سبک زندگی

جواب سوالات درس ۳ هویت اجتماعی دوازدهم

گام به گام درس سوم کتاب هویت اجتماعی دوازدهم رشته ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و فنی و حرفه ای به صورت کامل

جواب فعالیت های درس ۳ کتاب هویت اجتماعی دوازدهم «جامعه و فرهنگ» که شامل سوالات صفحه ۱۵، گفت و گو کنید صفحه ۱۸ و ۲۱، مفاهیم اساسی، خلاصه کنید و آنچه از این درس آموختید صفحه ۲۲ می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا بیان کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب سوالات درس ۲ هویت اجتماعی دوازدهم

جواب سوالات درس ۳ هویت اجتماعی دوازدهم
جواب سوالات درس ۳ هویت اجتماعی دوازدهم

جواب سوال های درس سوم هویت اجتماعی دوازدهم صفحه ۱۵

شما با دو واژه جامعه و فرهنگ آشنا هستید؛ در گفت و گوها از آن ها استفاده می کنید و آن ها را با هم به کار می برید. به نظر شما بین این دو واژه چه تفاوتی وجود دارد و چه معمول نسبتی باهم دارند؟

جامعه جایی است که انسان ها در کنار هم زندگی می کنند و با هم تعامل دارند اما فرهنگ شیوه زندگی کردن این افراد می باشد که شامل هنجارها، ارزشها، معاشرتها، آداب و رسوم و غیره است.

پاسخ گفت و گو کنید صفحه ۱۸ هویت اجتماعی دوازدهم

وقتی وارد جامعه ای می شوید چگونه به مسلمان بودن یا مسلمان نبودن آنها پی می برید؟ از ویژگی های فرهنگ اسلامی چند مورد را نام ببرید.

با دوستان خود درباره ویژگی های فرهنگ عمومی ایرانی – اسلامی و خرده فرهنگ های رایج درون این فرهنگ عمومی گفت و گو کنید.

به عنوان مثال می توان خواستگاری کردن را مورد بررسی قرار داد. در ایران برای تشکیل خانواده ابتدا لازم است رسمی به نام خواستگاری انجام شود. در همه جای ایران این رسم برقرار است اما نحوه برگزاری مراسم آن متفاوت می باشد.

جواب گفت و گو کنید صفحه ۲۱ کتاب هویت اجتماعی دوازدهم

با راهنمایی دبیر خود، درباره دو فرهنگ متفاوت و فرصت ها و محدودیت هایی که برای بشریت به همراه داشته اند، گفت و گو کنید.

جوامعی که علم را به دانش تجربی و قابل آزمایش محدود می کنند و عقل و وحی را به عنوان دو وسیله دانش علمی معتبر نمی دانند، نمی توانند از ایده ها و ارزشهای درست یا غلط صحبت کنند. از نظر آنها ، ارزشها و باورهای اجتماعی پدیده های تاریخی در فرهنگ هستند.

جوامع انسانی ایده آل یا واقعی پدیدار می شوند و ما تنها می توانیم وجود یا عدم وجود ارزش ها و پیامدهای اجتماعی و تاریخی آنها را بدانیم و هیچ راهی برای قضاوت در مورد درستی یا نادرستی آنها نداریم. در جوامع اسلامی که علوم اجتماعی را از نظر تجربی محدود نمی کنند ، می توانند در مورد درستی یا نادرستی فرهنگ های مختلف قضاوت کنند.

پاسخ سوالات صفحه ۲۲ هویت اجتماعی دوازدهم

مفاهیم اساسی: فرهنگ عمومی، خرده فرهنگ، ضد فرهنگ، خرده فرهنگ موافق

خلاصه کنید: فرهنگ، روح و جان یک جامعه است.
فرهنگ شیوه زندگی مشترک انسان ها است.
فرهنگ عمومی : همه مردم در آن اشتراک دارند.
فرصت ها و محدودیت ها و نیز آرمان ها و ارزش ها معیاری برای ارزیابی جوامع و فرهنگ ها می باشد.

آنچه از این درس آموختیم:
دو نوع فرهنگ داریم : خرده فرهنگ و فرهنگ عمومی.فرهنگ عمومی همه افراد در جامعه راه و روش آن را می پذیرند. اما در شیوه اجرای فرهنگ عمومی ، از روشهای خاصی استفاده می کنند. اگر شیوه زندگی خرده فرهنگ مثل فرهنگ عمومی باشد و از روش و روش آن تخطی نکند خرده فرهنگ نام دارد و در غیر این صورت ضد فرهنگ نامیده می شود.

همچنین بخوانید: جواب درس اول هویت اجتماعی دوازدهم

✅ در این نوشته جواب سوالات درس ۳ هویت اجتماعی دوازدهم را برای رشته های علوم تجربی، ریاضی فیزیک، فنی حرفه ای و کاردانش بررسی کردیم، جهت مشاهده پاسخ سایر سوالات کتاب شماره درس آن را به همراه عبارت ماگرتا سرچ کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *