ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی شعر نیایش فارسی ششم صفحه 114 + کلمات ، آرایه های ادبی ، قافیه و ردیف

معنی کلمات ، لغات و کلمه های درس نیایش فارسی ششم صفحه ی ۱۱۴ ، معنی ، ارایه های ادبی ، قالب و قافیه و ردیف شعر نیایش فارسی ششم ابتدایی

معنی کلمات درس ، قافیه و ردیف و متن شعر نیایش فارسی ششم صفحه 114 ؛ در این مطلب به معنی کلمات درس ، قافیه و ردیف ، آرایه های ادبی و معنی و ترجمه متن شعر نیایش فارسی ششم ابتدایی صفحه ی ۱۱۴ پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: معنی شعر به گیتی به از راستی پیشه نیست فارسی ششم

معنی لغات و آرایه های ادبی شعر نیایش فارسی ششم صفحه 114
معنی لغات و آرایه های ادبی شعر نیایش فارسی ششم صفحه 114

معنی و قافیه و ردیف شعر نیایش فارسی ششم دبستان صفحه ۱۱۴

در این بخش به بررسی معنی و ترجمه ، قافیه و ردیف و آرایه های ادبی متن شعر نیایش – خدایا جهان پادشاهی توراست صفحه ی 114 کتاب فارسی پایه ششم دبستان پرداخته ایم:

مفهوم شعر ستایش فارسی ششم به مناجات اشاره می کند، که مناجات یعنی راز و نیاز به خداوند بزرگ، در مناجات قدرت و عظمت خداوند را ستایش و ضعف و ناتوانی خود را بیان می کنیم. و از خدا می خواهیم که با لطف و توانایی خود، نیاز ما را بیان کند.

شاعر شعر ستایش فارسی ششم نیز نظامی گنجوی از شاعران قرن ششم هجری قمری می باشد، که آرامگاه ایشان در شهر گنجه کشور آذربایجان قرار دارد. و از آثار او می توان به مخزن الاسرار، لیلی و مجنون، خسرو و شیرین، هفت پیکر و اسکندرنامه اشاره کرد.

خدایا جهان پادشاهی توراست / ز ما خدمت آید خدایی توراست
معنی: خدایا پادشاهی جهان متعلق به تو است، ما فقط می توانیم به تو خدمت کنیم و تو را بپرستیم و سروری و از آن تو است.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 4 جمله است / نهاد: پادشاهی جهان، خدمت، خدایی / متمم: تو، ما / حرف اضافه: را، از / آرایه‌ی تلمیح (تلمیح به آیه‌ی 189 سوره آل عمران – و لِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْاَرْض: حکومت آسمان‌ها و زمین از آنِ خداوند است) / آرایه‌ی تضاد (خدمت و خدایی)

قافیه: پادشاهی و خدایی / ردیف: توراست و توراست

پناه بلندی و پستی تویی / همه نیستند آنچه هستی تویی
معنی: تو پناه گاه همه بلندی ها و پستی (همه مخلوقات جهان) هستی، همه موجودات در برابر تو هیچ هستند، هر چه هست تویی، تو خالق همه موجودات هستی.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 4 جمله است / نهاد: تو (در مصراع اول)، همه (در مصراع دوم)، تو (در مصراع دوم) / ترکیب اضافی: پناه بلندی، پناه پستی / آرایه‌ی تلمیح (تلمیح به آیه‌ی 96 سوره نحل) / آرایه‌ی تضاد (بلندی و پستی)

قافیه: هستی و پستی / ردیف: تویی و تویی

همه آفریدست بالا و پست / تویی آفریننده ی هرچه هست
معنی: همه بلندی ها و پستی ها (همه جهان) مخلوق تو هستند، تو خالق هرچه وجود دارد هستی.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 3 جمله است / تضاد: بین بالا و پست / نهاد: بالا و پست، تو / آرایه‌ی تلمیح (تلمیح به آیه‌ی 62 سوره زمر) / آرایه‌ی تضاد (بالا و پست)

قافیه: پست و هست

خرد را تو روشن بصر کرده ای / چراغ هدایت تو بر کرده ای
معنی: تو باعث روشنایی عقل و خرد شده ای و هدایت را مانند چراغ روشنی به پا کرده ای.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 2 جمله است / نهاد: تو (در مصراع اول)، تو (در مصراع دوم) / مفعول: خرد، چراغ هدایت / آرایه‌ی تشبیه (هدایت به چراغ تشبیه شده است) / آرایه‌ی تناسب (روشن، بصر، چراغ) / آرایه‌ی تشخیص (چشم داشتنِ خرد

قافیه: بر و بصر / ردیف: کرده ای و کرده ای

جهانی بدین خوبی آراستی / برون زان که یاریگری خواستی
معنی: جهان را به این خوبی زیبا کردی و زینت دادی، بدون اینکه از کسی کمک بخواهی.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 2 جمله است / نهاد: تو (در مصراع اول)، تو (در مصراع دوم) / مفعول: جهانی، یاریگری / قید: بدین، خوبی / آرایه‌ی تلمیح (تلمیح به آیه‌ی 6 سوره صافات)

قافیه: آراستی و خواستی

خداوند مایی و ما بنده ایم / به نیروی تو یک به یک زنده ایم
معنی: تو پروردگار ما هستی و ما بندگان تو هستیم، همه ما از نیرو و قدرت تو زنده هستیم.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 3 جمله است / نهاد: تو، ما، یک به یک / آرایه‌ی تضاد (خدواند، بنده)

قافیه: بنده ایم و زنده ایم

رهی پیشم آور که فرجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار
معنی: راهی را به من نشان بده که در آخر تو از من راضی و خشنود باشی و من هم خوشبخت و سر افراز شوم.

آرایه ها: تعداد جملات این بیت 3 جمله است / نهاد: تو (در مصراع اول)، تو (در مصراع دوم)، من / مفعول: رهی / قید: فرجام کار / آرایه‌ی تلمیح (تلمیح به حدیث امام حسین: لا اَفْلَحَ قَوْمِ اشْتَرَوْا مَرْضاهَ الْمَخْلُوقِ بِسَـخَطِ الْخـالِقِ – ملّتى که خشنودى مردم را با خشم خالق معامله کند هرگز رستگار نخواهد شد.)

قالب شعر نیایش فارسی ششم چیست

 شعر نیایش از نظامی در چه قالبی است ؟ شعر نیایش فارسی ششم در قالب مثنوی می باشد.

معنی کلمه ها و لغات سخت و مهم شعر نیایش صفحه 114 فارسی ششم

در این بخش به معنی کلمات ، واژگان ، واژه ها و لغت های مهم و سخت شعر نیایش صفحه ۱۱۴ کتاب فارسی کلاس ششم ابتدایی پرداخته ایم:

آراستی: زیبا کردی
بصر: چشم، دیده
خشنود: راضی
رستگار: سعادتمند، کامیاب
فرجام: پایان، سرانجام

یاریگر: کمک کننده
روشن: بینا
هدایت کردن: راهنمایی کردن
ره: مخفف راه

همچنین بخوانید: معنی کلمات و هم خانواده درس هفدهم ستاره روشن فارسی ششم
و
معنی کلمات و متن حکایت افلاطون و مرد جاهل فارسی ششم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی فارسی ششم دبستان، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله معنی لغات و کلمات ، آرایه های ادبی ، قافیه و ردیف و بررسی معنی و ترجمه متن شعر نیایش فارسی ششم دبستان ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

15 دیدگاه

  1. سلام این سایت عالی هست و لطفا میشه شهر های درس اول و بقیه را بگذارید ممنون میشم ولی در هر صورت سایت عالی هست

  2. من بگم سلام خسته ام اس ام سازد سلام خسته تو عشق و محبت باشد بهتر باشه یادت نره و با شگفتی های امتحانی را در دلم برای کسی شود یا خیر ببخشید من تا آخر هفته گذشته با جواب نمیدی و با شگفتی های سه گانه ی حماسه و با شگفتی های سه بعدی در این باره می‌گوید و به نظر من این است و به دنبال دارد به منظور ایجاد شده است و به دنبال این است و نمی‌توان از این رو می‌شود سلام عزیزم روزت را در دلم می خواهد بود و تنها بر اساس گزارش های درس ششم درس چهارم توسعه اقتصادی را نوشتی سلام عزیزم روزت مبارک عزیزترینم در ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *