سبک زندگی

جواب فعالیت درس ۲۰ مطالعات پنجم 🕵️ وزیران کاردان، شهرهای آباد

پاسخ گام به گام درس بیستم 20 مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی درس وزیران کاردان، شهرهای آباد در صفحه ۱۰۵

جواب فعالیت های درس ۲۰ مطالعات پنجم ؛ گام به گام درس وزیران کاردان، شهرهای آباد : پاسخ فعالیت های درس بیستم 20 مطالعات اجتماعی پایه پنجم دبستان در صفحه 105 را برای تان آماده کرده ایم. در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا کنار ما باشید.

همچنین بخوانید : جواب فعالیت درس ۱۹ مطالعات پنجم

پاسخ درس ۲۰ مطالعات پنجم

جواب فعالیت صفحه ۱۰۵ مطالعات اجتماعی پنجم

در پاسخ چهار سوال فعالیت صفحه 105 مطالعات اجتماعی سال پنجم ابتدایی داریم:

1- با توجّه به خط زمان، سه حکومت ترک تبار را نام ببرید و بگویید دوره حکومت کدام یک طولانی تر بوده است.

جواب : سلسله‌ های غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان و دوره حکومت غزنویان طولانی تر بوده است.

2- چگونه برخی از ترکان در ایران به قدرت رسیدند و حکومت تشکیل دادند؟

پاسخ : با گسترش اسلام به منطقه ماوراءالنهر، ترکان مسلمان شدند و برخی از قبایل ترک به تدریج به ایران کوچ کردند. برخی از ترکان با استفاده از استعدادها و توانایی های خود به دربار پادشاهان نفوذ کرده و به مناصب مهمی مانند فرماندهی سپاه رسیدند و پس از مدتی موفق به تشکیل دولت در ایران شدند.

3- متن درس را مطالعه کنید؛ کدامیک از سه حکومت غزنویان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان، اهمیت بیشتری دارند؟ چرا؟ 

پاسخ : حکومت سلجوقیان از اهمیت بیشتری برخوردار بود. زیرا در دوران حکومت آنها زبان و ادبیات فارسی در قلمرو وسیع آنها مورد توجه و گسترش قرار گرفت. همچنین در دوره سلجوقیان به دستور خواجه نظام الملک مدارسی به نام (نظامیه) ساخته شد.

4- در زمان حکومت سلسله های ترک تبار، ایرانیان چه نقشی در اداره امور کشور داشتند؟ چرا؟

جواب : حکام ترک می دانستند که برای اداره سرزمین پهناور ایران و جمعیت زیاد آن مجبورند از افراد آشنا به حکومت استفاده کنند. به همین دلیل ، آنها وزرای باهوش و فرزانه ایرانی را انتخاب کردند.

جواب فعالیت های درس ۱۵ مطالعات اجتماعی پنجم

پاسخ سوالات فعالیت های درس بیستم ۲۰ مطالعات اجتماعی پنجم درس وزیران کاردان، شهرهای آباد را در این نوشتار دیدید، امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در آخر کلمات جستجو شده داخل گوگل کلمه ماگرتا را قرار دهید مانند : «جواب درس ۲۰ مطالعات پنجم ماگرتا» . سپاسگزاریم …

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.