ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل رو آب بخندی ⚜️ + داستان و بازآفرینی

معنا و مفهوم ضرب المثل «روی آب بخندی» به همراه بازنویسی و گسترش آن

ضرب المثل رو آب بخندی یعنی چه؟ این جمله به معنای «بمیری» است که این اصطلاح غسل مردگان به وسیله‌ی آب می‌باشد. یعنی وقتی یکی به یک نفر می‌گوید رو آب بخندی یعنی ان انشاالله بمیری زمانی که دارند روی جسدت آب می‌ریزند.

در ادامه برای مشاهده مفهوم کامل، بازآفرینی و حکایت روی آب بخندی در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل رو آب بخندی

معنی و مفهوم ضرب المثل رو آب بخندی

اصطلاح روی آب بخندی به شخصی می‌گویند که جواب طرف مقابلش را با پوزخند داده است و این معنی کنایه از خنده بیجا است وقتی کسی می‌گوید رو آب بخندی یعنی بمیری و جسدت بیاید روی آب. این کنایه خوب نیست و یک نفرین به حساب می‌آید؛ خوب است که زیاد استفاده نشود ولی بعضی از ما انسان‌ها برای شوخی کردن با یکی این ضرب المثل را زیاد استفاده می‌کنیم.

این ضرب المثل به معنی بمیری می‌باشد؛ اصطلاح از غسل مردگان به وسیله‌ی آب است که این یک کنایه نفرینی است؛ یعنی بمیری و برایت در مرده شور خانه غسل کنیم. اصلا خوب نیست که از این کنایه استفاده کنیم؛ اگر تا به حال معنی این کنایه را نمی‌دانستید و استفاده می‌کردید مشکلی نداشت ولی حالا که می‌دانید چیست دیگر آن را به کار نبرید.

انسان به طور طبیعی نسبت به خوبی‌ها و خوشی‌ها، زیبایی‌ها واکنش‌های مثبتی نشان می‌دهد و با دیدن آن‌ها خوشحال و خرسند می‌شوند چنان که بدی‌ها و زشتی‌ها را ناخوش می‌دانند و با دیدن آن‌ها شدیدا ناراحت می‌شود. بسیاری از مردم با دیدن خوبی‌ها و زیبایی‌ها واکنش زیبایی نشان می‌دهند و با گفتن آفرین دعای خیر و نیکی می‌کنند؛ چنان که با دیدن زشتی و بدی با نفرین ابزار انزجار و تنفر می‌کنند.

بازآفرینی ضرب المثل روآب بخندی

نفرین نیازمند شرایط ویژه‌ای است و این یعنی اگر فردی کسی مورد آزار و اذیت و ظلمی قرار گرفت یا دلش شکست و نفرین کرد حتما که نباید حتما مستجاب شود. درواقع این نفرین‌ها به خود شخص برمی‌گردد: افرادی که صبور نیستند، با دیدن کوچک‌ترین ظلمی از روی یک عادت قدیمی شروع به لعن و نفرین می‌کنند که ممکن است این افراد اشتباه کنند و شخصی که مستحق نفرین نیست را نفرین کنند.

کدام نفرین مستجاب می‌شود؟ باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که بسیاری از گرفتاری‌های ما بی آن که متوجه باشیم به دلیل آه و نفرین پدرو مادر یا دوست و شخصی است که به او ظلم کرده‌ایم و او به دلیل شکسته شدن دلش و ناراحتی به خداوند پناه برده و مجازات عمل را به خداوند واگذار کرده است؛ خلاصه این ضرب المثل به معنی بمیری بوده و یک نوع نفرین است.

حکایت ضرب المثل رو آب بخندی

روزی روزگاری فردی با خواهرش در کتابخانه مشغول درس خواندن بودند که با یک شخصی بحث کردند و این دو خواهر آخر بحث نیشخندی برای آن شخص زدند که آن شخص گفت رو آب بخندی و یک نفرین کوتاه کرد. این دو خواهر خیلی ناراحت شدند و گفتند چرا باید سر چنین چیزی برایمان همچین حرفی بزند. مدت‌ها گذشت که آن شخص غریبه آمد و معذرت خواهی کرد که چرا آن نفرین بمیری را کرده بود؛ چون دچار عذاب وجدان شده بود که نکند نفرینی که کرده خودش را بگیرد.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل رو آب بخندی

در زبان انگلیسی در بعضی مواقع از اصطلاح «Hope you choke» برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

☑️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل رو آب بخندی رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این مثل قدیمی و پرکاربرد داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد
معنی ضرب المثل جوجه را آخر پاییز می شمارند
معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.