فناوری

از کرگیری و کاشت میلگرد چه می دانید؟ بهترین روش های مقاوم سازی

اطلاعاتی کامل درباره کرگیری و کاشت میلگرد و روش های مقاوم سازی بهتر

اگر شما هم در کار ساخت و ساز دستی بر آتش دارید ، قطعا با بتن سر و کار داشته اید؛ به دلیل اینکه این ماده از بافتی بسیار سخت تشکیل شده است برای کار کردن با آن به ابزار های مخصوصش نیاز پیدا می کنید، بنابراین باید علاوه بر انتخاب ابزارهای مناسب برای رفع نیاز های مختلف دانش تخصصی هم داشته باشید تا بدانید که در چه مواقعی باید چه کارهایی انجام دهید.

بگذارید برایتان مثالی بزنم: مثلا وقتی شما نیاز به رد کردن لوله از داخل بتن را پیدا می کنید چه کاری انجام می دهید؟ درست است؛ کرگیری ولی ممکن است بعضی از افراد نداند که این کار چگونه صورت می گیرد یا اصلا چیست؛ نگران نباشید در ادامه علاوه بر معرفی ابزار هایی که برای ساخت و ساز و مقاوم سازی سازه های بتنی مورد استفاده شما قرار می گیرد این مبحث را هم به طور کامل برای شما بازگو می کنیم.

کرگیری و کاشت میلگرد

آشنایی با فرایند کرگیری و موارد کاربرد آن از زبان بی بی تی سازه

به گزارش بی.بی.تی سازه کلمه کرگیری در زبان انگلیسی) (core drilling نام دارد که معنی عامیانه آن در زبان فارسی ایجاد حفره ( یا همان دریل کردن ) در هسته می شود . حال فکر می کنم می توانید حدس بزنید این عمل دقیقا چه کاری انجام می دهد؛ به ایجاد یک حفره به شکل استوانه در بتن و سنگ های سخت کرگیری گفته می شود.

این عمل برای اهداف زیادی مورد استفاده قرار می گیرد ولی مهمترین آنها به ترتیب ایجاد مسیر برای سیم کشی، رد کردن لوله و… و از سویی دیگر نمونه برداری برای انجام آزمایش های متعدد جهت بررسی کیفیت بتن مورد استفاده قرار می گیرد.

کرگیری و موارد کاربرد آن

ابزار های مورد نیاز برای کرگیری چیست ؟

برای کرگیری می توان گفت به تنها ابزاری که نیاز دارید دریل کرگیری است اما این ابزار فقط با یک ظاهر و مشخصات تولید نشده و تنوع بالایی دارد .

مشخصات ظاهری

دریل های کرگیری عموما ظاهری تعریف شده دارد ولی با توجه به نیاز شما تولید کنندگان آن ها را با ظاهر های متفاوت تولید می کنند . در ادامه مشخصات ظاهری اجزا را با هم برسی می کنیم.

بدنه

بدنه این دریل ها به دلیل اینکه با مواد سخت سر و کار دارند باید به شدت مقاوم باشند . به همین دلیل آنها را معمولا با فولاد تولید می کنند ولی نسخه هایی هم وجود دارد که در آنها از آهن استفاده شده که جنس آن از کیفیت و سختی بالایی برخوردار است.

مته

مته آنها از کربن و الماس تشکیل شده است و سختی به شدت بالایی دارد.

ابعاد

همانطور که در بالا گفته شد به دلیل کاربری زیاد این محصول در صنایع و قسمت های مختلف ، این دستگاه تنوع بی نظیری از ابعاد دارد.

مشخصات فنی

این نوع دریل ها با توجه به اینکه موارد کاربرد آنها زیاد است و ابعاد آن هم متغیر است ، به عنوان نیروی محرک از موتورهای بنزینی، الکتریکی و یا هیدرولیکی استفاده می کنند و این امر باعث شده که دست شما در انتخاب باز باشد .

حالا که به طور کامل با کرگیری و ابزار های آن آشنا شدیم، طبق قولی که در اول مقاله به شما دادیم میتوانیم راجع به دیگر اجزایی که می توانند شما را در ساخت و ساز و مقاوم سازی سازه یاری کنند صحبت کنیم .

بیایید با کاشت میلگرد شروع کنیم. اصلا چرا باید در سازه خود از میلگرد استفاده کنیم ؟

آیا کاشت میلگرد اجباری است؟

مزایا و معایب کاشت میلگرد چیست؟

چگونه میلگرد را در سازه کار بگذاریم؟

نگران نباشید تمامی این موارد را با هم بررسی می کنیم.

ابزار های مورد نیاز برای کرگیری

کاشت میلگرد، بهترین روش مقاوم سازی

به طور کلی انجام کاشت میلگرد، در جهت مستحکم سازی سازه ما انجام می شود ولی کاربرد های فراوان دیگری هم دارد که با آنها اشاره می کنیم :

برای اتصال سازه های جدید به سازه موجود به منظور گسترش سازه مانند سقف ، ستون و …

اجرای ژاکت های بتنی یا همان Jacketing به جهت مستحکم سازی سازه

اتصال آویز های تاسیساتی یا تجهیزاتی ساختمانی نظیر داکت های برق به سقف و ستون

نصب صفحات فلزی بر روی آنها به جهت اجرای نما

تقویت زیر ساخت و ستون ها در سازه هایی که در آنها از بتن استفاده شده است

آیا کاشت میلگرد اجباری است و برای استفاده از آن باید قوانین خاصی را دنبال کرد ؟

در جواب این سوال باید به شما بگوییم در این باره آیین نامه ای از قبل تعیین شده که آیین نامه بتن ایران (آبا) نام دارد .

برای برسی این آیین نامه چند مورد از آن را با شما در اینجا به اشتراک می گذاریم تا با هم بررسی کنیم.

برای جلوگیری از نفوذ رطوبت و یون‌های مهاجم به میلگرد و چسب تزریق‌شده، باید آنرا کاور بتنی کرد که پوششی از سنگ دانه های بتن است و به عنوان محافظ مصرف می شود .

در صورتی که کاشت میلگرد با هدف ادامه ‌دادن مقطع ستون باشد، نسبت سطح مقطع میلگردهای کاشته شده به سطح مقطع ستون موجود، باید بین ۰٫۸% تا ۸% باشد.

حداقل تغییر شکل میلگرد انتخاب شده برای کاشت، نسبت به حالت اولیه در زمان گسیختگی میلگرد، نباید کمتر از ۸% باشد.

در نتیجه خبری مبنی بر الزام یا عدم الزام استفاده از میلگرد وجود ندارد و این مورد تماما دست مهندس پروژه شماست.

چرا شرکت بی بی تی سازه استفاده از کاشت میلگرد را توصیه می کند؟

در مجموع می توان گفت کاشت میلگرد عملا بدون ایراد است و در واقع سود هایی زیادی هم دارد .

همه ی این موارد با توجه به نوع پروژه شما و بودجه ای که برای کار در نظر گرفتید در ارتباط است ولی ما به شما پیشنهاد می کنیم به دلیل بالا بردن ایمنی ساختمان خود و محافظت از جان عزیزان خود و دیگران تا جای ممکن تمام اقدامات جهت ایمن سازی سازه را انجام دهید.

آیا با چگونگی کاشت میلگرد آشنایی دارید؟

کاشت میلگرد روش ها مختلفی دارد که با هم چند مورد آنرا بررسی می کنیم:

کاشت میلگرد در بتن : یکی از تحولات بزرگ و مهم در حوزه ساخت و ساز سازه های بتنی کاشت میلگرد در بتن است. نکته اصلی که در مورد کاشت میلگرد باید رعایت کرد این است که این دو المان باید بتوانند نیروهای وارد شونده به هر دوی آنها را تحمل کند.

این روش، روشی به شدت کاربردی و اقتصادی است و به دلیل اینکه امکان اصلاح نواقص کار هم وجود دارد محبوبیت این روش را بیشتر کرده است . پیشنهاد ما به شما این است که در این کار حتما از متخصص استفاده کنید تا برای شما بهترین بازدهی را داشته باشد.

کاشت میلگرد با استفاده از چسب میلگرد : این روش به دلیل سهولت استفاده مورد توجه بیشتر افراد قرار می گیرد. در ادامه مقاله قرار است چگونگی استفاده از این چسب و معرفی یک مدل شناخته شده با هم همراه باشیم.

چگونگی کاشت میلگرد

چرا باید از چسب هیلتی استفاده کنیم؟

چسب هیلیتی از رزین‌های اپوکسی با خواص شیمیایی مشخص تولید شده و به همین دلیل در مواردی بسیاری کاربرد دارد . برای مثال کاربرد های این چسب می توان به منظور کاشت میلگرد،بولت و … استفاده شود .

چسب هیلتی در انواع مختلفی تولید شده و هر کدام از آنها با فرمولی منحصر به فرد در بازار عرضه گردیده تا شما بر اساس نیاز خود آنرا تهیه کنید.

همانطور که گفته شد چسب های مخصوص کاشت میلگرد توسط برند های متعددی تولید شده است. هیلتی یکی از این برند هاست که به دلیل فرمولاسیون خارق‌العاده و کیفیت ثابت شده در بین مشتریان به محبوبیت رسیده .

چسب هیلتی ظاهری شبیه به چسب آکواریوم دارد و برای استفاده از آن نیاز به دستگاه مخصوص آن است که به آن اطلا حاگان تزریق چسب گفته می شود.

چسب هیلیتی انواع مختلفی دارد که بر اساس کیفیت و کاربرد قیمت گذاری شده که ارزان ترین مدل آن چسب های سری RE100 و گران ترین مدل آن چسب‌های سری HY200 است. چسب هیلتی تمام استاندارد های بین المللی را پشت سر گذاشته و در حال حاضر یکی از شناخته شده ترین چسب های میلگرد بازار است. در ادامه مقاله می توانید مدل های دیگر این چسب و کاربرد آنها را مشاهده کنید.

چسب هیلتی : RE100 این چسب یک ترکیب شیمیایی ارزان قیمت به حساب می آید که برای کار های نسبتا سبک استفاده می‌شود. این چسب به دلیل ترکیب شیمیایی مناسب کاربرد های بسیار زیادی دارد.

چسب HY200 : این چسب به دلیل پایه سیمانی که در فرمول شیمیایی آن استفاده شده به یکی از پرطرفدار ترینها در کاشت میلگرد تبدیل شده است . این چسب در مدت زمان کمی نسبت به محصولات دیگر می تواند خود را بگیرد و به دلیل استقامت بالا در پروژه هایی که نیاز به تحمل بالا دارد این چسب گزینه بسیار خوبی برای شماست. البته از قیمت بالای آن نسبت به رقبای خود نمی توان چشم پوشی کرد ولی با توجه به کاربرد آن و وجه تمایزش با سایر چسب ها این محصول را به شدت ارزشمند کرده است .

چسب هیلتی RE500v3 : نوبت به شناخته شده ترین و پر پرکاربردترین چسب این برند رسید. دلیل این محبوبیت را می توان قیمت مناسب نسبت به نسخه HY200 و قدرت بیشتر در برابر مدل RE100 دانست.

چرا برند هیلتی را انتخاب کنم ؟

در بالاتر به دلیل این موضوع اشاره کردیم ولی خب همیشه دلایل تخصصی حرف اول را میزند. اگر شما هم به دنبال دلایل بیشتری هستید به خواندن مقاله ادامه دهید.

قابل اجرا در محیط های مرطوب

غلظت کافی (که به شما این اطمینان را می دهد که نه خیلی غلیظ است که در هنگام استفاده از خروج آن اذیت شوید و نه به حدی رقیق که شره کند)

چسبی کاملا آماده (بدون نیاز به حلال)

چسبندگی فوق قوی به سطوح بتنی، فلزی، سنگ و…

پیشنهاد ما به شما برای کاشت میلگرد استفاده از چسب است ولی اگر نظر شما با ما در تضاد است و به کاشت میلگرد در بتن معتقد هستید ممکن است در مسیر به چالش هایی برخورد کنید که نیاز به برش بتن داشته باشید .شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا به برش بتن نیاز داریم یا اصلا برش بتن چیست ؟!

جای نگرانی نیست ما این مقاله را برای پاسخ به سوالات شما آماده کردیم.

آشنایی کامل با فرایند برش بتن

در حین اجرای عملیات عمرانی ممکن است ما به دلایل مختلف مثل جایگذاری کانال ها و لوله ها از سقف و یا دیوار بتنی، لازم باشد بخشی از بتن تراشیده شود، حتی در حین کاشت میلگرد ممکن است در حین جای گذاری آنها به برش بتن نیاز پیدا کنید ؛ به این عملیات برش بتن میگویند. اگر بخواهیم به این مسئله از دید دیگری نگاه کنیم در نهایت به دریل کرگیری نیاز پیدا می کنیم چون با استفاده از آن می توان در اجسام سخت و بتن کنده کاری کرد و عملیات خود را انجام دهیم.

فرایند برش بتن

در پایان این مقاله به عنوان حسن ختام قصد معرفی مجموعه ای را داریم که تمامی خدمات مربوط به مقاوم سازی سازه های بتنی از جمله تمامی خدماتی که در این مقاله به آن اشاره شد را دارند. مجموعه بی بی تی سازه یکی از شرکت های خوب ایرانی است که در این حوزه فعالیت می کند. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و با ارتباط گرفتن با مجموعه بی بی تی سازه کار های عمرانی خود را بسیار موفق تر از قبل جلو ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *