ترفندفناوری

آموزش طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان

لزوم طراحی سایت چند فروشندگی چیست؟ امکانات سایت چند فروشندگی و صدور فاکتور

امروزه با افزایش فروشگاه های آنلاین، طراحی سایت فروشگاهی با وردپرس بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. سایت های چند فروشندگی مشابه با دیجی کالا علاوه بر فروش محصولات خود، به فروشندگان دیگر کمک می کنند تا دیده شوند و محصولات خود را به فروش برسانند. ویژگی دیگر سایت چند فروشندگی این است که چند فروشنده یک محصول را به فروش می رسانند. طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان قدم بزرگی برای آسان تر کردن خرید مشتریان هستند.

اگر از وردپرس برای طراحی سایت استفاده می کنید با استفاده از ووکامرس و افزونه دکان می توانید یک سایت چند فروشگاهی راه اندازی کنید. البته قالب های چند فروشندگی به همراه این افزونه ارائه می شوند اما شما می توانید یک سایت فروشگاهی معمولی را با افزونه Dokan به سایت چند فروشندگی تبدیل کنید. یک سایت چند فروشگاهی امکانات متنوعی دارد و سود آن براساس کمیسیونی است که از فروش محصولات فروشندگان دیگر به دست می آورد.

آموزش طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان

 لزوم طراحی سایت چند فروشندگی چیست؟

اگر بپرسید چند فروشندگی یا Multi vendor چیست؟ سایت چند فروشندگی سایتی است که در آن یک محصول توسط چند فروشنده به فروش می رسد و هر فروشنده قیمت خود را برای محصول تعیین می کند. شما می توانید یک سایت برای فروش محصولات خود ایجاد کنید و به سایر فروشندگان هم فرصت فروش محصولاتشان را بدهید. از موفق ترین سایت های چند فروشندگی می توان به دیجی کالا و آمازون اشاره کرد.

یکی از مزیت های طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان، آسان کردن فرایند خرید برای کاربران است. کاربر می تواند در یک سایت، فروشنده های مختلف را از نظر قیمت و امتیازات سایر کاربران با هم مقایسه و از بین چند فروشنده محصول مورد نظر را انتخاب کند. یکی دیگر از این مزیت ها رشد سریع سایت و کسب و کار شما است زیرا با ترافیک ایجاد شده محصولات سایت شما هم بیشتر در معرض دید و خرید کاربران قرار می گیرد.

علاوه بر این شما می توانید از فروشندگان کمیسیون دریافت کنید و هزینه ارسال و نگهداری محصولات را پرداخت نکنید. فروش کالا توسط فروشنده انجام می شود و شما تنها بر روی خرید و فروش نظارت خواهید داشت.

امکانات سایت چند فروشندگی

یک سایت چندفروشندگی قابلیت های زیر را دارد. برای طراحی سایت چند فروشندگی علاوه بر افزونه دکان بهتر است از افزونه های دیگر مانند افزونه فیلتر محصولات ووکامرس و افزونه صدور فاکتور استفاده کنید. این افزونه ها قابلیت های زیر را به سایت شما اضافه می کنند.

 • پنل تنظیمات مدیریت کاربران
 • امکان تعیین درصد کمیسیون فروش کلی و یا بر اساس دسته محصول و فروشنده
 • بررسی درخواست های برداشت وجه
 • بررسی و تایید محصولات ثبت شده توسط مدیر سایت
 • تعیین حداقل موجودی برای برداشت
 • صفحه تنظیمات و ثبت محصول برای فروشنده
 • ثبت مشخصات و اطلاعات تماس فروشگاه
 • ثبت شماره حساب و درخواست برداشت وجه توسط فروشنده
 • امکان صدور فاکتور و پیش فاکتور برای کاربران
 • فیلتر محصولات و امکان مقایسه آنها با یکدیگر

در ادامه امکان ایجاد این امکانات را با سه افزونه Dokan، فیلتر محصولات ووکامرس و صدور فاکتور برای ووکامرس را شرح می دهیم.

طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان

یک سایت چند فروشندگی این قابلیت را دارد که هر فروشنده محصول خود را به سایت اضافه کند. به علاوه هر فروشنده می تواند بعد از مدتی درخواست تسویه حساب بدهد و سفارشات، نظرات و گزارشات فروش خود را از پنل فروشندگی مشاهده کند.

از سوی دیگر این تنظیمات از پیشخوان وردپرس > افزونه دکان توسط مدیر سایت قابل ویرایش و مشاهده هستند. در ادامه قابلیت های مهم افزونه چند فروشندگی دکان را با هم بررسی می کنیم.

۱ـ ساخت حساب فروشندگی

برای اینکه یک فروشنده محصول خود را در سایت شما قرار دهد باید یک حساب فروشندگی ایجاد کند. برای ایجاد حساب فروشندگی با افزونه دکان، وارد صفحه حساب کاربری ووکامرس شده و تیک فروشنده هستم را بزند و به عنوان فروشنده ثبت نام کند. در مراحل ثبت نام اطلاعات شخصی، آدرس فروشگاه، آدرس و اطلاعات بانکی را وارد کند. از طرف دیگر مدیر سایت باید از دکان > فروشندگان، فروشنده را تایید کند.

ساخت حساب فروشندگی

۲ـ افزودن محصول جدید توسط فروشنده

 یک پنل برای فروشنده اضافه می شود که در پیشخوان فروشنده از طریق منو محصولات می تواند محصول جدید ایجاد کند. اطلاعات محصول مانند تصویر شاخص، عنوان، نوع محصول (ساده یا متغیر)، موجودی آن، ویژگی ها و نحوه حمل و نقل را مشخص کنید.

محصول ایجاد شده به همه محصولات در پیشخوان وردپرس اضافه شده و مدیر باید آن را برای انتشار تایید کند. برای مدیر نیز یک ایمیل ارسال می شود سپس مدیر سایت محصول را بررسی، ویرایش و منتشر می کند.

افزودن محصول جدید توسط فروشنده

۳ـ تسویه حساب فروشنده

فروشنده برای تسویه حساب، می تواند از منوی برداشت تسویه را بزند. دقت کنید که اگر اطلاعات پروفایل فروشنده مانند شماره حساب در مرحله ثبت نام تکمیل شده باشد بدون مشکل می تواند تسویه حساب را بزند در غیر اینصورت قبل از برداشت اطلاعات را تکمیل کند.

تسویه حساب فروشنده

در این آموزش طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان، شما به عنوان مدیر سایت از پیشخوان وردپرس > دکان >  تنظیمات > برداشت می توانید محدودیت برداشت را تغییر دهید. به علاوه از پیشخوان وردپرس > دکان > برداشت، درخواست برداشت را تایید کند. به این ترتیب در پنل فروشنده وضعیت درخواست به انجام شد تغییر می یابد.

نکته: درصد کمیسیون دارنده سایت در دکان از بخش تنظیمات > تنظیمات فروش، قابل تغییر است.

۴ـ تخصیص چند فروشنده به یک محصول

در طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان تخصیص چند فروشنده به یک محصول مرسوم است. باید از پیشخوان وردپرس، دکان > ماژول ها، اددان “یک محصول چند فروشنده” را فعال کنید. سپس مشاهده می کنید که در بخش ویرایش محصول > سایر فروشندگان می توانید فروشنده دیگری را به این محصول تخصیص بدهید.

تخصیص چند فروشنده به یک محصول

صدور فاکتور در سایت چند فروشندگی

با توجه به اینکه سایت چند فروشندگی نیاز به مدیریت و مستندات بیشتری دارد بهتر است در طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان از یک افزونه صدور فاکتور و پیش فاکتور استفاده کنید که مناسب سایت چند فروشندگی باشد. افزونه صدور فاکتور Factori یک پلاگین با قابلیت سفارشی سازی است که با افزونه المنتور سازگار است. با افزونه فاکتوری، فاکتورهای واکنشگرا طراحی کرده که قابل نمایش در تمام دستگاه ها هستند. با این افزونه امکان ایجاد فاکتورهای سفارشی با تاریخ شمسی، ارسال فاکتور به ایمیل را دارید. این افزونه که با دکان سازگار است امکان مشاهده و چاپ فاکتور توسط هر فروشنده را دارد.

سایر امکاناتی که افزونه فاکتور ووکامرس به سایت چند فروشندگی شما اضافه می کند را در ادامه ببینید.

 • شامل قالب های متنوع فاکتور
 • ارسال فاکتور به ایمیل و از طریق پیامک به مشتری و مدیران
 • طراحی فاکتور با المنتور
 • دریافت پیش فاکتور در سبد خرید
 • دریافت نسخه PDF
 • دسترسی مشتریان به فاکتور هر سفارش از طریق پنل کاربری
 • فیلتر سفارشات در پنل کاربری
 • ارسال لینک پرداخت از طریق ایمیل و پیامک

فیلتر محصولات در سایت چند فروشندگی

با توجه به اینکه اکثر سایت های چند فروشندگی سایت های بزرگ با تنوع محصول هستند یکی دیگر از امکانات موردنیاز آنها فیلتر محصولات است. فیلتر محصولات کمک می کند کاربر در سریع ترین زمان محصول مدنظر خود را پیدا کند. فیلتر پیش فرض ووکامرس بر اساس دسته و برچسب عمل می کند. با افزونه فیلتر محصولات ووکامرس می توانید هر نوع فیلتر که بخواهید مانند قیمت، برند، رنگ، فروشنده و غیره را طبق نیاز کاربران ایجاد کنید. افزونه Woocommerce Product Filter ایجاد فیلتر برای محصولات موجود و نا موجود را امکان پذیر می کند. برای طراحی سایت چند فروشندگی وجود یک فیلتر بر اساس فروشنده و یا حتی برند، به مشتری کمک می کند که در سریع ترین زمان، محصول دلخواه را پیدا کرده و آن را با سایر محصولات مقایسه کند.

فرض کنید مشتری به دنبال یک محصول با ویژگی های خاص است. وجود یک فیلتر پیشرفته ایجکس مشتری شما را حفظ می کند و این رضایت باعث می شود مشتری برای خرید بعدی به سایت شما برگردد. سایر امکانات افزونه عبارتند از:

 • ساخت بی نهایت فیلتر برای صفحات مختلف نمایش محصول
 • فیلتر محصولات تخفیف خورده
 • جست و جوی ایجکس
 • سخصی سازی فیلتر ها
 • ایجاد وابستگی در فیلترها
 • مدیریت نمایش المان های فیلتر
 • استایل های متنوع برای فیلتر قیمت

در این مقاله پیش نیازهای طراحی سایت چند فروشندگی با افزونه دکان را گفتیم. تفاوت یک سایت چند فروشگاهی با تک فروشگاه در نحوه ایجاد فروشنده و محصول به علاوه نحوه تسویه حساب با فروشنده است که به طور کامل فرایند آن را شرح دادیم. امیدوارم این آموزش برای طراحی سایت چند فروشگاهی اطلاعات کاملی را به شما بدهد.

‫2 دیدگاه ها

 1. mobin mirzayi گفت:

  سلام
  Dokan خیلی افزونه جذابی است.با افزونه دکان می توانید پنل فروشندگان دیجی کالا را در سایت خود شبیه سازی کنید. دکان یک پنل به هر فروشنده اختصاص داده و مدیریت تنظیمات فروشندگان عضو شده را امکان پذیر می کند. بهتر از این نمیشه یک سایت فروشگاهی رو تبدیل به چندفروشگاهی کرد.
  نکات خوبی رو اشاره کرده بودید مخصوصا روش تخصیص چند فروشنده به یک محصول برام تازگی داشت.

  ممنونم

  1. بهزاد گفت:

   ممنون میشم اگر اموزش ویدئویی اون رو اماده کنید. جا داهر یکم کار بیشتری روش بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.