سبک زندگی

سوالات متن درس هفتم اقتصاد دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های امتحانی تشریحی و جای خالی درس 7 هفت کتاب اقتصاد پایه دهم انسانی با جواب

نمونه سوالات متن درس ۷ هفتم «تجارت بین الملل» کتاب اقتصاد پایه دهم رشته علوم انسانی متوسطه دوم را می توانید در ادامه این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، مشاهده نمایید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس ۶ ششم اقتصاد دهم انسانی

سوالات متن درس هفتم اقتصاد دهم انسانی با جواب
سوالات متن درس هفتم اقتصاد دهم انسانی با جواب

نمونه سوال های متن امتحانی درس 7 هفتم اقتصاد دهم

۱) منظور از محصولات چندملیتی چیست؟

پاسخ: برخی محصولات، به ویژه محصولاتی که از فناوری های پیشرفته تری بهره می برند، ممکن است چندملیتی باشند.یعنی کشورها و ملت های مختلفی در تولید این محصولات نقش دارند. مثلا سرمایه گذار آن یک شرکت آلمانی باشد ولی ساخته شده دست کارگران چینی.

۲) با ذکر یک مثال ضرورت و فواید تجارت بین کشورها را توضیح دهید.

پاسخ: فرض کنید صاحب یک شرکت بزرگ تولید پوشاک هستید و در کشور شما امکان تولید پنبه وجود ندارد یا تولید آن هزینه بسیار بالایی دارد. اما در عوض، کشور همسایه شما، زمین حاصل‌ خیزی برای کشت پنبه دارد. شما برای اینکه هزینه تولیدتان را کاهش دهید و بتوانید با قیمت مناسب‌تری پوشاک خود را به بازار روانه کنید، پنبه را از کشور همسایه وارد می‌کنید. در این صورت هم شما به خاطر کاهش هزینه‌های تولید، سود بیشتری می‌برید و هم کشور همسایه شما، بابت فروش پنبه‌هایش سود می‌برد. اگر کار شما توسعه پیدا کرد، می‌توانید پوشاک تولیدی خودتان را به همان کشوری که از آن پنبه وارد می‌کردید یا کشور دیگری صادر کنید و از این بابت نیز، کسب‌وکار شما رونقی خواهد گرفت.

۳) چه دلایلی است باعث می شود کشورها با یکدیگر وارد مبادله شوند؟

پاسخ: به‌ طور کلی، یکسان نبودن منابع و عوامل تولید در کشورها و نیز یکسان نبودن کشورها از نظر دسترسی به فناوری یا تفاوت‌های اقلیمی و آب و هوایی، از دلایلی است که باعث می‌شود کشورها با یکدیگر وارد مبادله شوند. همین عوامل باعث می‌شود تا تولید یک محصول در کشوری به صرفه باشد و در کشور دیگر، صرفه ‌اقتصادی نداشته باشد و همین اختلاف، پایه بده-بستان دو کشور یا صادرات و واردات را تشکیل می‌دهد.

۴) منابع و عوامل تولیدی کشورها، فناوری، وضعیت اقلیمی و آب و هوایی مختلف کشورها چه تاثیری بر توان تولیدی کشورها دارد؟

پاسخ: این عوامل، توان تولیدی منطقه یا کشوری را در مقایسه با منطقه یا کشور دیگر ،تغییر می دهد و موجب می شود تولید یک محصول نسبت به محصولی دیگر «مقرون به صرفه تر» شود؛ به عبارت دیگر مزیت اقتصادی ایجاد کند.

۵) منظور از اصل مزیت مطلق در تجارت بین کشورها چیست؟ مثال بزنید.

پاسخ: وقتی دو یا چند کشور با شرایط یکسان و برابر در عوامل تولید (نیروی کار، سرمایه و دانش فنی) اقدام به تولید یک یا چند کالا می کنند، کشوری که در تولید کالایی از کشورهای دیگر وضعیت بهتری دارد، این کشور در مقایسه با سایر کشورها در تولید آن کالاها دارای مزیت مطلق می باشد.

مثال: دو کشور ایران و برزیل را در نظر بگیرید. برای سادگی فرض کنید:

الف) هر دو کشور به یک اندازه از نیروی‌کار، سرمایه و دانش فنی برخوردارند. در هر دو کشور فقط غذا و پوشاک با قیمت‌های یکسان تولید می‌شوند.
ب) هر دو کشور اگر همه عوامل تولیدشان را با اشتغال کامل، برای تولید غذا به کار گیرند، ایران 60 واحد و برزیل 40 واحد تولید می‌کند.
ج) هر دو کشور اگر همه عوامل تولیدشان را با اشتغال کامل، برای تولید پوشاک به کار گیرند، ایران 30 واحد و برزیل 70 واحد تولید می‌کند.

در این صورت می‌گوییم برزیل در تولید پوشاک و ایران در تولید غذا «مزیت مطلق» (absolute advantage) دارند. در نتیجه بهتر است در محصولی که مزیت دارند، تخصص و تمرکز یابند و محصولات خود را با یکدیگر مبادله کنند.

۶) منظور از اصل مزیت نسبی در تجارت بین کشورها چیست؟ مثال بزنید.

پاسخ: وقتی یک کشوری با شرایط یکسان در عوامل تولید (نیروی کار، سرمایه و دانش فنی) با سایر کشورها اقدام به تپلید یک یا چند کالا می کند ولی در تولید همه کالاها وضعیتش نسبت به سایر کشورها مطلوب نیست اما در داخل خود آن کشور، تولید بعضی از کالاها از تولید کالاهای دیگر، وضعیت بهتری دارد که در واقع آن کشور در تولید کالاهایی که وضعیت بهتری نسبت به سایر کالاها در داخل کشورش دارد. دارای مزیت نسبی است.

مثال: اکنون کشور دیگری مثل کنیا را در نظر بگیرید که از نظر عوامل تولید با دو کشور ایران و برزیل یکسان است. اگر کنیا همه امکانات خود را بر تولید غذا متمرکز کند، می‌تواند 20 واحد غذا، و اگر به پوشاک تخصیص دهد 10 واحد پوشاک تولید کند. همان‌طور که می‌بینید کنیا در تولید غذا و پوشاک نسبت به ایران و برزیل مزیت مطلق اقتصادی ندارد؛ یعنی هیچ کدام از آن دو کالا را به صرفه تولید نمی‌کند؛ یا به عبارت دیگر، هزینه تمام شده هر دو کالا در کنیا از دو کشور دیگر بیشتر است و این کشور مجبور است برای تولید مقدار مشخصی از کالا، منابع بیشتری را صرف کند. آیا به نظر شما کشور کنیا به هیچ وجه امکان تخصصی‌شدن و حضور در تجارت جهانی را ندارد؟

اقتصاددانان در این حالت، مفهوم «مزیت نسبی» (comparative advantage) را به کار می‌برند و می‌گویند هرچند کنیا در غذا و پوشاک، نسبت به دیگر کشورها مزیت مطلق ندارد، در کشور خود در تولید غذا نسبت به پوشاک مزیت نسبی دارد. بنابراین باید در صنعت غذا متمرکز شود و پوشاک موردنیاز خود را از برزیل وارد کند. به عبارت دیگر، هزینه فرصت‌ تولید غذا در کشور کنیا، کمتر از هزینه فرصت تولید پوشاک است و همین امر باعث می‌شود تا کنیا منابع کمیاب خود را بیشتر به تولید غذا، اختصاص دهد.

۷) پیامدهای عدم رعایت اصل مزیت های مطلق و نسبی چیست؟

پاسخ: اگر اصل مزیت های مطلق و نسبی رعایت نشود؛ اولاً از منابع و سرمایه‌ها به بهترین نحو ممکن استفاده نمی‌شود که به نوعی هدر رفت آن‌ها محسوب می‌شود (چرا که منابع کمیاب هستند) ثانیاً با تولید محصولات کمتر و بی‌کیفیت‌تر، رفاه جامعه کاهش می‌یابد.

۸) صادرات کالا چه فوایدی برای تولیدکنندگان دارد؟

پاسخ: الف: صادرات کالاها به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا محصولات خود را در بازارهای بزرگ تری به فروش برسانند.
ب: همچنین به منظور رقابت با تولیدکنندگان دیگر، به تلاش بیشتر برای تولید بهتر و کارآمدتر وادار شوند.

۹) با ذکر مثالی توضیح دهید که چرا برای رعایت اصل مزیت نسبی در امور مختلف باید حتما هزینه فرصت را نیز در نظر گرفت؟

پاسخ: فرض کنید در رشته حقوق تحصیل کرده‌اید و اکنون یک وکیل ماهر، متخصص و مشهور هستید و در دفتر وکالت خود مشاوره حقوقی می‌دهید. شما برای مشاوره حقوقی، هر ساعت مبلغ ۲۰۰ هزار تومان از مشتریان دریافت می‌کنید. اکنون چند روزی است که به فکر استخدام یک منشی هستید که کارهایی همچون جواب‌ دادن به تلفن یا حروف‌چینی برخی از نامه‌ها را انجام دهد. این منشی برای انجام امور اداری، ساعتی ۵۰ هزار تومان، دستمزد می‌گیرد. با این حال ممکن است با خودتان چنین بیندیشید که من خودم این امور اداری ساده را می‌توانم انجام دهم و نیازی به استخدام منشی نیست. در این صورت ساعتی ۵۰ هزار تومان در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنم. آیا این انتخاب شما منطقی است؟ برای پاسخ، این نکته را در نظر بگیرید که هر یک ساعتی که می‌خواهید به امور اداری اختصاص دهید، برای شما ۲۰۰ هزار تومان ارزش دارد. در این صورت شما به‌ جای سود، ۱۵۰ هزار تومان ضرر کرده‌اید! شما در انجام امور ساده‌ اداری دارای مزیت‌ نسبی نیستید؛ چون یک وکیل ماهر و متخصص‌اید!

۱۰) چه اموری موجب می شود تا دولت ها در طول تاریخ و در شرایط گوناگون، برخوردهای گوناگون و گاه متعارضی با مسئله تجارت بین الملل داشته باشند؟

پاسخ: الف: مشکلات و مسائل کشورها با یکدیگر (یک کشور ممکن است با مشکلات خاص خود مواجه باشد و کشور همسایه اش، مشکلات و مسائل متفاوتی داشته باشد).
ب: تفاوت آرمان ها و چشم اندازهای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشورها با یکدیگر

۱۱) سیاست های تجاری دولت ها چگونه می باشند؟

پاسخ: گاهی دولت‌ها برای حمایت از صنایع داخلی خود و کاهش وابستگی اقتصادی به کشورهای دیگر، تعرفه‌های گوناگونی بر واردات برخی از کالاها وضع می‌کنند و گاهی در جهت گسترش روابط اقتصادیشان با کشورهایی که دیدگاه‌های نزدیک سیاسی با یکدیگر دارند، پیمان‌های تجاری وضع می‌کنند و تعرفه‌ها را کاهش می‌دهند. مجددا ممکن است با بروز اختلافات سیاسی یا اقتصادی، تعرفه‌ها را برقرار کنند و پیمان‌های قبلی را نقض کنند.

۱۲) دولت ها با چه هدفی بر واردات برخی کالاها تعرفه های گوناگونی وضع می کنند؟

پاسخ: برای حمایت از صنایع داخلی خود و کاهش وابستگی اقتصادی به کشورهای دیگر

۱۳) دولت ها با چه هدفی با دیگر کشورها پیمان های تجاری وضع می کنند و تعرفه ها را کاهش می دهند؟

پاسخ: در جهت گسترش روابط اقتصادیشان با کشورهایی که دیدگاه های نزدیک سیاسی با یکدیگر دارند.

۱۴) برای سیاست های منع تجارت خارجی (وضع تعرفه بر واردات کالاها) در کشورهای مختلف، مثال بزنید.

پاسخ: کشور انگلستان در سال ۱۷۰۱ میلادی، قانونی را در مجلس خود تصویب کرد که براساس آن واردات هر نوع پوشاک با ابریشم ایرانی یا هندی یا چینی به کشور را ممنوع اعلام می کرد. این قانون در حمایت از صنعت منسوجات داخلی انگلستان صورت گرفته بود.

در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم، کشورهای آلمان و اروپای شرقی و ایالات متحده در جهت تقویت و حمایت از صنایع داخلی خود، تعرفه های حمایتی متعددی بر کالاهای وارداتی وضع کردند.

در دوره بین دو جنگ جهانی، کارگران و تولیدکنندگان، کنگره آمریکا را متقاعد کردند که تعرفه های گمرکی را تا ۵۲ درصد افزایش دهد. البته سایر کشورها نیز به تلافی این اقدام، تجارت خود را با آمریکا کاهش دادند.

۱۵) ایالات متحده چه زمانی مجددا به سیاست های حمایت گرایانه در مقابل تجارت آزاد روی آورد؟ مثال بزنید.

پاسخ: ایالات متحده در دهه ۷۰ قرن بیستم مجدداً به سیاست های حمایت گرایانه در مقابل تجارت آزاد روی آورد.

۱۶) سازمان های بین المللی، با هدف تجارت آزاد در چه قرنی شکل گرفت؟

پاسخ: قرن بیستم

۱۷) چند مورد از سازمان ها و پیمان هایی که باهدف تجارت آزاد در قرن بیستم بین کشورها شکل گرفت را نام ببرید.

پاسخ: کنفرانس پولی و مالی سازمان ملل (برتن‌وودز) (Bretton woods) در سال 1944 تشکیل شد و نتیجه آن تشکیل بانک جهانی توسعه و صندوق بین‌المللی پول بود.
همچنین در سال 1947، 23 کشور برای جلوگیری از اقدامات حمایت‌گرایانۀ کشورها علیه یکدیگر و حفظ روابط تجاری بین خودشان قراردادی غیررسمی را امضا کردند که به نام قرارداد «گات»، مشهور شد و بعدها به سازمان دائمی تجارت جهانی تبدیل شد.
آمریکا، کانادا و مکزیک در سال 1992، پیمان تجارت آزاد، مشهور به پیمان نفتا را امضا کردند.

۱۸) کنفرانس پولی و مالی سازمان ملل (برتن وودز) در سال ۱۹۴۴، چه نتیجه ای دربرداشت؟

پاسخ: نتیجه آن تشکیل بانک جهانی توسعه و صندوق بین المللی پول بود.

۱۹) منظور از قرارداد «گات» چیست؟

پاسخ: در سال ۱۹۴۷، ۲۳ کشور برای جلوگیری از اقدامات حمایت‌ گرایانه کشورها علیه یکدیگر و حفظ روابط تجاری بین خودشان قراردادی غیررسمی را امضا کردند که به نام قرارداد «گات»، مشهور شد و بعدها به سازمان دائمی تجارت جهانی تبدیل شد.

۲۰) قرارداد «گات»، بعدها به………………………………. تبدیل شد.

پاسخ: سازمان دائمی تجارت جهانی

۲۱) عامل وضع یا نقض پیمان های تجاری در بین کشورها چیست؟

پاسخ: منافع ملی

۲۲) چرا بیل کلینتون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا امضای پیمان نفتا را برای کشورش دارای منافع می دانست؟

پاسخ: بیل‌ کلینتون رئیس‌جمهور وقت ایالات‌متحده آمریکا در طول مراحل امضای پیمان نفتا بیان کرد: «نفتا به معنای شغل و درآمد مناسب برای آمریکایی‌هاست. اگر من به این امر باور نداشتم، هرگز این معاهده را حمایت نمی‌کردم».

۲۳) مهمترین موارد نقض پیمان های تجاری که در کارنامه دولت های ایالات متحده آمریکا ثبات شده است را نام ببرید.

پاسخ: در دوران اخیر، خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس، توافق‌نامه آسیا-پاسفیک، توافق برجام و پیمان جهانی سازمان‌ ملل برای بهبود وضعیت مهاجران و پناهندگان، مهم‌ترین موارد نقض پیمان‌های تجاری است که در کارنامه دولت‌های ایالات‌ متحده آمریکا ثبت شده است.

۲۴) در تجارت خارجی و رعایت اصل مزیت های مطلق یا نسبی با کشورها، به چه نکته ای باید توجه کنیم؟

پاسخ: هر چند تجارت خارجی و تمرکز بر مزیت‌های مطلق یا نسبی دارای مزایای فراوانی است؛ اما باید در نظر داشته باشیم که این فعالیت گروهی، به قدرت و استقلال اقتصادی کشور، آسیبی نزند. در غیر این صورت تمام مشکلاتی که کشورهای وابسته دارند، کشور ما را نیز دربر می‌گیرد.

۲۵) چه عواملی باعث شده است تا اقتصاددانان به اهمیت خودکفایی در برخی از تولیدات داخلی و عدم وابستگی برای تأمین آنها از خارج تأکید کنند؟

پاسخ: جنگ‌ها و تحریم‌های اقتصادی قرن‌های اخیر و رفتار خودخواهانه برخی کشورها موجب شده است تا اقتصاددانان به اهمیت خودکفایی در برخی از تولیدات داخلی و عدم وابستگی برای تأمین آن‌ها از خارج تأکید کنند.

۲۶) وابستگی در تامین چه کالاها و صنایعی می تواند موجب بهانه جویی و سلطه رقیب یا دشمن و ضعف و وابستگی کشور شود؟ مثال بزنید.

پاسخ: وابستگی در تأمین کالاهای راهبردی و ضروری مثل دارو، غذا و محصولات کشاورزی، حوزه انرژی (مثل نفت و انرژی هسته‌ای و انرژی‌های نو) و صنایع نظامی و دفاعی می‌تواند موجب بهانه‌جویی و سلطه رقیب یا دشمن و نهایتاً ضعف و وابستگی کشور شود.

۲۷) چرا زندگی عموم انسان ها در جامعه شهری، اقتصادی تک محصولی است؟

پاسخ: زیرا زندگی عموم انسان‌ها در جامعه شهری به خاطر تخصص‌گرایی و تولید بر اساس مزیت، اقتصادی تک‌محصولی است.

۲۸) چرا اقتصاد تک محصولی در فضای جهانی، اقتصادی شکننده و آسیب پذیر است؟

پاسخ: در فضای جهانی، اقتصاد تک‌محصولی، اقتصادی شکننده و آسیب‌پذیر است؛ زیرا اقتصاد تک محصولی در مواقع بحرانی، امکان تاب‌آوری و انعطاف‌پذیری مقابل تکانه‌ها، مشکلات و تحریم‌ها را ندارد.

۲۹) در چه صورت یک کشور می تواند به وضعیت استقلال و استحکام اقتصادی نزدیک شود؟

پاسخ: الف) راه‌های تأمین کالاهای وارداتی یا بازارهای فروش کالاهای صادراتی خود را گوناگون کند.
ب) از وضعیت تک محصولی فاصله بگیرد.
ج) با خلق مزیت‌های جدید اقتصادی امکان تأمین برخی نیازهای مهم و اساسی را در داخل کشور فراهم کند.
د) به علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان توجه بیشتری داشته باشد.

۳۰) یکی از پررونق ترین بنادر ایران، در دوران های مختلف تاریخی را نام ببرید؟

پاسخ: بندر سیراف از پررونق ترین بنادر ایران در دوران های مختلف تاریخی بوده است.

۳۱) قدمت بندر سیراف به چه زمانی برمی گردد؟

پاسخ: قدمت این بندر به سه هزار سال قبل برمی گردد که در بخش مرکزی شهر کنگان قرار دارد.

۳۲) چه عاملی سبب شده بود بندر سیراف، آباد و ثروتمند پر از خانه های اشرافی، مساجد کوچک و بزرگ و سیستم فاضلاب و لوله کشی های سفالی باشد؟

پاسخ: سیراف در طی اعصار مختلف دروازه تجاری ایران به بسیاری از مناطق جهان مانند هند، چین و آفریقا به شمار می رفته است. همین موضوع سبب شده بود این شهر آباد و ثروتمند پر از خانه های اشرافی با تزیینات گچی و چوبی، مساجد کوچک و بزرگ و حتی سیستم فاضلاب و لوله کشی های سفالی باشد.

۳۳) مردم بندر سیراف برای تامین آب شرب بندر، چه اقدامی انجام دادند؟

پاسخ: به منظور تامین آب شرب بندر، حوضچه هایی ساخته شده بود که آب باران را جمع آوری می کرد.

۳۴) دیدنی های بندر سیراف را نام ببرید.

پاسخ: دخمه ها یا برج خاموشان سیراف نیز از مهم ترین دیدنی های این بندر است؛ مکانی که زرتشتیان، مردگان خود را در آنجا رها می کردند. تنها دخمه ایران که به شکل خانه ساخته شده نیز در بندر سیراف واقع شده و به مقبره کوروش مشهور است.

۳۵) در طول تاریخ کشورها برای دستیابی به چه اهدافی دست به تحریم های اقتصادی دیگر کشورها زده اند؟

پاسخ: در طول تاریخ، کشورها برای دستیابی به اهداف اقتصادی، سیاسی و یا ایدئولوژیک خود دست به تحریم های اقتصادی دیگر کشورها زده اند.

۳۶) دولت ها در طول جنگ ها، برای کاهش قدرت اقتصادی دشمن، از چه حربه ای استفاده می کردند؟

پاسخ: در طول جنگ ها، دولت ها برای کاهش قدرت اقتصادی دشمن، وی را در تحریم قرار می دادند. اگر جنگ های نظامی اتفاق می افتاد، کشورها به تکنیک های سنتی تحریم مانند محاصره نظامی روی می آوردند.

۳۷) چه زمانی استفاده از محاصره نظامی برای کاهش قدرت اقتصادی کشورها، افزایش یافت؟

پاسخ: قرن نوزدهم

۳۸) چرا در قرن نوزدهم، استفاده از محاصره نظامی برای کاهش قدرت اقتصادی کشورها، افزایش یافت؟

پاسخ: در قرن نوزدهم، پس از اینکه قدرت دریانوردی و نیروی نظامی دریایی افزایش یافت، استفاده از محاصره ها نیز افزایش یافت؛ به طوری که می توانستند برای مدت زمان طولانی قدرت اقتصادی دولتی را هدف قرار دهند و آن را کنترل کنند.

۳۹) یکی از اصلی ترین اجزای سیاست خارجی ایالات متحده،در سال های ابتدایی استقلال یافتن آمریکا و هم زمان با جنگ های ناپلئونی در اروپا، چه بود؟

پاسخ: تحریم های اقتصادی

۴۰) نمونه هایی از تحریم های اقتصادی که در سال های اخیر بر کشورهای مختلف اعمال شده است را ذکر کنید.

پاسخ: در بین سال های ۱۷۹۴ و ۱۸۰۹، کنگره آمریکا قوانینی را تصویب کرد که برای حفظ امنیت و مصلحت کشور، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی را بر کشتی‌ها و ناوها در حمل و نقل به آمریکا وضع کرد تا روابط تجاری ایالات متحده با دیگر کشورها را محدودتر کند.

در طول جنگ های ناپلئونی ،انگلستان و فرانسه به صورت وسیع از محاصره های اقتصادی استفاده می کردند. اگرچه تحریم های انگلستان هزینه های اقتصادی بالایی بر قاره اروپا به بار آورد؛ اما برای اینکه اقتصاد فرانسه را که در بیشتر مواد اولیه و مواد غذایی خودکفا بود، از پای درآورد کافی نبود.

تکنیک جنگ های اقتصادی در طول جنگ جهانی اول بیش از همۀ سال های قبل از آن توسعه یافت و ثابت کرد که این تکنیک ها بسیار مؤثرند. ویژگی اصلی متفقین در جنگ جهانی اول این بود که آلمان و اتریش را محاصره اقتصادی کردند.

پس از اینکه آمریکا نیز وارد این جنگ شد ،شروع به همکاری با دولت انگلستان در ممنوعیت علیه آلمان و کشورهای هم پیمان و دارای رابطه با آلمان کرد.

در طول جنگ جهانی دوم نیز، تحریم های اقتصادی آمریکا به طور اساسی بر کنترل وجوه خارجی و صدور مجوز صادرات به کشورهای بی طرف متمرکز بود. همچنین آمریکا فهرست سیاهی را در آن ایاب منتشر کرد.

آرژانتین طی سال های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۴ دوبار مورد تحریم های انگلستان و آمریکا قرار گرفت.

تا قبل از سال ۱۹۸۹ تحریم های اعمال شده بر چین بیشتر به دلیل ماهیت کمونیستی حاکم بر آن بود ه است که از طریق آمریکا و انگلستان، توأمان اعمال می شد.

اندونزی طی سال های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۰ و ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ دو دوره مختلف تحریم را تجربه کرده است.

ترکیه طی سال های ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ تحریم را تجربه کرده است. بهانه تحریم با یک مشکل سیاسی در قبرس آغاز شد.

اروگوئه در طی سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۸۱ تحریم را تجربه کرده است. دولت اروگوئه در سال ۱۹۰۰ متهم به بدرفتاری با زندانیان سیاسی شده بود.

کره جنوبی در طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۷ یک دوره تحریم را تجربه کرده است که بهانه اصلی تحریم، اقدامات هسته ای، همانند کره شمالی بوده است.

تحریم های مختلف اقتصادی،نفتی،دارویی،هواپیمایی،فناوری،بانکی و بیمه ای در سال های اخیر علیه کشور ما.

۴۱) ویژگی اصلی متفقین در جنگ جهانی اول چه بود؟

پاسخ: این بود که آلمان و اتریش را محاصره اقتصادی کردند.

۴۲) تحریم های اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم، بر برخی کشورها با چه اهدافی صورت گرفت؟

پاسخ: در دوره پس از جنگ جهانی دوم، استفاده از تحریم های اقتصادی برای وادار کردن برخی کشورها در عقب نشینی نیروهای نظامی از مرزهای دیگر کشورها یا دست کشیدن از برنامه های نظامی، هسته ای و حتی سیاسی و اجتماعی مورد استفاده قرار گرفت.

۴۳) ترکیه طی سال های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۸ با چه بهانه ای با تحریم مواجه شد؟

پاسخ: بهانه تحریم با یک مشکل سیاسی در قبرس آغاز شد.

۴۴) علت تحریم های اروگوئه در طی سال های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ چه بود؟

پاسخ: دولت اروگوئه در سال ۱۹۷۶ متهم به بدرفتاری با زندانیان سیاسی شده بود.

۴۵) بهانه اصلی تحریم های کرک جنوبی در طی سال های ۱۹۷۳ تا ۱۹۰۰ چه بود؟

پاسخ: بهانه اصلی تحریم، اقدامات هسته ای، همانند کره شمالی بوده است.

۴۶) بیشترین تحریم های اقتصادی جهان تا سال ۲۰۰۰ توسط کدام کشور اعمال شده است؟

پاسخ: حدود دو سوم تحریم های اقتصادی جهان تا سال ۲۰۰۰، به وسیله دولت آمریکا اعمال شده است.

۴۷) از چه زمانی روند جدیدی از تحریم ها علیه ایران آغاز شد؟

پاسخ: با انقلاب اسلامی و تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸، روند جدیدی در تحریم ایران آغاز شد.

۴۸) کشور ما در سال های اخیر با چه نوع تحریم هایی از طرف دشمنان مواجه شده است؟

پاسخ: در طول جنگ تحمیلی ازسوی دشمنان، شدیدترین تحریم های نظامی و غیرنظامی علیه ما به اجرا گذاشته شد.

تحریم های اقتصادی علیه کشور ما در سال های اخیر

در دهه های اخیر نیز کشورمان به بهانه های واهی، تحریم های سخت و ناجوانمردانه گوناگونی، همچون تحریم های نفتی، دارویی، هواپیمایی، فناوری، بانکی و بیمه ای را تجربه کرده است.

۴۹) آیا کشورهای تحریم کننده، از اعمال تحریم علیه کشور ما به اهداف خود دست پیدا کردند؟

پاسخ: خیر – هرچند اقتصاد ایران به دلیل تحریم، دچار هزینه هایی شد؛ تحریم کننده ها به اهداف خود نرسیدند. ضمن اینکه این تحریم ها منافعی برای بخش هایی از کشور به همراه داشت و نشان داد که اقتصاد ایران در مقایسه با کشورهای مشابه مقاوم است.

۵۰) کشورها برای تعامل قدرتمند با دیگران، باید چه اقدامی انجام دهند؟

پاسخ: برای تعامل قدرتمند با دیگران، کشورها ناگزیرند میان بهره برداری از مزیت های موجود از سویی و خلق مزیت های جدید، در جهت افزایش استقلال و اقتدار اقتصادی دست به انتخاب بهینه بزنند.

۵۱) -انتخاب بهینه توسط کشورها، میان بهره برداری از مزیت های موجود و خلق مزیت های جدید به چه عواملی بستگی دارد؟

پاسخ: این انتخاب به عواملی مانند موقعیت رقبا و میزان اعتمادی که به آنها داریم، موقعیت صنایع داخلی، منابع و امکانات طبیعی و انسانی و نیز وضعیت بازار و قیمت ها بستگی دارد.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس پنجم اقتصاد دهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و فعالیت های دروس کتاب اقتصاد دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله نمونه سوالات متن درس ۷ هفتم کتاب اقتصاد پایه دهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 💕

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *