ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سرم را بشکن نرخم را نشکن ⚡️ + بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت «سرم را بشکن نرخم را نشکن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل سرم را بشکن، نرخم را نشکن : گاهی اوقات ممکن است قیمت محصولی بالا بوده باشد و شما امکان خریداری آن را نداشته باشید که در این صورت با فروشنده صحبت کرده و از او درخواست تخفیف می‌کنید. در این مواقع نیز گاهی فروشندگان می‌گویند: سرم را بشکن، ولی نرخم را نشکن.

این حرف به معنای این است که من حاضرم مشتریان سرم را بشکنند، ولی حتی یک گران نیز از قیمت و حرفی که گفتم پایین‌تر نخواهم آمد. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل سرم را بشکن نرخم را نشکن

مفهوم ضرب المثل سرم را بشکن، نرخم را نشکن

این ضرب المثل دارای دو نوع معنا و مفهوم است که هر یک در جای خود بخصوص بوده و استفاده می‌شوند. این مثل به افرادی اشاره دارد که همیشه دارای یک حرف بوده و به هیچ عنوان از گفته و کرده خود کوتاه نمی آیند. در این حال حتی زمانی که افراد اصرار بیش از حدی به او می‌کنند.

نیز فرد از این ضرب المثل استفاده کرده و از گفته خود کوتاه نمی‌آِید. برقراری ارتباط با این دسته از افراد بسیار سخت بوده و نمی‌توان به راحتی با آن‌ها صحبت کرده و مشکل و مسئله‌ای را حل و برطرف کرد.

اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از اصطلاح «Abadis Dictionary» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

داستان حکایت سرم را بشکن، نرخم را نشکن

در روزی از روزها فروشنده‌ی لباسی در سطح شهر دارای مغازه‌ای بود که مشهوریت بسیاری داشت. این فروشنده برای اینکه بتواند مشتریان بسیاری جذب کند و محصولات زیادی را به فروش برساند، دست به انجام ترفندهای خارق‌العاده‌ای می‌زد.

روزی فروشنده روی اجناسش تخفیف می‌گذاشت، روزی جایزه‌ای قرار می‌داد و… به این صورت او قصد داشت که زبان زد عام و خاص شده و فروش بالایی را به محصولات خود اختصاص دهد.

روزی فردی برای خرید لباس به فروشگاه او آمد و پس از پسند کردن آن، از فروشنده تخفیف آنچنانی خواست که در این حال او گفت هیچ جای تخفیفی وجود ندارد، سرم را بشکن ولی نرخم را نشکن. این میزان قیمت کمی است که من به شما گفتم و اگر از مکان دیگری خرید کنید، این لباس را چندین برابر به شما خواهند فروخت.

از آن زمان هر وقت که کسی می‌خواست از فروشنده‌ای تخفیف بگیرد و اجناس ارزان قیمتی خریداری کند، فروشنده‌ها نیز برای اینکه هیچ تخفیفی ندهند از ضرب المثل سرم را بشکن، نرخم را نشکن استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل سرم را بشکن، نرخم را نشکن

بسیاری از افراد بلند پرواز بوده و برای اینکه بتوانند به اهداف و آرزوهایی که در سر دارند برسند، دست به انجام هرگونه کاری می‌زنند. این عمل نادرست بوده و باید بدانید که نباید با ضایع کردن حق و حقوق بقیه افراد به جایی برسید. در صورتی که در انجام امور خود تقلب کنید، این جایگاه ابدی نبوده و طی مدت کمی از دستتان خواهد رفت.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل نور علا نور بودن
و
معنی ضرب المثل جای شکرش باقی بودن

به پایان معنی ضرب المثل سرم را بشکن، نرخم را نشکن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

2 دیدگاه

  1. خیلییییییی عالی بود دست گلتون درد نکنه عزیزم ممنونم مچکرم😘😘🥰🤩💐💐🍉🍉🍻🍻🚙🌗🌝👙👠🎒📒🇦🇫🇦🇫🇦🇫🇦🇫🇦🇫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − یک =