سبک زندگی

سوالات متن درس ۶ ششم اقتصاد دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های امتحانی تشریحی و جای خالی درس 6 شش کتاب اقتصاد پایه دهم انسانی با جواب

نمونه سوالات متن درس ۶ ششم «نقش دولت در اقتصاد چیست؟» کتاب اقتصاد پایه دهم رشته علوم انسانی متوسطه دوم را می توانید در ادامه این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس پنجم اقتصاد دهم انسانی

سوالات متن درس ۶ ششم اقتصاد دهم انسانی با جواب
سوالات متن درس ۶ ششم اقتصاد دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های متن امتحانی درس 6 ششم اقتصاد دهم

۱) بازی اقتصاد نیازمند یک داور است که به آن ……………. می گویند. دولت با عملکرد درست خود می تواند تخصیص های بهینه ای برای اقتصاد به وجود آورد.

پاسخ: دولت

۲) گام اول برای راه اندازی یک شرکت کسب و کار چیست؟

پاسخ: گام اول آن است که مجوزهای لازم را برای فعالیت اقتصادی خود از دولت بگیرید.

۳) در راه اندازی یک شرکت کسب و کار، چگونه به دولت اجازه می دهیم که به کار ما نظارت کند؟

پاسخ: گام اول در راه اندازی یک شرکت کسب و کار آن است که مجوزهای لازم را برای فعالیت اقتصادی خود از دولت بگیرید. شما با گرفتن مجوزها اجازه می دهید که دولت به کار شما نظارت کند.

۴) با ذکر مثال نقش دولت را در جایگاه نظارتی و ارائه کالا و خدمات عمومی، توضیح دهید.

پاسخ: الف) وظایف نظارتی: فرض کنید شما مالک یک شرکت تولیدکننده دارو هستید و کار خود را با دقت و کیفیت انجام می‌دهید؛ اما رقیب شما در بازار، که آن هم یک شرکت تولید دارو است، محصولاتی با کیفیت کمتر و قیمت پایین‌تر ارائه می‌دهد. این کار او باعث می‌شود که نه تنها جان مصرف‌ کنندگان به خطر بیفتد، بلکه به خاطر ارائه قیمت پایین‌تر، مشتری‌ها را نیز به سوی خود جذب می‌کند. حالا فرض کنید دولتی نباشد که به کار این شرکت دارویی و محصولات او نظارت کند. در این صورت، هم شما به عنوان یک تولیدکننده متعهد ضرر می‌کنید و مجبور به ترک بازار می‌شوید و هم سلامت مصرف‌ کنندگان به خطر می‌افتد.

ب) ارائه کالا و خدمات عمومی: تصور کنید شما و کارمندان و کارگران شرکت، برای رفت و آمد به کارخانه، نیاز به احداث جاده و پل دارید. همچنین شرکت‌های دیگر نیز چنین نیازمندی‌هایی دارند. چه کسی باید این جاده‌ها و پل‌ها را احداث کند؟ همچنین مردم یک شهر یا یک کشور، نیاز به تأمین بهداشت و امنیت دارند. چه کسی باید این کالاهای عمومی را برای مردم فراهم کند؟ دولت مسئول تأمین کالاهای عمومی نیز هست.

۵) وظایف دولت در عرصه اقتصاد را نام ببرید.

پاسخ: بهبود عملکرد بازار (وظیفه نظارتی) – ارائه کالا و خدمات عمومی

۶) دولت چگونه و از چه راه‌هایی به بهبود عملکرد بازار کمک می کند؟

پاسخ: دولت با وضع مجموعه گسترده ای از قوانین و مقررات:

الف) باعث تسهیل و تشویق مبادلات می شود که به نفع خریداران و فروشندگان است.
ب) از بروز شرایطی که به مبادلات آنها آسیب می زند ،جلوگیری می کند.
ج) حضور دولت و عملکرد قوی آن سبب می شود افراد به حقوق یکدیگر تعرض نکنند و مثلا دارایی هایی را که متعلق به آنها نیست تصرف نکنند.
در این حالت، دولت به عنوان یک داور، در میدان فعالیت‌های اقتصادی، حضور دارد. وضعیتی را تصور کنید که خریداران نمی‌توانند اطمینان یابند، آیا فروشندگان مالکان واقعی آن چیزی هستند که برای فروش عرضه کرده‌اند یا خیر، در این حالت چگونه خریداران پولی را که به سختی درآورده‌اند، برای چیزهایی مانند خانه، خودرو، لوازم خانگی و… بپردازند. حالتی را تصور کنید که پول زیادی را به صاحب واقعی چیزی داده‌اید و آن را خریده‌اید؛ اما شخص دیگری به راحتی به میان بیاید و مانع از استفادة شما از چیزی که خریده‌اید شود!

د) دولت با تعریف و اجرای حقوق مالکیت، امنیت خرید و فروش و مبادلات را بهبود می بخشد. دولت اجازه نمی دهد تا زمانی که فروشنده اثبات نکند که مالک واقعی چیزی است، آن را بفروشد.
و) علاوه بر حمایت از حقوق مالکیت و اجرای قراردادها، دولت با وضع قوانین و مقرراتی ویژه در زمینه های مختلف می کوشد تا وجود اطلاعات و آگاهی های لازم را برای مبادله بین افراد تضمین کند، مثلا شرکت های دارویی و غذایی نمی توانند پیش از انجام برخی آزمایش ها و اخذ گواهی معتبر محصولات خود را به بازار عرضه کنند یا افراد بدون دارا بودن صلاحیت های لازم به مشاغل مختلف وارد شوند؛
ه) همچنین سازمان استاندارد وظیفه دارد کیفیت یا عدم کیفیت محصولات را تأیید کند. همه این فعالیت ها به نوعی سبب بهبود عملکرد بازار می شود.

۷) منظور از کالای عمومی چیست؟

پاسخ: به کالا و خدماتی که توسط افراد زیادی می تواند هم زمان استفاده شود و شما نمی توانید مردم را از استفاده آن محروم سازید، کالای عمومی گفته می شود.

۸) چند مورد از کالاها و خدمات عمومی را نام ببرید.

پاسخ: خیابان، بوستان، تیرهای چراغ برق، پل ها، آتش نشانی ، پلیس و…

۹) منابع مالی خدمات و کالاهای عمومی که توسط دولت ارائه می شود چگونه تامین می شود؟

پاسخ: این منابع مالی معمولا و در بیشتر موارد از دو محل تأمین می شود؛
الف) مالیات ها (مستقیم و غیرمستقیم)
ب) سایر درآمدهای دولت (فروش دارایی های ملیّ مثل نفت و استقراض از مردم)

۱۰) دولت برای تأمین سطحی از کالاها و خدمات عمومی برای همگان، از مردم ………………………. می گیرد.

پاسخ: مالیات

۱۱) اهداف اصلی گرفتن مالیات چیست؟

پاسخ: مالیات دو هدف اصلی دارد. اولین و مهم ترین هدف مالیات، افزایش درآمد دولت است. دیگر اینکه، مالیات می تواند باعث کاهش فعالیت های نامناسب و تشویق فعالیت های مطلوب شود. (کاهش سیگارکشیدن و افزایش مصرف شیر)

۱۲) دولت ها با چه اهدافی در اقتصاد دخالت می کنند؟

پاسخ: ۱- نظارت بر چگونگی فعالیت های اقتصادی
۲- صدور مجوز برای فعالیت های اقتصادی
۳- نظارت بر قیمت ها
۴- ارائه کالاها و خدمات عمومی
۵- وضع و اجرای قوانین اقتصادی مانند: قوانین مالیاتی،حقوق مالکیت،قوانین خرید و فروش و امنیت اقتصادی
۶- نظارت بر کیفیت کالاها و خدمات

۱۳) ابزار ها و منابع مالی دولت ها را نام ببرید.

پاسخ: مالیات ها، فروش دارایی های تجدیدناپذیر مانند نفت و گاز، فروش خدمات دولتی مانند آب و برق و مخابرات و…، فروش محصولاتی که در بنگاه های اقتصادی دولتی تولید شده اند مانند آهن و فولاد و پتروشیمی مراکز دولتی

۱۴) مالیات چیست؟

پاسخ: مبلغی است که دولت برای تامین سطحی از کالاها و خدمات عمومی از مردم دریافت می کند.

۱۵) دولت ها چه هزینه ها و فعالیت هایی دارند که برای تامین منابع مالی آنها، مجبور به دریافت مالیات هستند؟

پاسخ: امنیت و دفاع داخلی و خارجی، امور قضایی، آموزش، بهداشت، امور فرهنگی و هنری، پرداخت دستمزد کارکنان دولت

۱۶) چگونه دولت ها به کاهش فعالیت های نامناسب مردم و تشویق فعالیت های مطلوب می پردازند؟

پاسخ: دولت ها می توانند با وضع سیاست ها و قوانین جلوی برخی رفتارهای نامناسب را بگیرند یا آنها را کاهش دهند. مثلا با وضع مالیات سنگین بر سیگار، موجب افزایش قیمت این کالا و کاهش میزان مصرف این کالای بیماری زا شوند یا مالیات بر بنزین و گازوئیل می تواند میزان مصرف این کالاها را کاهش دهد و آلودگی هوا را کاهش دهند. البته گاهی دولت ها از فعالیت های مفید مالیات کمتری دریافت می کنند یا اصلا مالیات نمی گیرند.

مثلا برخی از فعالیت های فرهنگی، آموزشی یا هنری از پرداخت مالیات معاف می شوند یا از کارخانه ها در مناطق محروم مالیات کمتری می گیرند تا سرمایه داران به تاسیس کارخانه در مناطق محروم کشور تشویق شوند. یا کارخانه ها در مناطق بزرگ کشور مجبور به پرداخت مالیات محیط زیست می شوند تا سرمایه دار را تشویق کنند تا برخی کارخانه ها را از مناطق بزرگ و شلوغ کشور به سایر مناطق منتقل کنند.

۱۷) انواع مالیات چیست؟

پاسخ: ۱- مالیات مستقیم که مبلغ آن مستقیما از مردم دریافت می شود.
۲- مالیات غیر مستقیم که به صورت بخشی از قیمت کالا از مشتری (مصرف کننده) دریافت می شود.

۱۸) منظور از مودی مالیات کیست؟

پاسخ: کسی که پرداخت کننده مالیات است مودی مالیات نامیده می شود.

۱۹) مالیات مستقیم به چند دسته تقسیم می شوند؟

پاسخ: دو دسته: ۱- مالیات بر دارایی که متناسب با ثروت مودی مالیات از آنها گرفته می شود. هرگاه فردی دارایی و ثروت خود را انتقال بدهد مثال منزل یا مغازه ای را به دیگری واگذار کند، دولت از او مالیات می گیرد. مهم ترین نوع مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث است که از اموال و دارایی های باقی مانده شخص فوت شده، مالیات دریافت می شود.

۲- مالیات بر درآمد که از افراد و شرکت ها متناسب با درآمدشان دریافت می شود که مهم ترین نوع مالیات در جامعه است. (مالیات بر درآمد خود به چندین بخش تقسیم می شود: مالیات بر درآمد کشاورزی، مالیات بر حقوق و دستمزد، مالیات بر مشاغل آزاد، مالیات بر درآمد املاک مانند اجاره، مالیات بر درآمدهای اتفاقی (مثال جایزه) مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی (شرکت ها))

۲۰) مالیات غیر مستقیم به چند دسته تقسیم می شود؟

پاسخ: مهم ترین انواع مالیات در کشور ما سه دسته هستند:

۱- عوارض گمرکی و خدماتی
۲- مالیات بر مصرف
۳- مالیات بر ارزش افزوده

۲۱) اساس و مبنای مالیات بر دارایی چیست؟

پاسخ: اساس و مبنای مالیات بر دارایی، ثروت مؤدی (پرداخت کننده مالیات) است.

۲۲) مهمترین نوع مالیات بر دارایی چیست؟ (منظور از مالیات بر ارث چیست؟ توضیح دهید.)

پاسخ: مهم ترین نوع مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث است که از اموال و دارایی های باقی مانده شخص فوت شده، دریافت می شود. در واقع زمانی که اموال شخص متوفی قرار است به وراث او منتقل شود، دولت از دارایی و ثروت درحال انتقال مالیات می گیرد.

۲۳) در مالیات بر درآمد، مبنای مالیات چیست؟

پاسخ: در مالیات بر درآمد، درآمد افراد و شرکت ها (و نه ثروت آنها) مبنای مالیات است.

۲۴) مهمترین نوع مالیات چیست؟

پاسخ: مالیات بر درآمد اشخاص مهم ترین نوع مالیات است. مالیات بر درآمد از هر کدام از انواع درآمدها جداگانه دریافت می شود. (مثالا مالیات بر حقوق و مالیات بر درآمد املاک)

۲۵) مهمترین انواع مالیات های غیر مستقیم که در کشور ما اجرا و اعمال می شوند را نام ببرید.

پاسخ: مهمترین انواع مالیات های غیرمستقیم که در کشور ما اجرا و اعمال می شوند، عبارت اند از: عوارض گمرکی و خدماتی، مالیات بر مصرف و مالیات بر ارزش افزوده.

۲۶) منظور از عوارض گمرکی و خدماتی چیست؟

پاسخ: مالیاتی هستند که بر روی صادرات و واردات کالاهای مختلف قرار می گیرند. که به تعرفه های گمرکی نیز شناخته می شوند. این نوع مالیات ها تابع سیاست های کلان اقتصادی کشور هستند مثال اگر دولت بخواهد از صنایع خودروسازی کشور حمایت کند بر روی خودروهای وارداتی خارجی عوارض گمرکی بالایی قرار می دهد تا قیمت آن کالای خارجی گران تر از کالای داخلی شود و کالای داخلی امکان فروش و فعالیت داشته باشد. یا اگر بخواهد مقدار تعادلی در کالایی حفظ شود بر صادرات آن کالا تعرفه‌هایی وضع می کند تا صادرات آن کالا کاهش یابد و در داخل با کمبود آن کالا مواجه نشویم.

۲۷) عوارض گمرکی و خدماتی چه تاثیرات اقتصادی در جامعه دارند؟

پاسخ: ۱- درآمدی برای دولت ها هستند.
۲- از طریق این عوارض دولت ها سیاست های حمایتی خود از صنایع داخلی را به پیش می برند.

۲۸) برخی از عوارض خدماتی را نام ببرید.

پاسخ: عوارض خودرو ، عوارض نوسازی و دفع پسماند (که به شهرداری داده می شود.)

۲۹) مالیات بر مصرف را توضیح دهید.

پاسخ: مالیاتی است که مصرف کننده با خرید کالا به دولت پرداخت می کند یعنی بخشی از قیمت کالا که توسط مصرف کننده پرداخت می شود مالیات بر مصرف است.هرچه مصرف بیشتر باید پرداخت این نوع مالیات نیز بیشتر خواهد بود. (البته تولید کننده و فروشنده باید آن را پرداخت کنند که عمال بر دوش مصرف کننده قرار می گیرد.) مالیات بر نوشابه و سیگار از این دسته مالیات ها هستند.

۳۰) مالیات بر ارزش افزوده را توضیح دهید.

پاسخ: مالیاتی است که از تفاوت ارزش بین کالا و خدمات عرضه شده با ارزش کالا و خدمات خریداری شده در مراحل تولید تا مصرف نهایی در نظر گرفته می شود.مثال کالایی در فرایند تولید خود چهار مرحله را پشت سر می گذارد در هر مرحله از تولید مالیاتی به آن مرحله تعلق می گیرد که تولید کننده باید در همان مرحله آن را بپردازد و نمی توان آن را یکجا از مصرف کننده نهایی دریافت کرد.

۳۱) مالیات بر ارزش افزوده چه ویژگی مهمی دارد؟

پاسخ: این مالیات با ایجاد شفافیت، فرار مالیاتی را کاهش می دهد و از مالیات ستانی مضاعف جلوگیری می کند، زیرا مالیات پرداخت شده تولید کنندگان قبلی از مالیات بر فروش بعدی کسر می شود. کالاهای واسطه ای از پرداخت مالیات معاف می شوند.

۳۲) منظور از کالاها و خدمات واسطه ای چیست؟

پاسخ: کالاها و خدماتی هستند که هنوز به آخرین مرحله تولید جهت مصرف نرسیده اند.

۳۳) هدف دولت از مالیات غیرمستقیم حقوق و عوارض گمرکی چیست؟

پاسخ: الف) درآمدزایی دولت ها
ب) حمایت از صنایع داخلی

۳۴) مالیات غیرمستقیم حقوق و عوارض گمرکی، بر اساس چه مواردی تعیین و دریافت می شود؟

پاسخ: این دسته از مالیات ها ممکن است بر اساس قیمت و ارزش کالاها یا بر اساس ویژگی ها و مشخصات آنها (مانند حجم، وزن و …) تعیین و دریافت شوند.

۳۵) برای عوارض خدماتی که جز مالیات غیرمستقیم می باشد مثال بزنید.

پاسخ: انواع عوارض درج شده در قبض های شهرداری مالیات تلقی می شود. شهرداری در مقابل خدماتی که ارائه می کند، وجوهی مانند عوارض خودرو یا عوارض نوسازی و دفع پسماند دریافت می کند.

۳۶) -بارزترین نمونه مالیات بر مصرف در کشور ما چیست؟

پاسخ: بارزترین نمونه آن در ایران، مالیات بر مشروبات غیرالکلی ماشینی و مالیات بر دخانیات است.

۳۷) مالیات بر ارزش افزوده، چگونه فرار مالیاتی را کاهش می دهد؟ توضیح دهید.

پاسخ: مالیات بر ارزش افزوده با ایجاد شفافیت، فرار مالیاتی را کاهش می دهد و از مالیات ستانی مضاعف جلوگیری می کند؛ چرا که مالیات پرداخت شده تولیدکنندگان قبلی از مالیات بر فروش بعدی کسر می شود. به عبارت دیگر کالا و خدمات واسطه ای از پرداخت مالیات معاف می شوند.

۳۸) در مالیات بر ارزش افزوده،کدام کالاها و خدمات از پرداخت مالیات معاف می شوند؟

پاسخ: در این نوع مالیات کالا و خدمات واسطه ای از پرداخت مالیات معاف می شوند.

۳۹) مالیات بر ارزش افزوده (VAT)، چگونه کار می‌کند؟ مثال بزنید.

پاسخ: در کشورهایی که سازوکار مالیات بر ارزش افزوده برقرار است، کسب وکارها، منبع مالیات را از فروش خودشان جمع‌آوری کرده و آن را از طریق خرید از دیگر کسب‌وکارها، پرداخت می‌کنند. در این شکل نشان داده شده است که چگونه 10 درصد مالیات بر ارزش افزوده (VAT) بر تولید و فروش لباس، عمل می‌کند.

۴۰) چرا در برخی کشورها، فرار مالیاتی زیاد است؟

پاسخ: فرار مالیاتی در برخی کشورها، به دلیل عدم شفافیت درآمدها، زیاد است. به گزارش وزارت ‌امور اقتصادی و دارایی در سال ۹۷ در کشور ما، فرار مالیاتی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان یعنی معادل ۳۵ درصد درآمدهای مالیاتی آن سال بوده است.

۴۱) نگرفتن برخی مالیات ها در کشور ما چه پیامدی به دنبال داشته است؟ مثال بزنید.

پاسخ: برخی از انواع مالیات‌ها در ایران گرفته نمی‌شود و همین امر سبب شده است که انحرافاتی در مسیر سرمایه‌گذاری در کشور رخ دهد. از جمله این مالیات‌ها مالیات ‌خانه‌های خالی و زمین‌های بایر است که سبب شده است این نوع دارایی‌های مصرفی به دارایی‌های سرمایه‌ای غیرمولد تبدیل شود.

عنوانآمریکاانگلستانآلمانسوئدنروژدانمارکایران
درآمد مالیات/ تولید ناخالص داخلی24/83536/345/842/848/210/5
سهم مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی49/53441/636/130/251/714
سهم مالیات برسود شرکت‌ها11/1107/67/932/25/737
سهم مالیات برمصرف23/140/54628/826/431/642/3
بالاترین نرخ مالیات بردرآمد43/362/759/373/660/869/835

۴۲) غیر از مالیات، سایر درآمدهای دولت از چه راه هایی تامین می شود؟

پاسخ: الف) غیر از مالیات، بخش زیادی از درآمدهای موردنیاز دولت در ایران از محل فروش دارایی‌هایی مثل نفت تأمین می‌شود. همانطور که در نمودار صفحه بعد می‌بینید، بخش زیادی از درآمدهای دولت از محل فروش دارایی‌های تجدیدناپذیری مانند نفت و گاز تأمین شده است که درآمدی پایدار نیست؛ با قیمت نفت نوسان می‌کند و قابل تحریم است. فروش این نوع دارایی‌ها، عملاً فروش دارایی‌هایی است که نه فقط به ما بلکه به نسل‌های بعد هم تعلق دارد. اگر با درآمد حاصل از فروش این منابع، دارایی‌های دیگری خلق نشود و این درآمدها صرف هزینه‌های جاری کشور (نظیر پرداخت دستمزد و…) شود، در این صورت حتما نسل‌های بعد، ما را نخواهند بخشید.

ب) دولت سالیانه بخشی از درآمد موردنیاز خود را نیز از طریق ایجاد بدهی تأمین می‌کند؛ یعنی از مردم قرض می‌گیرد یا آن‌ها را در طرح های عمرانی و سرمایه‌گذاری‌های دولت شریک می‌کند و از محل سود این طرح‌ها سودی بین آن‌ها تقسیم می‌کند. این درآمد نیز نمی‌تواند تا ابد پایدار باشد.

۴۳) چرا درآمدهای ناشی از فروش دارایی های تجدیدناپذیری مانند نفت و گاز پایدار نیست؟

پاسخ: چون با قیمت نفت نوسان می کند و قابل تحریم است.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس ششم اقتصاد دهم انسانی
و
سوالات متن درس چهارم اقتصاد دهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب اقتصاد دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله نمونه سوالات متن درس ۶ ششم کتاب اقتصاد پایه دهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 🌹

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

یک دیدگاه

  1. ابوالفضل گفت:

    چرا این قدر سایت شما عالیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.