سبک زندگیمهارت های زندگی

8 راز برای اینکه یک فرد محبوب و دوست داشتنی باشیم !

راز دوست داشتنی بودن | چرا بعضی ها دوست داشتنی هستند | خصوصیات افراد دوست داشتنی

برای اینکه فرد محبوب و دوست داشتنی باشیم هرگز راه آسانی در پیش نداریم و مهم ترین سوال در این مسیر این است که چه چیزی باعث می‌شود آدم‌های خواستنی از دیگر افراد متفاوت باشند؟ در ادامه با بخش مهارت های زندگی ماگرتا با جواب این سوال همراه باشید.

چگونه یک فرد محبوب و دوست داشتنی باشیم ؟

1. محبوب و دوست داشتنی بودن با احترام به دیگران

هر انسانی برای خودش احترام قائل است و جهانی دارد مملو از آرا و عقاید و نظرات متعددی که همین عقاید، انسانها را از هم جدا می کند تا زمانی که به عقاید، کارها و سلیقه های افراد، در حدّ و محدوده خودشان احترام بگذاریم و سعی نکنیم همیشه در پی رد کردن آنها برآییم، دیگران ما را به رسمیت می شناسند. اگر هم قصد داریم به رد و اصلاح رفتار و افکار کسی بپردازیم، باید از راه مناسبی استفاده کنیم.

 احترام به دیگران
احترام به دیگران

در ابتدا باید به جنبه های شخصیّتی طرف مقابل، تا حدودی آگاه شویم، ظرفیّت او را بسنجیم، آرام آرام او را به اشتباهش آگاه سازیم و در صورت نیاز، راه مناسبی را به او پیشنهاد دهیم. در اینجاست که او را از قصد و نیت نوعدوستی خود، آگاه کرده، خود را برای محبوبیّت آماده می کنیم.

[su_box title=”احترام به انسانها را نامشروط جلوه دهید” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

به این صورت که اگر تصمیم گرفتیم با فردی که خطایی از او سر زده و یا باعث ناراحتی ما شده است برخورد کنیم ، در حین برخورد هم همچنان وی را یک انسان ارزشمند و قابل احترام بدانیم و این احساس را به او منتقل کنیم. چنین عملی سبب شکل گیری یک رابطه صمیمی، ایمن و اثربخش می گردد و به هنر ترکیب اقتدار و صراحت با صمیمیت و احترام، نمود عینی می بخشد.

[/su_box]

2. حضور مستمر در جامعه

حضور در جامعه کمک می‌کند که در جهت بهبود زندگی آدم‌ هایی قدمی بردارید که به شما احتیاج دارند و در ادامه آن شیوه‌ ی تعامل با آدم‌های بیشتری با پیشینه و سنین مختلف و اوضاع مالی متفاوت را هم یاد بگیرید. که خود کمک بزرگی می کند تا یک فرد محبوب و دوست داشتنی باشیم.

هر قدر همراهی با افراد بیشتری را بلد باشید، در ملاقات با آدم‌ های جدید راحت‌ تر خواهید بود.

3. شوخ طبع بودن را فراموش نکنید

اگر کاری به نظر احمقانه انجام دادید به جای اینکه احساس خجالت کنید، به خودتان بخندید. این کار نشان می دهد شما اصولاً آدم راحتی هستید. شوخ طبعی موجب می شود که برای دیگران جذاب تر و لذت بخش تر به نظر برسید.

حتی اگر گاهی اوقات از چیزی ناراحت هستید، با شوخ طبعی و لبخندی بر لب به حال بد خود حمله کنید. قطعاً هر روزی که می آید روزی عالی برایتان نخواهد بود، اما بشاش بودن کمک می کند تا از پس همه مشکلاتتان بر آیید. اگر چنین روحیه ای را در خود پرورش دهید، دیگران نیز دوست دارند بیشتر اطرافتان بوده و ارتباطشان را با شما بیشتر کنند.

آدم‌های محبوب تقریبا با همه رفتار دوستانه‌ ای دارند. با پدر و مادرشان، معلم، رئیس، بقال سر کوچه، نظافتچیِ ساختمان، بچه‌های محل و خلاصه هر کسی که حتی به اندازه‌ی یک ارزن آدم خوبی باشد هم رفتار دوستانه‌ای دارند.

به خاطر داشته باشید همیشه زمان هایی برای شوخی کردن وجود دارد. شوخی کردن می تواند به عنوان یک یخ شکن عالی و یا کاهنده استرس مورد استفاده قرار گیرد.

4. یادگیری یک مهارت خاص و کلیدی

ما مدام افرادی را تحسین می‌کنیم که در چیزی خوب هستند. چرا هزاران نفر به کنسرت می‌روند و فریاد می‌زنند، ساعت‌ها منتظر می‌مانند تا یک هنرمند یا ورزشکار را یک بار از نزدیک ببینند یا …؟ بدون شک، بین مهارت و محبوبیت یکم فرد محبوب و دوست داشتنی ارتباط وجود دارد.

نه تنها مهارت‌ها، استعداد‌ها و سرگرمی‌ های شما محبوبیت شما را در حوزه اجتماعی افزایش می‌دهد، بهبود توانایی‌های مرتبط با شغل شما نیز باعث افزایش محبوبیت شما در محل کار می‌شود که به نوبه خود به طور مستقیم با رضایت شغلی در ارتباط است.

5. متکبر ها هرگز محبوب نيستند

همه آدمها از افراد مغرور که خودشان را بالاتر از دیگران مي‌ بينند متنفرند. آدم‌هايي که با زبان و تمام حرکات بدن‌شان مي‌خواهند به ديگران بگويند که متفاوت و از همه بهترند. اين آدم‌ها خواسته يا ناخواسته باعث مي‌شوند ديگران احساس ناخوشایندی نسبت به آن‌ها پيدا کنند.

افراد مغرور و خودخواه
افراد مغرور و خودخواه

اگر می خواهید دیگران را به خود جذب کنید، مثل قطره عسل شیرین و جذاب باشید، همیشه با لحنی دوستانه، مهربانانه و ملایم با دیگران حرف بزنید و غرور را کنار بگذارید.

6. حکم فرمایی بر دیگران را کنار بگذارید

هیچ‌ کس دوست ندارد که به عنوان فردی ضعیف به حساب بیاید که توانایی‌هایش به هیچ گرفته شده است. اگر می خواهید که یک فرد محبوب و دوست داشتنی باشید نه تنها نباید دیگران را تحقیر کنید بلکه حتی اگر یک سریال تلویزیونی، شهر، یک ملیت یا یک هنرمند را تحقیر کنید، می‌توانید باعث شوید رابطه‌ تان با دیگران خراب شود. این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با کسی مخالف باشید، اما باید مخالفت خود را محترمانه نشان دهید.

 اگر عادت دارید که نظرات تحقیر کننده ابراز کنید، اطرافیانتان از اینکه نظر شما را بخواهند یا نظرشان را در مورد چیزی با شما مطرح کنند امتناع خواهند کرد؛ چراکه می‌ترسند به آن‌ها یا علایقشان توهین شود. البته که در کنار دوستانتان باید بتوانید نظرات خود را مطرح کنید، اما مراقب باشید منفی حرف زدن عادت شما نشود که دوستان نزدیکتان را نیز خسته می‌کند.

7. اعتماد به‌ نفس داشته باشید

 هر اندازه که اعتماد به نفس پسندیده است، به همان اندازه گستاخی ناخوشایند است. اگر شخصیت شما به نحوی باشد که تنها خود را در نظر بگیرید، دیگران از شما فاصله خواهند گرفت. 

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

هیچ‌کس کامل نیست؛ بنابراین شما هم برای محبوب بودن نیازی ندارید کامل باشید، حتی اگر احساس می‌کنید از ایده‌آل فاصله‌ی زیادی دارید، باز هم اولین گام به سوی کسب اعتمادبه‌نفس این است که خود را باور داشته باشید.

💡 خودتان را پنهان نکنید. اگر فرصت مناسبی یافتید، بلند شوید و خودتان را در جمع مطرح کنید. اگر تمام مدت نگران این باشید که دیگران چگونه شما را می‌بینند و چه فکری درباره‌ی شما می‌کنند و پشت سر شما چه می‌گویند، هرگز نمی‌توانید قدم مثبتی بردارید یا حتی از شرِ این افکار راحت شوید. اگر خودتان را دوست داشته باشید، دیگران هم از همراهی با شما لذت خواهند برد.

💡 حتی اگر اعتماد به‌ نفس هم ندارید به گونه ای رفتار کنید که انگار سرشار از اعتماد به‌ نفس هستید، این اولین گام به سوی داشتن احساس خوب است. اگر چیزی را که واقعا به آن اهمیت می‌دهید در زندگی پیدا کنید، حس خوبی نسبت به خودتان خواهید داشت.

8. محبوب و دوست داشتنی بودن با کمک به دیگران

یک فرد محبوب و دوست داشتنی فقط به شناخت دیگران بسنده نمی‌کنند، بلکه روابط خوبی هم با دیگران دارند. آنها روابط‌شان را با کمک به دیگران گسترش می‌دهند و این کار را هم با جار و جنجال انجام نمی‌دهند. آنها برای گسترش تفاهم‌شان با دیگران کارهای کوچکی انجام می‌دهند وقتی می‌بینند کسی به خودکار احتیاج دارد، به او می‌دهند. وقتی می‌بینند درِ پارکینگ همسایه باز مانده، آن را می‌بندند. وقتی با شخص دیگری به در منزل می‌رسند، در را نگه می‌دارند تا او اول وارد شود.

در آخر صداقت و نیّت خیر و هماهنگی رفتار با نیّات، یکی از اصول مهم «محبوبیت» است. سعی کنید رفتار دروغین نداشته باشید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *