سبک زندگیمهارت های زندگی

استرس چیست ؟ چه عواملی باعث بروز آن می شود + راه های کاهش

راه های کاهش استرس و اضطراب ، سریعترین راه کاهش اضطراب

کاهش استرس و بررسی عوامل بروز آن : استرس احساس خشونت آمیز فردی است. این فشار می تواند از جنبه های مختلف روز به روان انسان فشار وارد کند. مانند افزایش حجم کار، بحث با خانواده یا نگرانی های مالی جدید است. در طول این شرایط شما ممکن است احساس ناراحتی کنید و بدن شما ممکن است ری اکشن خاصی در مقابل استرس ایجاد کند. این موضوع می تواند باعث ایجاد علائم فیزیکی شود و باعث می شود که رفتار تندتری داشته باشید.

مردم می توانند یاد بگیرند که استرس را مدیریت کنند و زندگی شادتر و سالم تری داشته باشند. در این مقاله چند نکته ساده برای رفع استرس و اضطراب آورده شده است. در ادامه با بخش مهارت های زندگی ماگرتا همراه باشید.

استرس نداشته باش!
استرس نداشته باش!

استرس و اضطراب تجربه رایجی برای اکثر افراد است. در واقع ، 70٪ از بزرگسالان روزانه استرس یا اضطراب زیادی دارند.

حقایقی در مورد استرس

استرس به بدن کمک می کند تا در معرض خطر قرار گیرد.علائم می تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی باشد. استرس کوتاه مدت می تواند مفید باشد ، اما استرس طولانی مدت با شرایط مختلف سلامتی مرتبط است.ما می توانیم با یادگیری برخی از نکات مربوط به مدیریت خود ، برای کنترل آن آماده شویم.

💡 وقتی استرس را تجربه می کنیم چه اتفاقی برای بدن من می افتد؟

واکنش بدن به استرس متفاوت است. برخی از علائم رایج از استرس عبارتند از مشکلات خواب، عرق کردن یا تغییر در اشتها این اتفاقات توسط هورمون های استرس در بدن شما ایجاد می شود که در آن آزاد می شود، و شما می توانید با آن مقابله کنید.

هورمون ها به نام آدرنالین و نورآدرنالین فشار خون شما را افزایش می دهد، که این موضوع بدن شما را برای پاسخ اضطراری آماده می کند. این هورمون ها می توانند جریان خون را کاهش دهند.

تاثیر استرس بر بدن
تاثیر استرس بر بدن

کورتیزول ، یکی دیگر از هورمون های استرس است که چربی و قند را در سیستم بدن شما آزاد می کند تا انرژی شما را تقویت کند.در نتیجه ، شما ممکن است سردرد ، فشار عضلانی ، حالت تهوع ، سوء هاضمه و سرگیجه را تجربه کنید. همچنین ممکن است شما سریعتر نفس بکشید ، تپش قلب داشته باشید یا از دردهای مختلف رنج ببرید.

همه این تغییرات برای راحت تر کردن نبرد با تهدید می باشد و پس از گذشت فشار یا تهدید ، سطح هورمون استرس شما به حالت عادی باز می گردد.

❌ استرس در طولانی مدت ، ممکن است شما را در معرض خطر حملات قلبی و سکته مغزی قرار دهد.

💡 آیا استرس می تواند مثبت باشد ؟

تحقیقات نشان داده است که استرس بعضی اوقات می تواند مثبت باشد ، زیرا می تواند شما را هوشیارتر کرده و به شما در عملکرد بهتر در شرایط خاص کمک کند.با این وجود ، استرس فقط در صورت کوتاه مدت بودن مفید است.

❌ استرس بیش از حد یا طولانی مدت می‌تواند منجر به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی و مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی شود.

💡 استرس طولانی مدت چیست؟

تحقیقات نشان داده است که استرس گاهی می تواند مثبت باشد. این موضوع می تواند به شما بیشتر هشدار دهد و به شما در انجام برخی موارد کاری شما کمک کند. با این حال، استرس تنها در صورتی که کوتاه مدت باشد مفید است. استرس بیش از حد یا طولانی مدت می تواند منجر به بیماری مانند بیماری قلبی و مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی شود.

قبلاً اشاره کردیم که استرس متوسط می تواند به ما کمک کند عملکرد بهتری در شرایط چالش برانگیز داشته باشیم ، اما استرس زیاد و طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات جسمی شود.

به عنوان مثال : سندرم روده تحریک پذیر (IBS) ، یا مشکلات سلامت روان مانند افسردگی.

✔ این بدان معنی است که استرس خود را کنترل کرده و آن را در سطح سالم نگه دارید تا از صدمه طولانی مدت به بدن و ذهن خود جلوگیری کنید.

چه چیزی باعث افزایش استرس طولانی می شود؟

استرس یک واکنش طبیعی به بسیاری از شرایط در زندگی است، مانند کار، خانواده، روابط و مشکلات مالی که می تواند ذهن هر کسی را به خود درگیر کند. در بحث قبل گفتیم که مقدار متوسط استرس می تواند به ما در بهبود وضعیت در برابر چالش های زندگی به خوبی کمک کند، اما استرس بیش از حد یا طولانی مدت می تواند منجر به مشکلات فیزیکی و روانی شود.

این مشکلات شامل سطح ایمنی پایین تر، به عنوان مثال بیماری های قلبی و مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی می شود. پس این مشکلات به این معنی است که باید حتما استرس خود را مدیریت کنید و آن را در یک سطح سالم برای جلوگیری از آسیب درازمدت به بدن و ذهن خود حفظ کنید.

راههای کاهش استرس و اضطراب

کاهش استرس
کاهش استرس

اگرچه ممکن است استرس و اضطراب در محیط کار و زندگی شخصی شما ایجاد شود ، اما روشهای ساده بسیاری برای کاهش فشار هایی که احساس می کنید وجود دارد.این روش ها اغلب شامل دور شدن ذهن شما از منبع استرس است. ورزش ، ذهن آگاهی ، موسیقی و … همگی می توانند به تسکین اضطراب کمک کنند.

هیچ درمانی سریع وجود ندارد و هیچ روش واحدی برای همه کار نمی کند. با این وجود ، کارهای ساده ای وجود دارد که می توانید برای تغییر مشکلات زندگی که باعث ایجاد استرس می شود ، انجام دهید. اینها شامل تکنیک های آرامش ، ورزش و صحبت کردن در مورد مسائل می باشد.

۱. رتبه بندی کردن عوامل استرس زا

رتبه بندی عوامل استرس زا به شما کمک می کند تا تعیین کنید که جه عواملی فشار روانی بیشتری را به شما وارد می کند. رتبه بندی عوامل استرس زا تعیین می کند که در کجا باید انرژی خود را متمرکز کنید تا بتوانید استرس خود را کاهش دهید.

به عنوان مثال ، ترافیک ممکن است در شماره 10 باشد ، در حالی که نگرانی های مالی در صدر لیست است.

۲. ورزش کردن جهت کاهش استرس

ورزش مهمترین کاری است که می توانید برای مقابله با استرس انجام دهید. ممکن است کار کمی به نظر برسد، اما قرار دادن فعالیت بدنی در برنامه خود، از طریق ورزش می تواند فشار روانی را تسکین دهد.

هنگامی که به طور مرتب ورزش می کنید ذهن شما باز تر است و کمتر به مسائل روزمره فکر می کنید. افرادی که مرتباً ورزش می کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند کمتر اضطراب دارند.
در طول ورزش، بدن مواد شیمیایی را به نام اندورفین ها که با گیرنده ها در مغز ارتباط برقرار می کنند آزاد می کند که باعث ایجاد احساسات و کاهش استرس در بدن می شود.

ورزش کردن برای کاهش استرس
ورزش کردن برای کاهش استرس

💡 افرادی که مرتباً ورزش می کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند کمتر اضطراب را تجربه می کنند.

چند دلیل پشت این فرضیه وجود دارد :

 • هورمون های استرس :
  ورزش در طولانی مدت باعث کاهش هورمونهای استرس بدن مانند کورتیزول می شود. همچنین به آزاد شدن اندورفین ها، که مواد شیمیایی در بدن شما هستند باعث بهبود روحیه شما می شوند و به عنوان ضد درد طبیعی نیزعمل می کنند.
 • خواب :
  ورزش همچنین می تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد ، که می تواند تحت تأثیر استرس و اضطراب باشد.
 • اعتماد به نفس :
  وقتی به طور منظم ورزش می کنید ، ممکن است در بدن خود احساس صلابت و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید که این به نوبه خود باعث آرامش می شود.

🚨 سعی کنید روال ورزشی یا فعالیتی را که از آن لذت می برید ، مانند پیاده روی ، صخره نوردی یا یوگا را انجام دهید. فعالیت هایی – مانند پیاده روی یا آهسته دویدن – که شامل حرکات تکراری در گروه های بزرگ عضلانی است ، می تواند کاهش دهنده استرس باشد.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

ورزش منظم می تواند با آزاد کردن اندورفین و بهبود خواب به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

[/su_box]

۳. مکمل ها را در نظر بگیرید

چندین مکمل باعث کاهش استرس و کاهش اضطراب می شوند. در ادامه مختصراً برخی از رایج ترین آن ها آورده شده است :‌

مرهم لیمو : مرهم لیمو یکی از اعضای خانواده نعناع است که به دلیل اثرات ضد اضطراب آن مورد مطالعه قرار گرفته است.

اسیدهای چرب امگا 3 : طی مطالعاتی که دانشجویان پزشکی یکی از دانشگاه های ایالت متحده انجام دادند مکمل های امگا 3 حدود 20٪ از علائم اضطراب را کاهش داده اند.

چای سبز: طی مطالعاتی که دانشجویان پزشکی یکی از دانشگاه های ایالت متحده انجام دادند مکمل های امگا 3 حدود 20٪ از علائم اضطراب را کاهش داده اند.

❌ برخی از مکمل ها می توانند با داروها عوارض جانبی داشته باشند، بنابراین اگر شما بیماری خاصی دارید، می توانید با پزشک مشورت کنید.

۴. برنامه خواب خود را بهبود ببخشید 😴

خواب برای تغییر و کاهش سطح استرس بسیار مهم است. بهبود برنامه خواب به شما در کاهش استرس کمک زیادی خواهد کرد ، زیرا خواب بر حافظه ، مغز و روحیه شما تأثیر می گذارد.

اکثر افراد برای به دست آوردن یک خواب سالم شبانه به 7 تا 9 ساعت خواب نیاز دارند. خواب بیش از حد یا کافی نبودن باعث احساس خستگی و ناتوانی در انجام مسئولیت ها می شود.

تاثیر خواب بر کاهش استرس
تاثیر خواب بر کاهش استرس

💡 سعی کنید هر شب به همین میزان بخوابید. در طول هفته پنج ساعت در روز نخوابید و بعد از آن آخر هفته ده ساعت بخوابید ، احساس عدم تعادل و آرامش بیشتری خواهید داشت.

قبل از اینکه واقعاً بخوابید ، یک ساعت را در تخت دراز بکشید. موسیقی آرامش بخش را بخوانید یا گوش دهید یا یک مجله را مطالعه کنید اما هرگز تلویزیون تماشا نکنید و به تلفن خود نگاه نکنید.

روشهای غیر فعال برای مدیریت استرس مانند تماشای تلویزیون ، گشت و گذار در اینترنت یا بازی های ویدئویی ممکن است آرامش به نظر برسند ، اما ممکن است در طولانی مدت استرس شما را افزایش دهند.

۵. برای کاهش استرس یک شمع روشن کنید 🕯

استفاده از روغنهای اسانسی یا سوزاندن شمع معطر ممکن است به کاهش احساس استرس و اضطراب شما کمک کند.

بعضی از بوها خاصیت تسکین دهنده دارند. در ادامه برخی از آرامش بخش ترین عطرها آورده شده است:

 • اسطوخودوس
 • گل سرخ
 • بابونه
 • چوب صندل
 • شکوفه نارنجی
 • شمع

استفاده از بوها برای درمان خلق و خوی شما ، آروماتراپی نامیده می شود. مطالعات متعدد نشان می دهد که آروماتراپی می تواند اضطراب را کاهش داده و خواب را بهبود بخشد.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

آروماتراپی می تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند.

[/su_box]

۶. میزان مصرف کافئین را کاهش دهید

کافئین یک محرک موجود در قهوه ، چای ، شکلات و نوشیدنی های انرژی زا است که دوز بالای آن می تواند اضطراب را افزایش دهد. مردم آستانه های مختلفی برای میزان کافئین تحملی دارند.

بالا رفتن استرس بر اثر مصرف قهوه
بالا رفتن استرس بر اثر مصرف قهوه

مقادیر زیاد کافئین می تواند استرس و اضطراب را افزایش دهد. با این حال ، حساسیت افراد به کافئین بسیار متفاوت است.

۷. نوشتن مطالب

یکی از راه های مقابله با استرس ، نوشتن مطالب است.نوشتن مطالب ممکن است با تمرکز افکار شما در مورد امور مثبت زندگی شما ، در رفع استرس و اضطراب کمک کند.داشتن ژورنال می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند ، به خصوص اگر روی جنبه مثبت توجه داشته باشید.

۸. آدامس بجوید !

یک مطالعه معتبر نشان داده است : افرادی که آدامس می جوند حس آرامش بیشتر و استرس کمتری دارند.

یک توضیح احتمالی این است که جویدن آدامس باعث ایجاد امواج مغزی می شود. نکته دیگر اینکه جویدن آدامس جریان خون به مغز شما را تقویت می کند.علاوه بر این ، یک مطالعه جدید نشان داده است که وقتی فردی با شدت بیشتری آدامس میجود استرس بیشتری را از بدنش خارج می کند.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

طبق چندین مطالعه ، جویدن آدامس ممکن است به شما در کاهش استرس کمک کند.

[/su_box]

۹. مثبت فکر کنید 🤔

به یک متفکر مثبت تبدیل شوید و از تعامل روزمره خود لذت بیشتری ببرید. روانشناسان پی برده اند که خوش بینان و بدبین ها معمولاً با مشکلات و چالش های یکسانی روبرو هستند ، اما خوشبین ها تصمیمات عاقلانه تری اتخاذ می کنند.

تاثیر افکار مثبت روی استرس
تاثیر افکار مثبت روی اضطراب

هر روز به 3 چیز کوچک فکر کنید که از داشتن آنها سپاسگزار هستید. این به شما کمک می کند تا همه عناصر مثبت زندگی خود را حتی در هنگام احساس استرس به شما یادآوری کنید. تفکر مثبت می تواند به شما کمک کند تا اندکی چشم انداز داشته باشید.

۱۰- با دوستان و خانواده وقت بگذرانید 👩‍👩‍👧‍👧

حمایت اجتماعی دوستان و خانواده می تواند به شما در مواقع استرس زا کمک کند. عضویت در یک جمع دوستانه احساس تعلق و عزت نفس به شما می دهد که می تواند در اوقات سخت به شما کمک کند.

در یک مطالعه مشخص شد که مخصوصاً در زنان ، گذراندن وقت با دوستان و فرزندان به آزادسازی اکسی توسین ، یک داروی تسکین دهنده فشار طبیعی کمک می کند. این امر را “تمایل و دوست داشتن” می نامند.

💡 یک مطالعه دیگر نشان داده است که زنان و مردانی که کمترین ارتباطات اجتماعی را دارند بیشتر از افسردگی و اضطراب رنج می برند.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

داشتن پیوندهای اجتماعی قوی ممکن است به شما کمک کند تا از اوقات استرس زا عبور کرده و خطر اضطراب را کاهش دهید.

[/su_box]

۱۱. خندیدن را عادت روزانه کنید 😂

خندیدن باعث فراموشی احساس اضطراب می شود که این برای سلامتی شما مفید است. در طولانی مدت ، خنده همچنین می تواند به بهبود سیستم ایمنی و خلقی شما کمک کند.سعی کنید یک برنامه تلویزیونی خنده دار را تماشا کنید یا با دوستانی که باعث خندیدن شما می شوند ، همنشین شوید.

یک مطالعه در بین مبتلایان به سرطان نشان داد که افراد در گروه مداخله خنده نسبت به افرادی که به راحتی حواسشان پرت شده است ، از استرس بیشتری برخوردار بودند.

خندیدن به اثبات رسانده است که استرس را کاهش می دهد. بسیاری از پزشکان ، مانند پچ آدامز ، معتقدند که طنز می تواند بر بهبود بیماری و جراحی تأثیر بگذارد. مطالعات حتی نشان داده اند که عمل لبخند زدن می تواند روحیه شما را بهبود بخشد و شما را شادتر کند. خندیدن اندورفین ها ، مواد شیمیایی مغز را آزاد می کند که روحیه شما را تقویت می کند.

استفاده از طنز به شما امکان می دهد قدرت خود را پس بگیرید. شوخ طبعی به ما اجازه می دهد تا با دیدی متفاوت به چیزها نگاه کنیم.خنده و طنز ابزاری عمیق و قدرتمند برای دیدن زندگی متفاوت است.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

طنز را در زندگی روزمره پیدا کنید ، وقت خود را با دوستان خنده دار بگذرانید و یا یک نمایش کمدی را تماشا کنید تا به کاهش استرس شما کمک کند.

[/su_box]

۱۲. در انجام دادن کارهایتان منظم باشید 📃

راه دیگر برای کنترل استرس ، ماندن در صدر اولویت های خود و متوقف کردن به تاخیر انداختن است.

تاخیر انداختن می تواند شما را به سمت تنبلی سوق دهد ، و شما را به انجام ندادن کارهایتان تشویق کند. این می تواند باعث استرس شود ، که بر سلامتی و کیفیت خواب شما تأثیر منفی می گذارد.

این عادت را داشته باشید که لیست کارهایی را که باید انجام دهید را توسط اولویت بندی سازماندهی کنید. به خودتان مهلت های واقع بینانه بدهید. روی کارهایی که امروز باید انجام شود کار کنید و قسمت هایی از زمان را به خود اختصاص دهید ، زیرا جابجایی بین کارها یا کار چند وظیفه ای می تواند خود استرس زا باشد.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

کارهایی که باید انجام شود را در اولویت قرار دهید و برای آن وقت بگذارید. ماندن در بالای لیست کارهای خود می تواند به کاهش فشار روانی ناشی از تعویق کمک کند.

[/su_box]

۱۳. معجزه یوگا !

یوگا به یک روش محبوب برای کاهش استرس و ورزشی محبوب در بین همه گروه های سنی تبدیل شده است.

💡 در حالی که سبک های یوگا متفاوت هستند ، اکثر آنها یک هدف مشترک دارند : هماهنگ شدن بدن و ذهن شما.

یوگا در درجه اول با افزایش آگاهی از بدن این کار را انجام می دهد.

📑 برخی از مطالعات تاثیر یوگا بر سلامت روان را مورد بررسی قرار داده اند. به طور کلی ، تحقیقات نشان داده است که یوگا می تواند روحیه را تقویت کند و حتی ممکن است به اندازه داروهای ضد افسردگی در درمان افسردگی و اضطراب موثر باشد !!

با این حال ، بسیاری از این مطالعات محدود هستند ، و هنوز هم سؤالاتی در مورد چگونگی عملکرد یوگا برای دستیابی به کاهش استرس وجود دارد.

به طور کلی ، به نظر می رسد فواید یوگا برای استرس و اضطراب با تأثیر آن بر سیستم عصبی و پاسخ به استرس مرتبط است. یوگا ممکن است به کاهش سطح کورتیزول ، فشار خون و ضربان قلب و افزایش گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) ، یک انتقال دهنده عصبی که در اختلالات خلقی کم می شود ، کمک کند.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

یوگا به طور گسترده ای برای کاهش استرس استفاده می شود که ممکن است به کاهش سطح هورمون استرس و فشار خون کمک کند.

مدیتیشن : چند دقیقه تمرین در روز می تواند به اضطراب کمک کند. “تحقیقات نشان می دهد که مدیتیشن روزانه ممکن است مسیرهای عصبی مغز را تغییر دهد و باعث استرس کمتر شود.”

[/su_box]

۱۴. تاثیر موسیقی آرامش بخش در کاهش استرس 🎼

گوش دادن به موسیقی می تواند تأثیر بسیار زیادی در آرامش بخشی بر بدن داشته باشد.

موسیقی آرامش بخش
موسیقی آرامش بخش

موسیقی ساز آهسته می تواند با کمک به کاهش فشار خون و ضربان قلب و همچنین هورمون های استرس ، آرامش را القا کند.برخی از انواع موسیقی کلاسیک ، سلتیک و … می توانند به خصوص آرام بخش باشند ، اما گوش دادن به موسیقی که از آن لذت می برید نیز موثر است.صداهای طبیعت نیز می توانند بسیار آرام باشند. به همین دلیل است که آنها اغلب در موسیقی آرامش و مدیتیشن قرار می گیرند.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شما می تواند راه خوبی برای کاهش استرس باشد.

[/su_box]

۱۵. نفس عمیق بکشید

استرس ذهنی سیستم عصبی شما را فعال می کند ، و باعث می شود بدن شما به حالت “مبارزه ” برود.

در طی این واکنش ، هورمونهای استرس آزاد می شوند و شما علائم جسمی مانند ضربان قلب سریع تر ، سریع تر تنفس و رگ های خونی منقبض را تجربه می کنید. تمرینات تنفس عمیق می تواند به فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک شما ، که پاسخ آرامش را کنترل می کند ، کمک کند.

🎯 هدف تنفس عمیق این است که آگاهی خود را روی نفس خود متمرکز کنید و آن را کندتر و عمیق تر کنید که به کند شدن ضربان قلب شما کمک می کند و به شما امکان می دهد احساس آرامش بیشتری داشت باشید.

[su_box title=”خلاصه” box_color=”#B6D9F8″ title_color=”#000000″ radius=”7″]

تنفس عمیق آرامش را فعال می کند. چندین روش می تواند به شما کمک کند یاد بگیرید که چگونه نفس عمیق بکشید.

[/su_box]

۱۶. بدن خود را مطالعه کنید

از نظر ذهنی بدن خود را اسکن کنید تا حس کنید چگونه استرس هر روز بر آن تأثیر می گذارد. روی پشت خود دراز بکشید ، یا با پای خود روی زمین بنشینید. از انگشتان پا شروع کرده و به سمت سر خود بروید و متوجه شوید که بدن شما چه حسی دارد.

۱۷. ماساژ بگیرید

ماساژ برای کاهش اضطراب
ماساژ برای کاهش اضطراب

ماساژ درمانی می تواند به کاهش استرس کمک کند. ماساژ یک راه عالی برای استراحت و به حداقل رساندن تنش جسمی و عاطفی است. یک ماساژ حرفه ای می تواند گران قیمت باشد ، اما ارزشش را دارد. یک ماساژ طبیعی به معنای واقعی کلمه قادر خواهد بود مقداری از استرس را از بدن شما خارج کند.

۱۸. به کارهای خود نظم و ترتیب بدهید

یکی از دلایل اصلی ایجاد استرس، رعایت نکردن نظم و ترتیب است. در صورتی که خاطره بدی در ذهنتان باقی مانده آنها را بنویسید. عادت کنید که هر روز هر کاری را که مجبور به انجام دادن آنها هستید، یادداشت کنید. به این ترتیب آن کارها را فراموش نخواهید کرد.

۱۹. از دوستان خود کمک بگیرید

لازم نیست تنها با استرس خود مقابله کنید. اگر احساسات خود را به یک دوست ، عضو خانواده یا حتی یک متخصص حرفه ای بگویید، احساس بهتری خواهید داشت.

اگر احساسات خود را به اشتراک بگذارید ، احتمال دارد که بتوانید بازخوردهای مفیدی را کسب کنید و دیدگاهی تازه در مورد مشکلات خود به دست آورید. علاوه بر این ، همان عمل صحبت کردن در مورد استرس شما – گفتن کلمات با صدای بلند – ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید که دقیقاً با چه چیزی مبارزه می کنید.

مراجعه به پزشک برای کاهش استرس
پزشک

اگر دائماً از هر جنبه ای از زندگی خود احساس ناراحتی می کنید ، ممکن است از دیدن یک متخصص بهداشت روان بهره مند شوید. اگر چنان استرس دارید که به سختی می توانید بخوابید ، بخورید ، یا مستقیم فکر کنید ، وقت آن است که به دنبال کمک باشید.

در صورت بروز درد در قفسه سینه ، فوراً کمک اضطراری کنید ، به خصوص اگر شما نیز دچار تنگی نفس ، درد فک یا کمر ، درد ناشی از شانه و بازو ، تعریق ، سرگیجه یا حالت تهوع هستید. این ممکن است علائم هشدار دهنده حمله قلبی باشد و نه فقط علائم استرس.

20. پول و استرس

رابطه پول و استرس فشار زیادی برای شخص دارند، بنابراین به جای تعجب نیست که آنها بر روی سطح استرس ما تأثیر مشخصی دارند. اثرات بحران اقتصادی در برخی از ظرفیت ها تاثیر می گذارد.

عوارض استرس بر بدن

استرس می تواند بر تمام جنبه های زندگی شما از جمله احساسات ، رفتارها ، توانایی تفکر و سلامت جسمی شما تاثیر بگذارد. هیچ بخشی از بدن مصون نیست. اما ، به دلیل اینکه افراد با استرس متفاوت رفتار می کنند ، علائم استرس می تواند متفاوت باشد. علائم می تواند مبهم باشد و ممکن است همان مواردی باشد که ناشی از شرایط پزشکی است. بنابراین مهم است که در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است هر یک از علائم استرس زیر را تجربه کنید.

عدم تمرکز

افرادی که به مدت طولانی در معرض استرس شدید قرار دارند، به دلیل تنش های عصبی تمرکز کافی ندارند و قادر نیستند که وظایف خود را به درستی انجام دهند.

بیماری قلبی

محققان به مدت طولانی مشکوک بوده اند که شخصیت استرس زا ، از خطر فشار خون بالا و مشکلات قلبی برخوردار است. ما دقیقاً مشخص نمی باشد که چرا استرس می تواند مستقیماً ضربان قلب و جریان خون را افزایش دهد و باعث آزاد شدن کلسترول و تری گلیسیرید به جریان خون شود.

مشکلات قلبی
مشکلات قلبی

همچنین این احتمال وجود دارد که استرس با سایر مشکلات – افزایش احتمال استعمال سیگار یا چاقی – که به طور غیرمستقیم خطرات قلبی را افزایش می دهد ، ارتباط داشته باشد.

پزشکان می دانند که استرس عاطفی ناگهانی می تواند محرکی برای مشکلات جدی قلبی ، از جمله حملات قلبی باشد. افرادی که مشکلات قلبی مزمن دارند باید تا حد امکان از استرس حاد خودداری کنند – و یاد بگیرند که چگونه با موفقیت بتوانند فشارهای اجتناب ناپذیر زندگی را مدیریت کنند.

مشکلات معده و گوارش

استرس بر روی سیستم عصبی بدن اثر منفی گذاشته و کنترل گوارش را به دست می گیرد و آن را بسیار تحریک پذیر می کند که در نهایت منجر به معده درد، نفخ، اسهال، یبوست و حالت تهوع می شود.

آسم

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که استرس می تواند آسم را بدتر کند. برخی شواهد نشان می دهد که استرس مزمن حتی ممکن است خطر ابتلا به آسم در فرزندان خود را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد که چگونه استرس والدین بر میزان آسم در کودکان خردسال که در معرض آلودگی هوا قرار دارند یا مادرانشان در دوران بارداری سیگار می کشند ، تأثیر دارد. بچه های دارای والدین استرس زا خطر قابل توجهی از ابتلا به آسم داشتند.

چاقی

استرس و چاقی
استرس و چاقی

به نظر می رسد چربی بیش از حد در شکم خطرات سلامتی بیشتری را نسبت به چربی روی پاها یا باسن ایجاد می کند – و متأسفانه ، دقیقاً در جایی است که افراد دارای استرس زیاد ، آن را ذخیره می کنند. وینر می گوید: “استرس باعث بالاتر رفتن سطح هورمون کورتیزول می شود و به نظر می رسد میزان چربی موجود در شکم را افزایش می دهد.”

دیابت

استرس میتواند دیابت را از دو طریق بدتر کند. ابتدا ، احتمال بروز رفتارهای بد ، مانند خوردن ناسالم و نوشیدن بیش از حد را افزایش می دهد. دوم ، به نظر می رسد استرس سطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را به طور مستقیم بالا می برد.

سردرد

استرس یکی از مهمترین محرکهای سردرد محسوب می شود. نه تنها سردردهای تنشی بلکه میگرن نیز وجود دارد.

بیماری آلزایمر

یک مطالعه حیوانی نشان داد که استرس ممکن است بیماری آلزایمر را بدتر کند ، و باعث می شود سریعتر ضایعات مغزی ایجاد شود. برخی محققان حدس میزنند که کاهش استرس می تواند سرعت پیشرفت بیماری را کند کند.

تسریع پیری

تسریع پیری
تسریع پیری

در واقع شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استرس می تواند بر سن شما تاثیر بگذارد. محققان دریافتند که منطقه خاصی از کروموزوم ها اثرات پیر شدن را تسریع می کند. به نظر می رسید استرس در حدود 9 تا 17 سال دیگر پیر شدن را تسریع می بخشد.

سکته مغزی

وضعیت جدی که در آن خون رسانی به مغز قطع می شود.

آنوریسم

یک وضعیت جدی که به دلیل ضعف در دیواره رگ های خونی ایجاد می شود و باعث ایجاد برآمدگی در رگ های خونی می شود

مرگ زودرس

مرگ زودرس
مرگ زودرس

یک مطالعه با بررسی تأثیرات بهداشتی استرس با مطالعه مراقبان سالمند مراقب همسرانشان – افرادی که به طور طبیعی تحت فشارهای زیادی قرار دارند. مشخص شد که مراقبان نسبت به افرادی که سن آنها که سرپرست نبوده اند ، 63 درصد بیشتر از مرگ و میر داشتند.

روش استفاده از دارو در درمان

معمولا پزشکان از دارو برای مداوای استرس استفاده نمی‌ کنند، تنها در صورتی که بیمار دچار سایر مشکلات اساسی از جمله افسردگی و اضطراب باشد. در این موارد پزشک با تجویز داروهایی همچون داروهای ضدافسردگی و … برای درمان و بیماری‌های مرتبط با آن استفاده نماید.

داروهای طبیعی برای اضطراب و استرس

به طور کلی از داروهای طبیعی و گیاهی برای استفاده در کنار درمان های پزشکی استرس به کار برده می شوند. که معمولا ایمن هستند. با این حال، تغییرات در رژیم غذایی و برخی از مکمل های طبیعی می تواند روش داروهای ضد استرس و جابجایی را تغییر دهد، بنابراین قبل از تلاش برای حل این مشکل، با پزشک مشورت کنید. پزشک ممکن است بتواند سایر داروهای طبیعی را توصیه کند.

شما چه راه هایی را برای کنترل و کاهش استرس استفاده کرده اید ؟ آیا نتیجه ای گرفته اید ؟ از طریق بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

منبع
WikiHowHealthLine

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *