ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هشتش گرو نهش است با ریشه و مفهوم

معنی و مفهوم ضرب المثل هشتش گرو نهشه به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل هشتش گرو نهش است در اصل وقتی می‌خواهند به کسی کنایه بر فقر و نداری‌اش بزنند این گونه می‌گویند؛ یعنی فلانی زیر خط فقر است و نمی‌تواند نیازهای مالی خود یا خانواده اش را برطرف کند. بیشتر اوقات چنین افرادی زیر بار فقر و سختی روزگار کمر خم می‌کنند.

گاهی مواقع کسی می‌خواهد از فردی دیگر پول قرض بگیرد و دوستش به او فردی را پیشنهاد می‌کند و می‌گوید از فلانی پول بگیر او شاید بتواند کمکت کند و شخصی که به پول نیاز دارد در جوابش می‌گوید فلان شخص که هشتش گرو نهش است و او آهی در بساط ندارد که بخواهد به من پول قرض بدهد و خودش نیازمند است. برای آشنایی با مطالب کامل تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل سزای گران فروش نخریدن است

معنی ضرب المثل هشتش گرو نهش است

مفهوم ضرب المثل هشتش گرو نهش است

برخی مواقع هم این ضرب المثل را برای کنایه زدن به شخصی که ادعا دارد پولدار است می‌گوید: به طور مثال شما خودتان گرفتاری و مشکلات زیادی دارید و به دنبال راه حل می‌گردید و دوست شما که از خودتان وضع مالی اش بدتر است، می‌خواهد خودش را نشان دهد و دلگرمی به شما بدهد می‌گوید: فکرش را نکن بسپارش به من برایت حلش می‌کنم و شما خنده‌تان می‌گیرد و در جواب به او می‌گویید: تو خودت هشتت گرو نهته، نمی‌خواهد مشکل من را درست کنی به فکر خودت باش.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل هشتش گرو نهشه

شخصی که می‌خواهد خرج خانواده و بچه‌هایش را درآورد که در روزگار الان خرج درآوردن بسیار سخت و طاقت فرساست، صاحبخانه به فرد مورد نظر می‌گوید که پول پیش خانه گران‌تر شده و چند میلیون روی پول پیش و اجاره خانه شما می‌رود، آن مرد جلو زن و بچه‌اش شرمنده می‌شود به هر دری می‌زند تا پول پیش را تهیه کند و بیاورد.

آن مرد دنبال کارهای مختلفی می‌رود؛ حتی جاهایی که می‌رود به آن‌ها می‌گوید فقط حقوق بیشتری بدهند تا شبانه روز کار می‌کند ولی به هر کسی می‌گوید قبول نمی‌کند، به خانه می‌رود و به زنش می‌گوید به هر دری زدم پول جور نشد نمی‌دانم باید چکار کنم، آن زن به خانواده و فامیل‌هایش می‌گوید که برای پول پیش کمکش کنند، آن‌ها هم می‌گویند در این زمانه با این خرج گران چه کسی پول دارد و اینکه شوهر تو هشتش گرو نهش است چطوری می‌تواند قرض ما را بدهد، این بود که این ضرب المثل را به کار می‌برند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل هشت در گرو نه بودن

در جامعه امروزی به خاطر خرج گران و درآمد سختی که وجود دارد زندگی کردن خیلی سخت شده و به آسانی نمی‌شود در دنیای امروزه خرج خود و خانواده را درآورد؛ حتی چندتا خانواده همزمان با هم کار کنند باز هم کم می‌آورند و اگر خانه مال خودشان نباشد دیگر بدتر، به همین دلیل هیچ کسی به فرد دیگری پول قرض نمی‌دهد؛ چون در این دوره هرکسی هشتش گرو نهش است.

انشا با موضوع ضرب المثل هشتش گرو نه است

مقدمه: با این ضرب‌المثل فهمیدیم در این دوره و زمانه هر کسی خرج زندگی بیشتر کفاف خودش و خانواده‌اش را نمی‌دهد.

بدنه: خوب است در این روزگار سخت و وضع اقتصادی بد باز با مقداری کم کمک هم کنیم.

نتیجه: اگر کسی پولی از شما قرض خواست حتی به مقدار ناچیزی شده به آن پول بدهید که بهترین کار را کرده‌اید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل هشتش گرو نهش است

He cannot make both ends meet
او نمی تواند هر دو را برآورده کند

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل وعده سر خرمن دادن
و
معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن
و
معنی ضرب المثل جانماز آب کشیدن

به پایان معنی ضرب المثل هشتش گرو نهش است رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *