ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن ☄️ + اصطلاح انگلیسی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «مرده شورتو ببرن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن : مردم زمانی از این اصطلاح استفاده می کنند که از دست کسی ناراحت یا عصبانی باشند و بخواهند حرص خود را خالی کنند.

البته این ضرب المثل در معانی گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر یک از حالت‌های آن در مکان و زمان‌های مختلفی رخ می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل چند مرده حلاجی

معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن

معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن

این ضرب المثل اکثرا در زمان عصبانیت کسی استفاده می‌شود و استفاده کننده آن فرد عصبانی است. در واقع هدف فرد از بیان آن این است که به اطرافیانش میزان عصبانیت و ناراحتی خود را نشان دهد. به همین سبب فرد در عصبانیت از این مثل استفاده کرده و مفهوم آن به فردی اشاره دارد که طرف مقابلش را عصبانی کرده است.

نکته مهمی که راجع به ضرب المثل مرده شورتو ببرن وجود دارد این است که این مثل در حالت‌های گوناگونی اعم از عصبانیت، شوخی، صمیمیت و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «Drat you» برای بیان این ضرب المثل استفاده می کنند.

داستان ضرب المثل مرده شورتو ببرند

در روزی از روزها پسرکی به همراه خانواده خود در شهرشان زندگی می‌کردند. این پسر بسیار شیطون و غیر قابل تحمل بوده است و این علت سبب شد که کل اعضای خانواده از دستش ناراحت و عصبانی شوند. پسرک همیشه و هرروز در شهر می‌گشت و سبب ایجاد و بروز دردسر و مشکلاتی برای مردم می‌شد. روزی که پدرش از این ماجرا باخبر شد پسرک را کنار کشید و با او راجع به آداب و رفتارش بحث کرد.

پسرک که از گفته‌های پدرش ناراحت و عصبانی شده بود گفت: من هر کاری دلم بخواهد انجام خواهم داد و هیچ کس نمی‌تواند جلوی من را بگیرد. پدرش که از شنیدن این حرف عصبانی شده بود گفت: «مرده شورتو ببرن؛ پس حالا که این طور است از این زمان به بعد می‌توانی هر کاری دلت می‌خواهد را انجام بدهی ولی بدان که دیگر پسر من نخواهی بود و اجازه ماندن در منزلم را به آدم غریبه نخواهم داد.»

گفته‌های پدرش سبب شد که او رفته رفته روی آداب و رفتارش تغییراتی ایجاد کرده و از کارهای زشت و ناپسند دست بکشد.

گسترش و بازآفرینی مرده شورتو ببرن

مسئله مهمی که وجود دارد این است که این ضرب المثل در حالت کلی به صورت ناسزا و فحش مانند قابل استفاده بوده و در برخی زمان و مکان بهتر است که از آن استفاده نکنید. سعی کنید از این ضرب المثل هر چه کمتر استفاده کنید، چرا که با این کار فقط مقابل را مرده می‌خوانید و این کار می‌تواند سبب ناراحتی و بروز درگیری میان شما شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل رو آب بخندی
و
معنی ضرب المثل جانماز آب کشیدن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل مرده شورتو ببرن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سه =