فرهنگ و هنر

آداب و رسوم سلام دادن در کشورهای مختلف جهان

انواع سلام کردن در دنیا

در هر کشور و منطقه‌ای و با هر فرهنگ و آداب و رسومی، سلام کردن بخشی واجب از معاشرت روزانه انسان‌هاست. اما نوع سلام کردن‌ها در منطقه‌های مختلف جهان کمی با هم متفاوت است. با ماگرتا همراه باشید.

Hello
Hello

آمریکا

hello-america
hello-america

در آمریکا رسم سلام و احوال‌پرسی میان مردان دست دادن با یکدیگر، گفتن سلام و لبخند است. بوسیدن گونه میان مردان برای سلام و احوالپرسی مرسوم نیست. اما زن‌ها با هم دست می‌دهند و روبوسی می‌کنند.

روسیه

Hello-Russia
Hello-Russia

در روسیه معمولامردم هنگام ملاقات با یکدیگر چنان محکم دست می دهند که تصور می شود با این فشار می خواهند انگشت های طرف مقابل را بشکنند! در تمام مدت دست دادن هم حتما باید در چشم هم نگاه کنند تا نسبت به فرد مقابل بی احترامی نکرده باشند. البته زمانی که یک مرد با یک زن دست می دهد، مسلما بیشتر رعایت می کند و چندان فشاری به دست های او وارد نخواهد کرد.

در ضمن، روس ها باور دارند هنگام دست دادن حتما باید دستکش ها را از دست تان در بیاورید و هر قدر هم که هوا سرد و گزنده باشد، نباید با دستکش دست بدهید.

ژاپن

Hi-Japan
Hello-Japan

در سرزمین خورشید تابان، زمانی که مردم با یکدیگر ملاقات می کنند یا هنگام خروج از منزل، تعظیم کردن را به دست دادن و در آغوش گرفتن ترجیح می دهند. هنگام تعظیم هم هرقدر بیشتر خم شوند و مدت بیشتری را در این وضع بمانند، احترام بیشتری به فرد مقابل گذاشته اند.

البته با این که دست دادن در فرهنگ سنتی ژاپنی ها جایی ندارد ولی برای کسانی که اهل سایر کشورها هستند یا در ملاقات های رسمی و کاری معمولاتعظیم کردن جای خود را به دست دادن می دهد.

فرانسه

Hello-french
Hello-french

در فرانسه سلام و احوالپرسی تاحدی شبیه به ایران خودمان است و آن‌ها گونه‌های هم را می‌بوسند. معمولا دو بوسه بر دو گونه نشانه سلام است، اما گاهی در مناطق مختلف تعداد بوسه‌ها بیشتر می‌شود.

تبت

Hello-Tibetan
Hello-Tibetan

مردم تبت هنوز هم بنا به یک سنت قدیمی که متعلق به قرن نهم است، از طریق بیرون آوردن زبان، با یکدیگر سلام و احوالپرسی می‌کنند و این روش را نوعی احترام می‌دانند.

فیلیپین

Hello-philippines
Hello-philippines

فیلیپینی ها آداب سلام دادن زیبایی به نام “مانو” دارند که نشان دهنده احترام به بزرگ ترهاست. آن ها دست بزرگ ترها را می گیرند و به آرامی به پیشانی خودمی فشارند.

نیوزلند

Hello-NewZealand
Hello-NewZealand

سلام و احوالپرسی در قبایل مائوری نیوزلند رسمی جالب و بامزه است که به آن «Hongi» می‌گویند. رسم قبایل مائوری نیوزلند به این ترتیب است که دو نفر وقتی به هم می‌رسند پیشانی و بینی‌ها را به هم می‌چسبانند و چشم‌ها را می‌بندند.

هند

Hello-india
Hello-india

در هندوستان رسم سلام و احوالپرسی به صورت چسباندن دو کف دست به هم به طوری که نوک انگشتان رو به بالا قرار بگیرد، نزدیک‌ کردن دو دست به قلب و گفتن کلمه «ناماسته» است.

تایلند

Hello-thailand
Hello-thailand

احوالپرسی تایلندی ها که “وای” نام دارد درست مثل هندی ها ژست دعا می گیرند و کمی هم تعظیم می کنند. 

برچسب ها

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن