ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه 🔼 داستان و شعر و حکایت

مفهوم حکایت قدیمی و پرکاربرد شتر در خواب بیند پنبه دانه به همراه داستان

باز آفرینی و معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه ؛ این حکایت درباره انسان های خوش خیالی می باشد که آرزوهای دور و درازی دارند. در بخش ضرب المثل ماگرتا داستان، مفهوم و اصطلاح این تمثیل را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: ضرب المثل از هر دست بدهی از همان دست هم می گیری

معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه

معنی شتر در خواب بیند پنبه دانه چیست

کاربرد حکایت «شتر در خواب بيند پنبه دانه گهی لف لف خورد گه دانه دانه» زمانی است که بخواهیم به یک فرد تنبل و تن پرور بگوییم اینقدر آرزوهای محال و رویا پردازی های بزرگ نداشته باش زیرا تو اصلا هیچ تلاشی برای به دست آوردن آن ها نمی کنی. چنین افرادی دائما در حال رویاپردازی هستند و زمانی که به خودشان می آیند، ناگهان کاخ رویاهایشان روی سرشان خراب می شود.

حالا چرا از شتر در این ضرب المثل استفاده شده است؟ چون شتر حیوانی است که در بیابان زندگی می کند و به پنبه دانه خیلی علاقه دارد، اما چون در عالم واقع امکان خوردن آن وجود ندارد در خواب با علاقه و رغبت آن را می خورد.

شتر در خواب بیند پنبه دانه به انگلیسی
The cat dreams of mice

داستان حکایت شتر در خواب بیند پنبه دانه

نقل شده است که روزی فردی دو کوزه شیر را برای فروش از ده به شهر می برد. در بین راه برای برطرف کردن خستگی کوزه ها را زمین می گذارد و به درختی تکیه می دهد تا کمی استراحت کند. همین طور که داشت استراحت می کرد پیش خودش فکر و خیال می کرد که اگر شیرها را خوب بفروشد دفعه دیگه می تواند چهار کوزه با خود بیاورد و دفعه بعد نیز هشت تا و سپس آن ها را به روغن تبدیل کند. همچنین داشت به این فکر می کرد که یک مرکز فروش بزرگ باز کند.

کار بارش بالا گرفته تا آنجا که به مقام امین التجاری می رسد، به خواستگاری دختر حاکم می رود و با او ازدواج می کند و صاحب فرزند می شود روزی با او دچار اختلاف شده و چنان لگدی به او می نوازد که او را نقش زمین می سازد که در این هنگام همان لگد را به کوزه هارا می کوبد. کتاب داستانهای امثال تالیف دکتر حسن ذوالفقاری به انتشارات مازیار چاپ دوم ۱۳۸۵.

شتر در خواب بیند پنبه دانه
گهی لپ لپ خورد گه دانه دانه
ولی گاها به طور اتفاقی
خورد تیر شتر اندر نشانه!
نمونش کم نبوده تا به امروز
زنم اکنون مثالی زاهدانه
که جمعی کودن و ابله به جایی
کنون بر تخت شاهان حاکمانه
که چرخی را که گردد راست هر روز
همی برعکس گرداند زمانه
که می گردند ان زاهد نما ها
با مینا ها و گاهی با سمانه!
که مردم را که خود اصل نظامند
نهند انرا کناری دوستانه!
کنون تعبیر گشت ان خواب اشتر
که اکنون می خورد از پول خانه!
«شتر درخواب بیند پنبه دانه»

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت
و
معنی ضرب المثل تنبل نرو به سایه سایه خودش می آید

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر سوالی داشتید حتما آن را بپرسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *