سبک زندگی

جلگه چیست و چگونه تشکیل می شود مطالعات پایه هفتم

تعریف جلگه را بنویسید و جلگه ها چگونه تشکیل و به وجود می آیند مطالعات اجتماعی هفتم و چهارم

جواب سوال جلگه چیست و چگونه تشکیل می شود از مطالعات اجتماعی پایه هفتم را می توانید در زیر مطالعه نمایید.

جلگه را تعریف کنید :

پاسخ: جلگه به زمین مسطح و نسبتاً همواری می گویند که معمولاً بلندای (ارتفاع) کمی دارد. اینگونه زمین ها به روش‌های گوناگون پدید می‌آیند که هر کدام بر حسب مورد نام گذاری می شوند، مانند جلگه آبرفتی و جلگه ساحلی و مسیله و ….

جلگه چگونه تشکیل می شود ؟

پاسخ: این سطوح وسیع محصول فرسایش مستقیم یا غیرمستقیم هستند. با فرسایش کوه ها و تپه ها، نیروی جاذبه و جریان آب و یخ، رسوبات را به سمت پایین می کشد، لایه ها روی هم می نشینند و دشت هایی را تشکیل می دهند. جریان آب رودخانه ها با فرسایش سنگ ها و خاک های مسیر خود، زمین هایی را که از آن عبور می کنند صاف می کند. این رسوبات وارد آب رودخانه شده و به مرور زمان به صورت لایه هایی روی هم جمع شده و دشت های آبرفتی را تشکیل می دهند.

رودخانه ها در نهایت رسوبات خود را به اقیانوس منتقل می کنند. این رسوبات به محض ادغام با دریا به آرامی جمع می شوند و با تجمع این لایه ها یکی پس از دیگری ارتفاع این ناحیه از سطح دریا بیشتر و بیشتر می شود. این رسوبات به همراه رواناب ها، تپه ها و کوه ها جلگه های ساحلی را تشکیل می دهند.

مطلب پیشنهادی: جواب فعالیت های درس ۱۰ مطالعات اجتماعی هفتم

✅ در این نوشته از بخش آموزش و پرورش ماگرتا جواب سوال گفته شده را قرار دادیم. اگر پاسخ دیگری در مورد این سوال داشتید، آن در بخش نظرات بنویسید. همچنین برای دسترسی سریعتر به پاسخ سایر سوال های خود، آن را به همراه کلمه ماگرتا جستجو کنید. 🤗

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

1 دیدگاه

  1. ممد چاخان گفت:

    دمت گرم
    عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *