ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت

مفهوم و داستان کامل حکایت سنگ مفت گنجشک مفت با توضیح کامل

معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت درباره استفاده از فرصت هایی می باشد که نتیجه دادن یا ندادن آن هیچ ضرری برای ما ندارد. در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مفهوم کامل این حکایت را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل تا تنور گرم است نان را بچسبان

معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت

مفهوم حکایت سنگ مفت گنجشک مفت

گاهی اوقات فرصت هایی برای ما پیش می آید که دو دل می شویم از آن استفاده کنیم یا نکنیم، بعضی از این فرصت ها اگر نتیجه ای در بر نداشته باشند هیچ ضرری به ما نمی رسانند در اینگونه مواقع می شود از ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت استفاده نمود زیرا استفاده از این فرصت ها هیچ هزینه و ضرری برای ما ندارد ولی احتمال دارد که سودی برایمان داشته باشد.

همچنین از این جمله می توان برای افرادی که از انجام دادن کاری که هیچ ضرری ندارد ولی می ترسند آن را انجام دهد نیز به کار برد. اگر شما نیز در چنین موقعیت هایی قرار گرفتید حتما شانس خود را امتحان کنید و پیش خودتان فکر نکنید که به ضررش نمی ارزد و یا سود خیلی کمی دارد.

داستان و ریشه ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت

در گذشته های دور، یک زن و شوهر سال ها با هم زندگی می کردند تا زمانی که پیر شدند. فرزندانشان متاهل شده بودند، بنابراین آن دو کاملاً تنها بودند و تنها صدایی که در تمام روز در خانه خود می شنیدند، جیک جیک گروهی از گنجشک ها بود که روی درختی در وسط حیاطشان زندگی می کردند. پیرزن هر روز غذای اضافی را گوشه باغ می انداخت تا گنجشک ها بخورند.

تا اینکه پیرزن مریض شد و بر اثر بیماری به استراحت بیشتری نیاز داشت و صدای جیک جیک دائمی گنجشک ها او را آزار می داد. پیرزن به پیرمرد اخم می کند تا به این گنجشک ها بگوید بروند. اما پیرمرد نمی دانست چگونه از گنجشک هایی که سال ها به آنها عادت کرده بود فرار کند. هر وقت سنگی می گرفت که به آنها بزند، یا نمی توانست، یا به طرفشان می انداخت، می رفتند و برمی گشتند.

یکبار که زن داشت از صدای جیک جیک گنجشک ها شکایت می کرد، مرد گفت: به من بگو چه کنم. هر بار که آنها را می زنم می روند و برمی گردند. زن پاسخ داد: سنگ مفت گنجشک هم مفت آنقدر بزن تا بروند.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل سواره خبر از حال پیاده ندارد
و
معنی ضرب المثل تا پول داری رفیقتم قربان بند کیفتم

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. فاطمه گفت:

    خیلی عالی
    اگر میشه کاربردشم بزارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *