پاسخ صفحه ۷ ریاضی هفتم متوسطه اول از فصل ۱ «راهبردهای حل مسئله» درس «راهبرد زیرمسئله» را با با راه حلهای صحیح و تصویری در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای کمک به شما دانش آموز کوشا آماده کردهایم.
جواب صفحه بعدی: جواب صفحه ۸ ریاضی هفتم

فیلم آموزشی صفحه ۷ ریاضی هفتم
در ویدیو زیر می توانید توضیح و راه حل سوالات صفحه ۷ ریاضی هفتم را مشاهده کنید و مشکلات خود را برطرف کنید. همچنین در ادامه نیز به سوالات این بخش به صورت تصویری پاسخ داده شده است.
جواب راهبرد زیرمسئله صفحه ۷ ریاضی هفتم
۱- پس انداز هفتگی محمد، ۳۰۰۰۰۰ تومان است. او حساب کرد ۵ هفته پس انداز او، نصف قیمت کیفی است که دوست دارد بخرد. قیمت کیف چقدر است؟
الف) پس انداز ۵ هفته چقدر میشود؟ ۱۵۰۰۰۰۰=۳۰۰۰۰۰×۵
ب) اگر این عدد نصف قیمت کیف باشد، قیمت کیف چقدر است؟ ۳۰۰۰۰۰۰=۱۵۰۰۰۰۰ × ۲
۲- در یک مجتمع مسکونی استخری به طول، عرض و عمق به ترتیب ١٢، ۶ و ۱/۵ متر وجود دارد. مدیر ساختمان پیشنهاد کرده است که دیوارها و کف استخر ترمیم و بازسازی و سپس رنگ شود. او از یک نقاش خواست تا برآورد کند که انجام این کار چقدر هزینه دارد و به مدیر ساختمان اعلام کند. نقاش ها به طور معمول براساس هر مترمربع برای خودشان دستمزد در نظر می گیرند و قیمت رنگ را هم جداگانه حساب می کنند.
اگر قیمت هر کیلوگرم رنگ ٣٠٠٠٠٠ تومان و دستمزد رنگ کردن هر مترمربع ٢٠٠٠٠ تومان باشد و برای رنگ کردن هر مترمربع استخر ۰/۳ کیلوگرم رنگ مصرف شود، هزینه این کار را حساب کنید.
✅ جواب:
الف) مساحت کف استخر را محاسبه می کنیم:
عرض × طول = مساحت
متر مربع ۷۲ = ۶ × ۱۲
ب) مساحت دیواره های استخر را محاسبه می کنیم. توجه داشته باشید که دیواره های رو به رو با هم مساوی هستند؛ بنابراین یکی از دیواره ها را محاسبه کرده و سپس نتیجه را دو برابر می کنیم:

پ) حال مساحت کف دیواره ها را با هم جمع می کنیم:
متر مربع ۱۲۶ = ۱۸ + ۳۶ + ۷۲
ت) مقدار رنگ مورد نیاز را محاسبه می کنیم:

ث) هزینه رنگ را مورد نیاز را محاسبه می کنیم:

ج) دستمزد نقاش را هم محاسبه می کنیم:

چ) هزینه کار را در نهایت محاسبه می کنیم:
۱۱/۳۴۰/۰۰۰+۲/۵۲۰/۰۰۰=۱۳/۸۶۰/۰۰۰ میلیون تومان
۳- میوه فروشی، پرتقال ها را کیلویی ۱۷۵۰۰ تومان می فروخت. از او سؤال کردم چگونه قیمت این پرتقال ها را تعیین کرده است؟
او پاسخ داد: من از میدان میوه و تره بار ٨٠ کیلوگرم پرتقال خریدم کیلویی ١٢٠٠٠ تومان. حدود ۱۰% پرتقال ها در حمل و نقل و پس از چند روز ماندن در مغازه خراب می شود و از بین می رود. حدود ١٠٠٠٠٠ تومان کرایه حمل و نقل از میدان تا مغازه را داده ام.
همچنین تجربه نشان می دهد که حدود ۴٠٠٠٠ تومان از این معامله را باید بابت هزینه های جانبی مثل کرایهٔ مغازه، آب، برق و … کنار بگذارم. در این صورت میزان سود این میوه فروش از این معامله را حساب کنید.

الف) محاسبه ی مقدار پولی که میوه فروش برای خرید پرتقال ها پرداخت کرده است:

ب) مقدار پرتقال های باقی مانده را بعد از حمل و نقل نگهداری نیز محاسبه می کنیم (۱۰% یعنی ۰/۱):
۸۰×(۱−۰/۱)=۸۰×۰/۹=۷۲ کیلوگرم
پ) همه هزینه های پرداختی توسط فروشنده بابت خرید میوه، کرایه حمل و نقل و کرایه مغازه و … را نیز محاسبه می کنیم:
۹۶۰+۱۰۰+۴۰=۱۱۰۰ تومان ۱۱۰۰۰۰۰ = هزار تومان
ت) میزان درآمد از پرتقال های باقی مانده را نیز محاسبه می کنیم:
۷۲×۱۷۵۰۰=۱۲۶۰۰۰۰ تومان
ث) حال میزان سود این میوه فروش را محاسبه می کنیم:
۱۲۶۰۰۰۰−۱۱۰۰۰۰۰ = ۱۶۰۰۰۰ تومان
این میوه فروش از فروش پرتغال ها، ۱۶۰۰۰۰ تومان سود می برد.
⚠️ دانش آموز عزیز به این نکته نیز توجه داشته باشید که مطالب درسی قرار گرفته شده در این صفحه فقط جنبه کمک آموزشی دارد لذا قبل از استفاده کردن از آن ها حتما خودتان نیز به سوالات پاسخ دهید تا مفهوم درس را به خوبی متوجه شوید.
جواب صفحه قبلی: جواب صفحه ۶ ریاضی هفتم
🔔 در این بخش جواب صفحه ۷ ریاضی هفتم که مربوط به فصل ۱ می باشد را مرور کردیم، اگر سوالی دارید از بخش نظرات بپرسید. جهت مشاهده پاسخ سایر تمرین های کتاب شماره صفحه آن را به همراه عبارت «ماگرتا» در گوگل جست و جو کنید.



















عالی ممنونم از سایت خوب ماگرتا با شما امتحاناتم را دارم ۲۰ یا ۱۹ میگیرم ممنونم ♡♡♡
وای خدای من بدبخت شدیم😮💨🤏🏻💔
خیلی ممنونم،بخدا اگه ماگرتا نبود من الان در راه ریاضی شهید میشدم
حق🤣💔🤡
عالی بود ممنون
اما خیلی زیادن😬😣
مدرسه شروع شد برا بدبختی😭😭
من تیزهوشان میخونم خیلی هم پوزشو میدم 🤪🤪
منم سمپادم ولی مثل تو پز نمی دم
(من در واقعیت…)
حالا اگر خوندی و قبول نشدی چیکار میکنی😁
اول برو املا یاد بگیر بعد بیار حرف بزن کوچولو
تو کدوم مدرسه ای؟
نمونه ای؟
آخه ماهم یه ساینا تو کلاسمون داریم؟
من نمونه درس میخونم 😌😌😌😌😏😏😏😏
خیلی خوب حالا این میخواد پورززز بده 😐😐😤😤🙄🙄
عالی بود، من فیلم رو که دیدم تمام مشکلاتم رفع شد.
عالی بود
تنها جایی که خودم بخونم میفهمم🤡💔🤣
👌👏🏻👍🏻
عالی بود
مرسی عالی بود
خعلی عالیی بود ممنان🙂
منم یه سوال داشتم چرا سوال های فیلم و جواب ها با پاسخ های ماگرتا همخونی نداره؟؟؟؟ من الان گیج شدم
پاسخ های داخل متن بروز تر هستند اون هارو دنبال کنید و از ویدیو برای تدریس و یاد گرفتن استفاده کنید بیشتر
من ذغال می خوام داری؟
خیلی ممنون
آناهیتا اسم کاملت نه؟🤔
خوبه
ولی زیادن جواباشون
مرسی
خیلی ممنون
خلیییی مممنون
سلام
10درصد پرتقال ها که خراب شده و پول خرید آن داده شده از سود کم نمیشود؟
بجای ۸۰ کیلو ۸ کیلو خراب شد ۷۲ کیلو فروخت
عالی بود
عالی ❤❤
سوال ۳ قسمت ب ۰/۹ از کجا اومده ؟؟؟
خیلی ممنون خیلی خوب بود
عالیه عالیییی