/ent) شامل موارد ذیل است:

 • گرفتگی بینی بیش از دو هفته با علائم آزار دهنده
 • افزایش علائم گرفتگی بینی از قبیل تنگی نفس و تب و لرز
 • وجود ترشحات چرکی سبز در کنار گرفتگی بینی
 • در صورت داشتن بیماری‌ های زمینه ‌ای مانند آسم، سرطان ریه، فونت های گسترده در ریه و نارسایی قلبی
 • گرفتگی بینی به دنبال اصابت ضربه به سر، صورت و بینی

نتیجه :

احتمالا شما هم زمانی که دچار گرفتگی بینی شده‌اید، دنبال سریع‌ترین راه درمان برای آن بوده‌اید. کیپ شدن بینی به دلایل مختلفی ایجاد شده و معمولا هنگام خواب وضعیت آن بدتر می‌شود. گرفتگی بینی در کودکان و بزرگسالان نیز رخ میدهد که بهتر است برای درمان به پزشک مراجعه کنید و از یک دکتر متخصص کمک بگیرید. اگر به فکر درمان هستید یکی از سامانه های نوبت دهی آنلاین دکترتو است.

منبع : https://doctoreto.com/

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.