سبک زندگیمهارت های زندگی

موثرترین راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس چه کارهایی انجام دهیم؟

اعتماد به نفس چیست؟ روش‌های افزایش اعتماد به نفس چیست؟ داشتن اعتماد به نفس بالا شاید یکی از مهمترین پله‌های ترقی بسوی موفقیت است. با ماگرتا همراه باشید.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

خودباوری یا اعتماد به نفس یکی از شرایط روانی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز اعتماد و باور دارد. خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن، نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند

مثلث اعتماد به نفس :

در حقیقت اعتماد به نفس تقابلی است از این سه پدیده :

  1. باور
  2. رفتار
  3. احساس

اگرچه نقطه شروع اعتماد به نفس باورهای مثبت و پیش برنده است، هر یک از این سه، چون اضلاع یک مثلث بر دو ضلع دیگر اثر می‌گذارد. در واقع هر باور و طرز تفکر مثبت، رفتار مثبتی به دنبال می‌آوردو بروز این رفتار، احساس مثبت خاصی در شخص ایجاد می‌کند. این احساس مثبت آن باور اولیه را تقویت میکند و باورهای استوار، رفتارهای استوارتر و گسترده‌تری به دنبال دارند؛ که به نوبهٔ خود سبب به وجود آمدن احساسی خوب و عالی‌اند.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس

1.بد صحبت کردن در رابطه با خودتان را متوقف کنید

آیا صدای درونتان از شما انتقاد و عیب‌جویی می‌کند و شما را آزار می‌دهد؟ به نظرتان اگر دشمن خودتان باشید، می‌توانید کاری را به‌خوبی انجام دهید؟ اگر با خودتان به نحوی صحبت می‌کنید که هرگز با شخص دیگری به آن طریق صحبت نکرده‌اید، جلوی این کار را بگیرید.

2. درست لباس بپوشید

وقتی ظاهرتان خوب باشد احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت. لباس‌ها و لوازم مناسب انتخاب کنید، زندگی و کارتان را جوری نظم و ترتیب بدهید که در خور شخصیت شما باشد و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید، همه‌ی اینها باعث تقویت اعتماد به نفس شما می‌شود. لباس‌تان باید طوری باشد که موفقیت را نشان بدهد. لوازم شخصی شما نشان‌دهنده‌ی شخصیت‌تان هستند پس در انتخاب‌شان دقت کنید.

یک لباس مناسب و زیبا که توجه دیگران را جلب کند، می‌تواند به شروع یک مکالمه کمک کند.

3.از مقایسه کردن خود دست بردارید

هرشخصی در یک نقطه ضعف ، ممکن است نسبت به اطرافیان خود احساس کمبود کند خودتان باشید آنچه را که دارید قدر بدانید، تا اعتماد به نفس خود را از دست ندهید . شما مجبور نیستید ،خودتان را با کسی مقایسه کنید شما با هیچ کس رقابت نمی کنید، شما نه از کسی بالاتر و نه پایین تر هستید شما به اندازه کافی خوب هستید.

4.از جملات تایید کننده ،استفاده کنید

همانطور که بااین کار، اعتماد به نفس خود را افزایش می دهید ، به خودتان افتخار کنید برروی نقاط مثبت خود متمرکز شوید، نه برروی نقاط منفی . ما به طور کاملی ناقص هستیم ، هر کسی را بهر کاری ساخته اند.

5. پشتکار داشته باشید

همه ما در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و موانع موجود در زندگی هستیم. اجازه ندهید که این موانع اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. آنها را مانند یک فرصت بدانید تا بتوانید بهتر از پس حل کردن آن ها برآیید.

6.محکم حرف بزنید

لحن قاطع، جذاب و در عین حال مؤدبانه برای صحبت کردن یک انتخاب عالی برای تقویت اعتماد به نفس است. با این روش حرف زدن عزت نفستان بیشتر می‌شود و به خودتان ایمان می‌آورید. سعی کنید همیشه جدی به نظر برسید، زیاد نخندید و زود هیجان‌زده و عصبی نشوید. بگذارید مردم حس رهبری را در شما ببینند به صحبت‌هایتان بیشتر توجه ‌کنند.

هم‌چنین بخوانید : دلیل ترک سیگار و مراحل آن

7.مثبت اندیش باشید و نقاط مثبت دیگران را نیز ببینید

مثبت اندیشی باعث بهبود اعتمادبه‌نفس می‌شود. این مساله باعث می‌شود تا نقاط قوت دیگران را نیز ببینید و از آن‌ها نیز تعریف کنید. اما تعریف از نقاط مثبت دیگران چه ارتباطی با تقویت خود باوری در شما دارد؟

تعریف شما از دیگران باعث می‌شود که دیگران نیز اینگونه با شما رفتار کنند و از شما و نقاط قوت شما تعریف کنند. افرادی که از نقاط قوت شما تعریف می‌کنند، مانند یک ذره بین، رفتارهای مثبت شما را بهتر نشان می‌دهند و این امر پیشرفت و افزایش روحیه را برای شما به همراه دارد و باعث می‌شود خود را بیشتر باور کنید.

8.شکست‌های خود را بپذیرید و از آنها استفاده کنید

هنگام شکست در کارها، به جاى این که خود را سرزنش کنید، به ریشه یابى علل شکست روى آورید و این حقیقت را به خود تلقین کنید که زندگى سراسر پیروزى نیست و فراز و نشیب بسیار دارد. شکست ها در واقع سکوى پرش براى کسب پیروزى ها و فتح هاى بعدى است. بنابراین، از شکست ها نگران نباشید. همواره روحیه امید را در خود پرورش دهید و کلمه «مى توانم» را در آغاز هر کارى که مى خواهید انجام دهید فراموش نکنید.اگر تصورى نامطلوب از گذشته دارید، به دست فراموشى سپارید. تصور نامطلوب اجازه نمى دهد به تغییرات خویش پى برید و حقیقت کنونى تان را دریابید.

9.به تقویت مهارت‌های اجتماعی خود بپردازید

گوشه گیر بودن را کنار بگذارید و روابط اجتماعی خود را تقویت کنید. مطمئن باشید که این مسئله در اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارد زیرا روابط افراد یکی از مهمترین قسمت‌های زندگی هر فردی است. پس، از همین حالا شروع کنید و روابط اجتماعی خود را تقویت نمایید.

10.فکر کنید که اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید

هرگز این فکر را به خود راه ندهید که اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی کنید نسبت به خود فکرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فکر کنید که اعتماد به نفس ندارید، چه‌طور انتظار دارید که دیگران فکر کنند که شما اعتماد به نفس دارید. فراموش نکنید که به هرچه فکر کنید، به سرتان می‌آید. اگر فکر کنید که کاری را نمی‌توانید انجام دهید به طور حتم نمی‌توایند. آنچه مهم است، فقط افکار شماست.

نقل قول‌ هایی از افراد موفق و بزرگ در مورد اعتماد به نفس

آدام اسمیت در مورد اعتماد به نفس می‌ گوید: «بالاترین اعتماد‌ها، اعتماد به نفس می‌ باشد»


کاترین پاندر در مورد اعتماد به نفس می‌ گوید: «در اعتماد به نفس قدرتی است که توانایی‌ها و اقتدارتان را دو برابر می‌ کند»


ویکتور هوگو در مورد اعتماد به نفس می‌ گوید: « نمی‌دانید تا چه حد اعتماد به نفس باعث اعتماد به هر چیز دیگر می‌ شود»


مورگان اسکات پک در مورد اعتماد به نفس می‌ گوید: «تا زمانی که خودت برای خودت ارزش قائل نباشی، برای وقتت هم ارزش قائل نخواهی شد. و تا زمانی که برای وقتت ارزش قائل نباشی، نمی‌توانی از آن هیچ استفاده‌ای کنی»


برایان تریسی در مورد اعتماد به نفس می‌ گوید: «هر چه کارتان را بهتر انجام دهید، خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت و اعتماد به نفستان نیز بافایش خواهد یافت»


ماری کوری در این مورد نفس می‌ گوید:
 «زندگي براي هيچ كس آسان نيست. اما كه چه؟ بايد پشتكار و از همه مهم‌ تر اعتماد به نفس داشته باشيم. بايد باور كنيم كه هر يك براي انجام كاري استعداد داريم و آن كار بايد انجام شود»

کلام پایانی

با همه این تفاسیر، اعتماد به نفس صفتی است که خود شما آن را یا تقویت می کنید، یا از بین می برید. به یاد داشته باشید اعتماد به نفس ریشه در واقعیات دارد. این ویژگی مانند دانشی است که به مرور زمان بیشتر می شود. مطمئن باشید اگر با قدرت اعتماد به نفس، رو به جلو حرکت کنید، از عهده ی هر کاری برخواهید آمد.

آیا شما هم راهکاری برای افزایش اعتماد به نفس دارید؟ در قسمت نظرات در میان بگذلرید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =