سبک زندگیگردشگری

برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر تمکن مالی لازم است؟

تمکن مالی چیست و چه اهمیتی دارد؟ میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باید چه میزان تمکن مالی داشته باشیم؟ چطور می‌توانیم تمکن مالی خود را اثبات کنیم؟ نکات تمکن مالی کانادا برای ویزای تحصیلی را اینجا بخوانید.

موضوعات مالی همیشه یکی از اصلی‌ترین چالش‌ها در زمینه مهاجرت بوده است. برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی کانادا را بگیرید باید بتوانید ثابت کنید که از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور بر می‌آیید. در نتیجه باید مدارکی را ارائه کنید که نشان دهنده تمکن مالی شما باشد. در این مطلب قصد داریم میزان تمکن مالی لازم برای ویزای تحصیلی کانادا را بررسی کنیم و به مدارک مورد نیاز برای آن بپردازیم.

تمکن مالی چیست و چه اهمیتی دارد؟

زندگی و تحصیل در یک کشور خارجی شامل هزینه‌های مختلفی از جمله شهریه، مسکن، رفت و آمد و… می‌شود. بنابراین وقتی یک کشور خارجی به شما اجازه ورود یه آنجا را می‌دهد، باید مطمئن شود که شما می‌توانید هزینه‌های خود را در آن کشور تامین کنید و سربار دولت نخواهید شد. برای اثبات این موضوع از تمامی متقاضیان ویزا، مدارکی تحت عنوان تمکن مالی خواسته می‌شود که نشان دهنده توانایی مالی شخص متقاضی است. مدارک تمکن مالی جزو مهم‌ترین مدارک برای گرفتن ویزای تحصیلی کاناداست.

تمکن مالی برای مهاجرت چیست

میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

با توجه به اینکه هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا هر سال تغییر می‌کند و نرخ ارز در ایران هم دائما در حال تغییر است، نمی‌توانیم عدد ثابت و همیشگی برای تمکن مالی اعلام کنیم. اما امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم، میزان تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 • برای یک نفر (شخص متقاضی): سالانه 10 هزار دلار کانادا (بدون احتساب شهریه دانشگاه)
 • یک عضو از خانواده (مثلا همسر شخص متقاضی): سالانه بیشتر از 4 هزار دلار کانادا
 • سایر اعضای خانواده (مثلا فرزندان شخص متقاضی): سالانه بیشتر از 3 هزار دلار کانادا

به عنوان مثال اگر قرار باشد در زمان تحصیل در کانادا، همسر و دو فرزندتان همراهتان باشند باید مدارک تمکن مالی 20هزار دلاری را ارائه کنید.

دقت داشته باشید که این مبلغ تنها به عنوان تمکن مالی عنوان شده است و با هزینه تحصیل در کانادا متفاوت است. در واقع اگر قصد محاسبه هزینه تحصیل در کانادا را دارید باید مبلغ شهریه را نیز به این اعداد اضافه کنید. مثلا اگر شهریه سالانه دانشگاه شما 15هزار دلار باشد برای تحصیل در کانادا حداقل به 25هزار دلار نیاز خواهید داشت.

استان کبک تنها استان کاناداست که میزان تمکن مالی مورد نیاز برای آن با سایر استان‌های این کشور فرق دارد. تمکن مالی لازم برای تحصیل در کبک به شرح زیر است:

 • برای یک نفر (شخص متقاضی): سالانه 11 هزار دلار کانادا (بدون احتساب شهریه دانشگاه)
 • یک عضو از خانواده (18 سال به بالا): سالانه 5100 دلار کانادا
 • یک عضو از خانواده (زیر 18 سال): سالانه 3800 دلار کانادا
 • سایر اعضای خانواده (18 سال به بالا): سالانه 5125 دلار کانادا
 • سایر اعضای خانواده (زیر 18 سال): سالانه 1903 دلار کانادا

همانطور که گفته شد این اعداد ممکن است سال به سال تغییر کند، پس بهتر است که هر زمان قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را داشتید، اطلاعات به روز مربوط به تمکن مالی را چک کنید.

مدارک لازم برای تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

تا اینجا گفتیم که تمکن مالی چیست و میزان آن چقدر است. اما برای اینکه بتوانید تمکن مالی خود را اثبات کنید باید مدارکی را به سفارت کانادا ارائه دهید. برای اثبات تمکن مالی می‌توانید از مدارک زیر استفاده کنید.

تمکن مالی از طریق گردش حساب بانکی

متداول‌ترین مدرک اثبات تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ارائه نامه بانکی معتبر به سفارت است. نامه‌ای که در آن به گردش حساب بانکی شما اشاره شده و موجودی حسابتان را هم نشان می‌دهد. دقت داشته باشید که نامه بانکی شما باید حداقل گردش حساب 4 ماه اخیر را نشان دهد. این نامه باید حتما روی سربرگ بانک و همراه با مهر و امضا باشد. اکثر بانک‌ها نامه تمکن مالی را به زبان انگلیسی صادر می‌کنند.

تمکن مالی از طریق گردش حساب بانکی

تمکن مالی سرپرست خانواده

ممکن است خود شما از توانایی مالی کافی برخوردار نباشید اما سرپرست خانواده از تمکن مالی کافی برخوردار باشد. در چنین شرایطی، سرپرست خانواده می‌تواند در نقش حمایت کننده شما ظاهر شود و با اثبات توانایی مالی خود، مسیر اخذ ویزا را برایتان هموار کند.

تمکن مالی از طریق اسناد مالکیت

اسناد مالکیت از جمله سند ملک، زمین، خودرو و… هم می‌توانند به عنوان بخشی از مدارک اثبات تمکن مالی مورد استفاده قرار بگیرند. برای ارائه این مدارک باید آنها را ترجمه کنید. ضمنا اسناد مالکیت قرار نیست حتما به نام خودتان باشند و حتی اگر این اسناد مربوط به سرپرست خانواده‌تان هم باشد می‌تواند تاثیر مثبتی روی افسر پرونده بگذارد.

تمکن مالی از طریق نامه شغلی

اگر شغلی با درآمد مناسب دارید و یا مدارکی مبتنی بر مالکیت یک شرکت یا کسب و کار را دارید، می‌توانید از آنها هم برای اثبات تمکن مالی استفاده کنید. در این نوع نامه‌ها باید سمت شغلی، میزان درآمد، فیش حقوقی، اطلاعات کافرما و… هم ذکر شود. همچنین ارائه دادن قرارداد شغلی، گواهی کسب و یا اسناد ثبت شرکت هم می‌تواند در این زمینه کمک کند.

تمکن مالی از طریق بورسیه

اگر موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا شده باشید، ارائه مدارک مربوط به بورسیه می‌تواند به نوعی جایگزین مدارک تمکن مالی باشد. البته این به شرایط بورسیه شما و میزان پوشش هزینه‌ها نیز بستگی خواهد داشت.

علاوه بر این موارد، با استفاده از مدارک دیگری هم می‌توانید تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا خود را نشان دهید که در ادامه به آنها اشاره کرده‌ایم:

 • چک بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا
 • وجود حساب بانکی در کانادا با موجودی کافی
 • داشتن وام دانشجویی
 • دارایی‌های دیگر مثل سهام و…

تمکن مالی از آن دسته مدارکی است که سفارت کانادا و افسر پرونده سختگیری و دقت زیادی روی آن دارد. دیده شده که گاهی متقاضیان برای عبور از این مرحله اقدام به حساب سازی و ارائه مدارک جعلی می‌کنند. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان سراغ این روش‌ها نروید زیرا در صورتی که افسر پرونده متوجه موضوع شود، نه تنها درخواست ویزای شما رد خواهد شد بلکه وارد لیست سیاه سفارت کانادا می‌شوید. بهتر است از همان ابتدا که به فکر مهاجرت افتادید، طوری برنامه‌ریزی کنید که گردش حساب بانکی شما کاملا طبیعی و متقاعد کننده باشد.

لتسگویونی سابقه طولانی در زمینه مهاجرت تحصیلی به کانادا دارد و کارشناسان این مجموعه به شما کمک می‌کنند تا مدارک تمکن مالی خود را به بهترین شکل آماده کنید. برای گرفتن اطلاعات و مشاوره تخصصی با لتسگویونی تماس بگیرید.

سلب مسئولیت رپورتاژها و لینک‌های خارجی

لینک های خارجی و رپورتاژهای آگهی صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند.
وب‌سایت ماگرتا در نگارش مقالات خود به وب‌سایت‌های مختلفی لینک داده است که برخی آگهی تبلیغاتی (رپورتاژ آگهی) و برخی صرفا لینک‌ برای ارجاع دادن به صفحه‌ای دیگر (برای اطلاعات بیشتر و…) هستند. این به معنای تایید استفاده از خدمات و محصولات این وب‌سایت‌ها توسط مجله ماگرتا نیست و مسئولیت استفاده از این خدمات/محصولات برعهده کاربر و سایت ارائه‌دهنده محصول/خدمت است.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.