سبک زندگیمهارت های زندگی

۹ نکته مهم که باید هنگام خرید پرده در نظر بگیرید!

مهمترین نکاتی که قبل از خرید پرده حتما باید به آن ها توجه کنید

با هر بار نقل مکان به خانه جدید، باید به فکر خرید پرده مناسب همان خانه باشیم. پرده‌ای که زیبا و باب سلیقه‌ ما و در عین حال هماهنگ با دکوراسیون و جلوه‌بخش باشد و البته با نیازها و شرایط خانه تناسب داشته باشد. به همین دلیل گاهی ممکن است انتخاب پرده سخت و سردرگم‌کننده شود. با خواندن این 9 نکته و شناخت فاکتورهای مهم در انتخاب پرده، از این سردرگمی رها خواهید شد.

1. نوع پرده مناسب، انتخاب حیاتی!

اولین قدم برای انتخاب پرده این است که بفهمید فضای شما به چه نوع پرده‌ای نیاز دارد. بسیاری اوقات در این دام می‌افتیم که بدون داشتن شناخت کافی درباره انواع پرده و کاربرد هرکدام، یک مورد را انتخاب می‌کنیم و همین مسئله روی میزان نوری که در اتاق دریافت می‌کنیم و میزان هدررفت گرما و مواردی از این دست، مستقیما اثر می‌گذارد. البته انتخاب صحیح پرده بر طراحی دکوراسیون و زیبایی محیط هم اثر می‌گذارد.

برخی از انواع پرده‌ها نازک و سبک هستند، نور را تا حد زیادی عبور می‌دهند و بیشتر با هدف حفظ حریم شخصی استفاده می‌شوند. این پرده‌ها بیشتر برای پنجره‌های اتاق نشیمن مناسب هستند. در حالی که پرده‌های مناسب اتاق خواب ضخیم‌تر هستند و کاملا جلوی نور را می‌گیرند.

نکته دیگر تعداد لایه‌های قابل استفاده است. اگر نور مستقیم آفتاب به پنجره‌ای می‌تابد، وجود یک لایه پشت پرده اصلی کمک می‌کند شدت نور کم شود و از آسیب دیدن پرده اصلی در طول زمان جلوگیری می‌کند. وجود دو لایه پشتی که یکی حریر و دیگری مات باشد به شما آزادی بیشتری در تصمیم‌گیری درباره حفظ حریم خصوصی و میزان نور دلخواه می‌دهد.

نوع پرده مناسب در هنگام خرید پرده، انتخاب حیاتی! | پرده وراتی

2. در انتخاب پارچه دقت کنید!

در هنگام خرید پرده دو عامل اصلی تعیین‌کننده جنس پارچه وجود دارد. هر دو را به دقت بخوانید و برآیندشان را برای انتخاب در نظر بگیرید.

شرایط محیطی

شرایط محیطی شامل دو انتخاب اساسی است؛ میزان نور دریافتی مد نظر شما و سبک دکوراسیون اتاق. در اتاق‌های مینیمال استفاده از پرده‌های سبک مات یا حریری بهتر از استفاده از پرده‌های ضخیم و مخملی است.

شرایط نگه‌داری پارچه

برای پارچه‌های نخی یا الیاف مصنوعی دو بار شستشو در سال کافی است و معمولا می‌توان آن‌ها را در ماشین لباسشویی شست اما پرده‌های مخمل، ابریشم و حریر باید حتما به صورت خشک‌شویی تمیز شوند.

3. اندازه مناسب پرده چقدر است؟

تعیین اندازه پرده مناسب یک پنجره اصولا کاری با ظرافت بالا محسوب می‌شود. دو فاکتور اساسی در تخمین اندازه یک پرده وجود دارد که هر کدام اصول مختص خود را دارند.

طول پرده

انتخاب پرده‌ هایی که دقیقا تا سطح زمین می‌رسند همیشه با مد در تناسب است. برای این که فضا ظاهر دراماتیک‌تری داشته باشد می‌توانید هنگام خرید پرده آن را چند سانتی‌متر بلندتر در نظر بگیرید تا قسمت پایینی پرده روی زمین قرار بگیرد.

از طرفی اگر کودکی در خانه دارید، بهتر است پرده‌ها حداقل 10 تا 15 سانتی‌متر بالاتر از کف باشند. برای پنجره‌های کوچک، انتخاب پرده هم‌قد با پنجره، کلاسیک و زیباست؛ اما پرده‌های بلند هم به همان اندازه مناسب و کارآمد هستند.

اندازه مناسب پرده چقدر است؟ | گروه پرده وراتی

عرض پرده

طبیعتا عرض ایده‌آل پرده وابسته به عرض قاب پنجره یا در مورد نظر است. ساده‌ترین راه برای پیدا کردن عرض مورد نیاز، هنگام خرید پرده این است که عرض قاب پنجره را اندازه بگیرید و سپس با توجه به این که دوست دارید پرده چقدر چین داشته باشد، آن را در 2 یا 2.5 ضرب کنید. این چین‌ها باعث می‌شوند پرده هم در حالت باز و هم در حالت کشیده‌شده زیباتر جلوه کند.

4. طرح و رنگ پرده، فاکتور اثرگذار در دکوراسیون

انتخاب رنگ پرده

در هنگام انتخاب رنگ پرده یکی از مهم‌ترین نکات این است که رنگ پرده های شما باید به بهترین نحو با دکوراسیون اتاق تناسب داشته باشد. این تناسب می‌تواند به معنای انتخاب رنگ هماهنگ با دکور یا رنگ متضاد آن باشد. برای رسیدن به ظاهری آرام و دلپذیر، رنگ پرده را طوری انتخاب کنید که تناژ رنگی دیوارها را تکمیل کند. اما اگر می‌خواهید رنگ پرده‌ها در کانون توجه باشد آن را متضاد با رنگ دیوار و مبلمان انتخاب کنید.

انتخاب رنگ پرده | گروه پرده وراتی

انتخاب پرده طرح‌دار یا ساده؟

پاسخ این سوال در گرو سبک چیدمان اتاق است. اگر تمام وسایل دیگر مانند مبل‌ها، فرش و دیوارها تک‌رنگ هستند، خرید پرده طرح‌دار می‌تواند به فضا هیجان بیشتری بدهد. البته که خلاف این مطلب هم صادق است. پرده‌های مینیمال تک‌رنگ با رنگ‌های ملایم، ترکیب رنگ‌های تند و ملایم با هم یا طرح‌دار با طرح الگوهای یک‌دست برای اکثر دکوراسیون‌ها مناسب هستند.

5. تزئینات و اکسسوری، چاشنی زیبایی

از والان و نیم‌پرده گرفته تا نگه‌دارنده‌ها و دیوارکوب‌های زینتی بالای پرده، انواع مختلف اکسسوری برای پرده وجود دارد. انتخاب پرده و تزئینات مناسب آن دکوراسیون باشکوهی برای اتاق مهیا می‌کند. استفاده از والان می‌تواند به زیبایی محیط بیافزاید. پرده‌های سبک و ساده را با تزئینات بیشتر بیارایید اما برای پرده‌های مخمل و ساتن بهتر است از اکسسوری‌های ساده و مینیمال استفاده کنید.

6. شرایط شست‌وشو را در نظر بگیرید.

حتی در خانه‌هایی که همیشه تمیز نگه‌ داشته می‌شوند، باز هم غبار و رطوبت باعث کثیف شدن پرده‌ها می‌شود و شستن پرده‌ها هم می‌تواند کاری دشوار و دردسرساز باشد. هنگام خرید پرده به شرایط شست‌وشوی پارچه و مدل مورد نظر توجه کنید. اگر لکه خاصی روی پرده نیفتد، تعداد دفعات شست‌وشو به رنگ و جنس پارچه بستگی دارد. برخی پارچه‌ها را می‌توان با ماشین لباسشویی شست اما برخی دیگر را حتما باید به خشک‌شویی سپرد. هنگام انتخاب پرده دقت کنید که پرده‌هایی که چین‌ها یا مدل‌های خاص دارند باید حتما به صورت خشک‌شویی شسته شوند.

7. پرده سفارشی بهتر است یا آماده؟

 اگر قصد انتخاب پرده آماده را دارید، بهتر است در ذهن داشته باشید که نتیجه نهایی پس از نصب ممکن است کمی با تصاویری که در وبسایت یا روی جعبه می‌بینید متفاوت باشد. اگر می‌توانید بیشتر هزینه کنید، با خرید پرده ای که به طور خاص برای منزل شما دوخته شود می‌توانید از نتیجه نهایی مطمئن شوید.

8. نصب پرده را باید به کاردان سپرد؟

نکته قبلی به موضوع دیگری هم وابستگی دارد. آیا ترجیح می‌دهید خرید پرده، اندازه‌گیری‌ها، طراحی نحوه آویزان شدن و نصب را خودتان انجام دهید یا فکر می‌کنید بهتر است یک متخصص بیاید و کار را انجام دهد؟

البته که شاید خودتان به راحتی از پس همه این کارها بربیایید. سپردن کار به یک فرد حرفه‌ای گرچه درست مثل تهیه پرده سفارشی قدری پرهزینه است، اما با توجه به طراحی و اجرای بی‌نقصی که حرفه‌ای‌ها انجام می‌دهند، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

9. خرید پرده سنتی یا مدرن؟ مسئله این است.

اگر در خانه کوچکی زندگی می‌کنید و دوست ندارید کنار پنجره‌ها با حجم زیاد پرده پوشیده شود، یا به پرده‌های سنتی علاقه‌ای ندارید و فکر می‌کنید با دکوراسیون منزل شما هماهنگ نیست، بهتر است به راه حل جایگزین فکر کنید. پرده‌های مینیمال و مدرن نه‌تنها کارآیی کاملی دارند بلکه زیبا هستند و با سبک‌های مختلف دکوراسیون‌ به راحتی هماهنگ می‌شوند.

بطور مثال پرده شید یکی از انواع پرده های مدرن است که به سبب ویژگی های ویژه ای که دارد، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

خرید پرده سنتی یا مدرن؟ مسئله این است. | پرده وراتی

جمع‌بندی: از دکوراتورها کمک بگیرید.

تمام نکاتی که در این مطلب خواندید، به عنوان یک راهنمای انتخاب پرده دلخواه و مناسب محیط به شما کمک می‌کنند، اما هرگز کمک یک دکوراتور حرفه‌ای را دست کم نگیرید. دکوراتورها به جزئیاتی توجه دارند که شاید در چشم ما بی‌اهمیت جلوه کنند اما تاثیر قابل توجهی بر چشم‌نوازی فضای خانه داشته باشند.

گروه پرده وراتی با سالها تجربه در حوزه طراحی و دکوراسیون داخلی آماده است تا امروز شما را در تمامی مراحل  از فرآیند خرید پرده مورد نظرتان، از مرحله مشاوره تا طراحی اختصاصی ، نصب و پشتیبانی همراهی کند. وراتی همچنین با گردآوری طیف وسیعی از با کیفیت ترین انواع پرده اداری ، هتلی، مسکونی و … و با در نظر گرفتن برترین ترندهای روز پرده، تلاش کرده تا پاسخگوی انواع سلایق باشد. جهت دریافت مشاوره و هر گونه اطلاعات بیشتر از طریق وبسایت با این مجموعه در ارتباط باشید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.