کسب و کارمهارت

قانون 15 دقیقه ، قدرت با تغییرات کوچک و هوشمندانه به دست می آید !

اگر روزی 15 دقیقه این کار ها را انجام دهید به موفقیتی غیر قابل پیش بینی می رسید ...

قانون 15 دقیقه چیست ؟ قدرت تغییرات کوچک در زندگی معمولا نادیده گرفته می‌شوند چه بسا اهدافی در زندگی داریم که تا در عادت‌های روزانه‌مان جایی برایشان باز نکنیم، دست‌یافتن به آن‌ها میسر نخواهد شد. با استفاده از این قانون شما می تواند به اصلاح عادت های نادرست خود بپردازید.

شاید هر از گاهی اهدافی جدید برای خودتان تعیین می‌کنید ولی به تعویق انداختن تنها واکنش به آنهاست و متأسفانه تعلل و عقب انداختن تصمیمات برای شما تبدیل به عادت شده است. 

ما نمی‌خواهیم در پانزده دقیقه نظم شخصی را برای همیشه وارد زندگیمان کنیم. بلکه می‌خواهیم نظم شخصی را به مدت پانزده دقیقه در روز رعایت کنیم.

ساموئل اسمایلز ، مولف کتاب اخلاق و اعتماد به نفس، بر این اعتقاد است که تکرار کارهای کوچک نه تنها شخصیت انسان را می سازد بلکه شخصیت ملت ها را تعیین می کند.

 کشور ژاپن امروزه موفقیت خود را مدیون این قانون میداند.

کاربرد قانون 15 دقیقه در زندگی

حالا که قانون 15 دقیقه دقیقه آشنا شدید، می‌توانید آن را در موارد مختلفی که در زندگی اهمیت دارد، پیاده کنید. در ادامه دو نمونه از مهمترین و فراگیرترین اهداف زندگی آورده شده است.

ثروت

ثروت
ثروت

از خودتان بپرسید: پول برای شما به چه معنی است؟ و چگونه مسائل مربوط به پول بر احساسات شما تأثیر می‌گذارد؟
از قانون 15 دقیقه برای تنظیم بودجه، داشتن رفاه بیشتر و فکر کردن به راه‌های کسب درآمد بیشتر استفاده کنید.
به یاد داشته باشید: هیچ مشکلی وجود ندارد، فقط راه حل وجود دارد.
شما می‌تواند با پول یا بدون پول احساس ثروتمند بودن کنید و در هر دو صورت شاد باشید. به یاد داشته باشید:کارت آس: نگرش همه‌چیز را تغییر می‌دهد.

شغل

شغل
شغل

سؤالات زیر را از خودتان بپرسید: آیا واقعاً از شغلی که دارید راضی و خوشحال هستید؟ آیا می‌ترسید که شغلتان را از دست بدهید؟
اگر قصد تغییر دادن شغلتان را دارید، از روش طوفان فکری برای برنامه‌ریزی در بازه‌های زمانی 15 دقیقه‌ ای استفاده کنید. برای دلگرمی بیشتر، از یک دوست حمایت و پشتیبانی دریافت کنید. ایده‌هایتان را برای انتخاب شغل مرتب کنید و شغل جدیدتان را انتخاب کنید.
برای انتخاب شغل جدید به توانایی‌ها و شرایط زندگی‌تان نگاهی بیندازید. بعضی از شرایط ممکن است با شغل مورد علاقه شما در تضاد باشند. به عنوان مثال انتظارات والدین، نگرانی از دست دادن امنیت مالی و غیره.
به نقاط قوت و نقاط ضعف خودتان  توجه کنید.
با استفاده از این سه مورد برای توسعه روابط کاری وقت بگذارید: ۱. همکاری با دیگران، ۲. معاشرت و گفتگو کردن، ۳. برقراری ارتباط و پیوستن به دیگران

قانون 15 دقیقه

قدرت تغییرات کوچک در زندگی معمولا نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین اثرات را در زندگی ما دارد. معمولا همه فکر می‌کنند که برای به وجود آوردن تغییرات بزرگ باید قدم‌های بزرگ برداشت و معمولا به واسطه همین تفکر هم به ندرت رنگ موفقیت و تغییرات بزرگ را می‌بینند. افراد موفق دنیا باور دارند که موفقیت نه یک شبه به دست می‌آید و نه با تغییرات بزرگ بلکه همین قدرت تغییرات کوچک است که می‌تواند آنها را به موفقیت نزدیک کند.

قانون ۱۵ دقیقه
قانون ۱۵ دقیقه

ساموئل اسمایلز شاعر، روانشناس و نویسنده کتاب “اعتماد به نفس” است، کتاب او یکی از معتبرترین کتاب‌های حوزه روان‌شناسی شناخته شده است. او در کتاب خود در مورد قانون 15 دقیقه صحبت می‌کند که باور دارد می‌تواند تغییرات بنیادین در افراد و حتی جامعه به وجود آورد. ساموئل در مورد این قانون می‌گوید که اگر افراد آن را باور کنند و با قدرت تغییرات کوچک آشنا شوند نه تنها می‌توانند بهزندگی ایده‌آلشان برسند، بلکه می‌توانند جامعه‌ای ایده‌آلی هم بسازند.

ساموئل در کتابش اشاره می‌کند که تغییرات کوچک و مستمر، قدرت این را خواهند داشت که آینده‌ای کاملا متفاوت بسازند. مطابق با این قانون شما باید تنها روزی 15 دقیقه به فعالیتی که اولویت شماست بپردازید.

پیدا کردن اولویت

اولویت‌ها در واقع کارها و فعالیت‌هایی هستند که مهمترین و بیشترین تاثیر را برای رسیدن به اهدافتان دارند. در واقع یکی از مهمترین کارهایی که برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهید مشخص کردن اولویت‌هاست چراکه باید حتما بخشی از روزتان را به آنها اختصاص دهید. برای پیدا کردن اولویت‌ها می‌توانید از این روش استفاده کنید:

  • ابتدا اهدافی که می‌خواهید به آنها برسید را مشخص کنید و روی کاغذ بنویسید.
  • از بین آنها مهمترین هدفتان را انتخاب کنید.
  • کارهایی که برای رسیدن به آن باید انجام دهید را در یک دفترچه با جزییات کامل بنویسید، مثلا اگر هدف شما ادامه در تحصیل در کشوری دیگر است، برای رسیدن به آن باید چه چیزهایی داشته باشید؟ نمرات خوبی،  مدرک زبان با نمره بالا ، یا بر اساس رشته تحصیلی‌تان باید مدارکی مثل GMAT یا GRE داشته باشید و… همه اینها را با جزییات بنویسید.
  • حالا آنها را بر اساس مهم‌تر و تاثیرگذارتر بودن رتبه بندی کنید.
  • سه مورد اول، اولویت‌های شما هستند که هر روز باید زمانی را به آنها اختصاص دهید.

مثال‌هایی برای قانون 15 دقیقه

1. تبدیل جهل به خرد

اگر روزی 15 دقیقه از کارهای بی اهمیت خویش بکاهید؛ ظرف چندسال جهالتمان تبدیل به خرد خواهد شد.

2. ترک عادت‌های منفی

ترک عادت‌های منفی
ترک عادت‌های منفی

اگر یک عادت منفی آزاردهنده دارید که می‌خواهید آن را ترک کنید، باید با قانون 15 دقیقه روزی 15 دقیقه به آن و نتایج ویرانگری که بر زندگی‌ خودتان یا دیگران داشته است، فکر کنید. روزهای بعد علاوه بر فکرکردن به آن عادت منفی، تلاش کنید در این 15 دقیقه کار مثبتی انجام دهید. برای نمونه، اگر عادت به جویدن ناخن، سیگارکشیدن یا تکان‌دادن پاها یا هر عادت نادرست دیگری دارید، روزانه ۱۵ دقیقه به این فکر کنید که با این کار چقدر به سلامتی خودتان و دیگران آسیب رسانده‌اید. برای ترک عادت، هم‌زمان که به آن فکر می‌کنید آدامس بجوید؛ کتاب بخوانید؛ موسیقی دلخواه‌تان را بشنوید و… در این صورت، پس از چندین روز با پذیرش اثرات مخرب عادت‌های منفی، آن‌ها را با رضایت کامل ترک خواهید کرد.

3. تقویت عملکرد مغز

روزی 15 دقیقه را به تقویت و درگیرکردن سلول‌های خاکستری مغز اختصاص بدهید. برای این کار کافی است روزی 15 دقیقه کتاب بخوانید یا یک تمرین ریاضی حل کنید. برای محاسبات روزانه از ماشین‌حسابِ تلفن همراه‌تان استفاده نکنید. سعی کنید خاطره‌ای دور را با جزئیات کامل به یاد بیاورید و کارهایی از این قبیل که سلول‌های خاکستری مغز را درگیر می‌کند. با این کارها، قدرت یادگیری‌تان بالا می‌رود و مغز عملکرد سریع‌تری خواهد یافت.

4. ورزش

اگر روزی 15دقیقه را به پیاده روی سریع اختصاص دهید از هفته ای چند بار به باشگاه ورزشی رفتن ؛ نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

5. تغییرات گسترده در خود

اگر روزی 15 دقیقه را صرف خودسازی کنید در پایان یک سال، تغییر ایجاد شده در خویش را به خوبی احساس خواهید کرد.

نظر شما خواننده عزیز در مورد قانون 15 دقیقه چیست ؟ لازمه اجرای آن را در چه چیزهایی می بینید ؟

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =