سبک زندگیمهارت های زندگی

چگونه در کوتاه‌ترین زمان، حافظه خود را تقویت کنیم؟

موثرترین روش‌های تقویت حافظه

آیا شما اغلب فراموش کردین که کلید خود را کجا قرار دادین؟ ایا شما در تلاش هستید که کلمات، نام‌ها، چهره‌ها یا اعداد خاص را بخاطر بسپارید؟
شاید شما در ادامه دادن به مکالمات خود با دیگراان دچارمشکل شوید و یا قرار ملاقات‌های خود را فراموش کنید، دراین مقاله موثرترین روش‌های تقویت حافظه را گفته‌ایم، با ماگرتا همراه باشید.

تقویت حافظه
تقویت حافظه

به یادگیری ادامه دهید

کارشناسان معتقدند که آموزش پیشرفته باعث تقویت حافظه میشود که باعث میشود ذهن انسان فعال بماند. مغز خود را با تمرینهای ذهنی به چالش یکشید، اینکارفرایندهایی که باعث حفظ سلولهای مغزی فردی و تحریک ارتباطات میان آنها میکند را فعال میکند. بسیاری از افراد مشاغلی دارند که باعث فعال بودن مغز میشود اما اگر کار شما ذهنتان را درگیر نمیکند، به انجام دادن یک کاردیگر و یا مهارتی که ذهنتان را درگیر میکنید بسیار مفید است.

بخوانید! به یک گروه کتابخوانی بپیونید، به حل کردن جدول و یا پازل بپردازید. به یک کلاس بروید! کلاس موسیقی یا هنر یا هر کلاسی که مغز شما را درگیر می‌کند. همچنین در کار خود به فکر پیشنهادهای جدیدی که شامل مهارت جدیدی است، باشید و آن را انجام دهید بطوری کارتان مدام تکراری نباشد تا ذهن شما خلاق بماند دراین صورت، حفظ و ارتباطات مغز یک فرایند طولانی است، بنابراین یادگیری خود را الویت بندی کنید.

یادگیری
یادگیری

به نوشتن داستان یا خاطرات خود بپردازید

در طول زندگی روزمره خود زمانی را برای نوشتن خاطرات خود و یا داستان نویسی اختصاص دهید، زیرا باعث میشود به گذشته فکر کنید و آن‌ها را به یاد آورید که از فراموشی جلوگیری می‌کند، درواقع خاطره نویسی و داستان نویسی ذهن شما را خلاق و تقویت می‌کند
.

داستان نویسی
داستان نویسی

از تمام حواس خود استفاده کنید

در یادگیری هرچیزی اگر از تمام حواس خود (حس های بویایی، چشایی و …) استفاده کنید، مغز شما در حفظ حافظه بیشتر درگیر می‌شود. در یک مطلالعه، به سالمندان یک سری از تصاویر عاطفی و خنثی (غیر عاطفی) نشان دادند که هر کدام بوی خاصی داشت (که مثلا اگر عکس غذا باشد، قبلا بوی آن غذا را حس کرده بودند)، از آنها خواسته شد که آنها را به خاطر بسپارند و بعد زا آن آنها یادآوری خوبی از تصاویرداشتند، مخوصوصا تصاویری که بوی دلپذیزی داشتند. دراین مطالعه، تصویربرداری مغز نشان داد، قسمت گلابی شکل مغز که منطقه اصلی پردازش بو است، زمانی فعال شد، که افراد تصویر اشیا را بدون اینکه بخاطر بسپارند به یاد داشتند(با به یاد داشتن حس بوی آن تصاویر). برنابراین به عنوان مثال سعی کنید مواد تشکلیل دهنده غذاها را در رستوران حدس بزنید.

دخانیات مصرف نکنید ! و رژیم غذایی مناسب داشته باشید

رژیم امروزه ما ایرانی‌ها با غذاهایی که خطر ابتلا به انواع مشکلات پزشکی را افزایش می دهد پر شده است. این نیز با یک هیپوکامپ کوچکتر، یکی از ساختارهای اصلی حافظه در مغز، همراه است. به جای خوردن غذاهای اشباع شده با کربوهیدرات های تصفیه شده و قند، پروتئین های ناب، چربی های سالم و انواع ویتامین‌ها را انتخاب کنید. بهتر رژیم غذایی شما حاوی 70 درصد مواد غذایی گیاهی و 30 درصد پروتئین با کیفیت بالا با چربی سالم باشد.

رژیم غذایی
رژیم غذایی

به مغز خود استراحت دهید

مغز دارای یک سیستم مدیریت زباله‌دان ویژه برای کمک به از بین بردن به اصطلاح سموم که در طی یک روز ایجاد میشود. مغز شما بسیار زیاد درگیر مدیریت زندگی‌تان است و برای پاکسازی خود نیاز به وقت و استراحت دارد، اگر به مغز خود استراحت ندهید باعث شروع فراموشی های کوتاه مدت میشود، برای استراحت دادن به مغزخود، بین 7 تا 9 ساعت هر شب باید بخوابید که بسیار حیاتی است.

استراحت به مغز
استراحت به مغز

حتما ورزش کنید

به معنای واقعی کلمه. فعالیت فیزیکی جریان خون را به تمام بدن شما، از جمله مغز شما افزایش می دهد، و به حفظ حافظه‌تان کمک می کند. ورزش اکسیژن اضافی را به مغز ارائه می دهد و همچنین می تواند رشد سلول های جدید و رگ های خونی مغز را تحریک کند.

آیا شما هم راهکاری برای تقویت حافظه می‌دانید؟ در قسمت دیدگاه در میان بگذارید.

منبع
BrainMDHarvard Health Publishing

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + چهار =