فرهنگ و هنر

جواب پرسش های نمونه و فکر کنید درس ۱۰ تاریخ یازدهم

گام به گام درس دهم تاریخ یازدهم «سقوط رضا شاه» و پاسخ فکر کنید صفحه 102 و پرسش های نمونه صفحه 106 درس 10

جواب فکر کنید صفحه ۱۰۲ و پاسخ پرسش های نمونه صفحه ۱۰۶ درس دهم (۱۰) تاریخ یازدهم تجربی و ریاضی فیزیک که در رابطه با درس سقوط رضا شاه می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموز عزیز فراهم کرده ایم.

مطلب پیشنهادی: جواب پرسش های نمونه درس ۹ تاریخ یازدهم

جواب پرسش های نمونه و فکر کنید صفحه ۱۰ تاریخ یازدهم
جواب پرسش های نمونه و فکر کنید صفحه ۱۰ تاریخ یازدهم

فکر کنید و پاسخ دهید صفحه ۱۰۲ تاریخ یازدهم درس ۱۰

به نظر شما چرا انگلیسی ها رضا شاه را وادار به استعفا کردند؟
علت اصلی، تمایل رضا شاه و ارتباطی بود که وی با آلمان ها داشت، در شرایطی که متفقین با آلمان ها در حال جنگ بودند و شرایط حساس حاکم بود و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ایران، با برکناری رضا شاه قصد داشتند از حضور آلمان ها در ایران جلوگیری کنند و با نشاندن محمد رضا شاه به سلطنت توانستند شرایط را به نفع خود تغییر دهند.

پرسش های نمونه صفحه ۱۰۶ تاریخ یازدهم درس دهم

۱- چرا خاک ایران مورد توجه کشورهای درگیر در جنگ جهانی دوم واقع شد؟
ایران دارای موقعیت جغرافیایی استراتژیک خوبی بود که بهترین راه برای رساندن کمک های اقتصادی و نظامی متفقین به شوروی بود، وجود چاه های نفت در ایران و خاورمیانه و این تصور که آلمان ها بر آن تسلط داشتند، انگلیسی ها را به وحشت انداخت.

۲- در دوره سلطنت رضاشاه در زمینه شبکه راه ها و راه آهن چه اقداماتی شد؟ مورخان هدف از این اقدامات را چه می دانند؟
بیشتر جاده های کشور نوسازی یا تکمیل شد. برخی از مورخان هدف اصلی این کار را فراهم آوردن زمینه مناسب برای حرکت نیروهای نظامی برای سرکوب مخالفان گفته اند، راه آهن سراسری از بندر ترکمن تا بندر امام خمینی برای انتقال سریع نیروهای انگلیسی از جنوب به شمال در صورت پیشروی شوروی به شمال کشور مورد استفاده قرار گرفت.

۳- ایران بر اساس پیمان سعد آباد چه مناطقی را از دست داد؟
بخشی از کوه های آرارات به ترکیه، بخشی از شرق به افغانستان، از دست دادن اروند رود و مستقل شدن بحرین.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس ۸ تاریخ یازدهم

✅ در این نوشته جواب فکر کنید صفحه ۱۰۲ و پرسش های نمونه صفحه ۱۰۶ درس ۱۰ تاریخ یازدهم را برای رشته های تجربی و ریاضی فیزیک بررسی کردیم. جهت مشاهده گام به گام سایر درس های کتاب تاریخ آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل سرچ کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *