ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی کلمات درس ششم ای وطن فارسی ششم + هم خانواده و مخالف

لغات و واژگان هم معنی و واژه های هم خانواده و متضاد مخالف درس 6 فارسی ششم و معنی و ارایه های ادبی شعر ای وطن درس فارسی ششم دبستان

معنی کلمات درس ششم شعر ای وطن فارسی ششم ابتدایی ؛ در این مطلب از بخش آموزش و پرورش ماگرتا به معنی لغات و کلمه های هم خانواده و متضاد مخالف و معنی و آرایه های ادبی شعر ای وطن درس ۶ ششم کتاب فارسی کلاس ششم دبستان پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: معنی کلمات درس دوستان همدل فارسی ششم

معنی کلمات درس ششم ای وطن فارسی ششم
معنی کلمات درس ششم ای وطن فارسی ششم

معنی و آرایه های ادبی شعر ای وطن درس ششم فارسی ششم ابتدایی

ای سلامم، ای سرودم
ای نگهبان وجودم
ای غمم تو، شادی‌ام تو
مایه‌ی آزادی‌ام تو… ای وطن

معنی:‌ ای وطن! تو سلام و شعر و آواز من هستی و در برابر دشمن از فرهنگ، هستی و تاریخ ما محافظت می کنی. ای وطن! در همه حال، چه غم و چه شادی، به یاد تو هستم. تو سبب آزادی و رهایی من هستی.آرایه ها: تشبیه در تو (وطن) مانند نگهبان / تضاد بین غم و شادی / منادا شدن وطن: جان بخشی (شاعر دارد با وطن صحبت می کند.)

ای دلیل زنده بودن
ای سرودی صادقانه
ای دلیل زنده ماندن
جان پناهی جاودانه… ای وطن

معنی: ای وطن! تو انگیزه‌ی بودن من هستی و مانند شعری بی ریا و صمیمی هستی. ای وطن! تو انگیزه و دلیل زندگی کردن من هستی و همیشه سبب آرامش و امنیت من و پناهگاه من می باشی.

آرایه ها: تو {وطن} مانند سرودی صادقانه: تشبیه

نکته دستوری:‌ در این مصراع ها، واژه ی «دلیل» و «سرود» منادا نیستند، بلکه واژه‌ی «وطن» مناداری مخوف می باشد؛ ای [وطن] که دلیل زنده بودن [هستی] یا ای [وطن] [مانند] سرودی صادقانه [هستی].

همچو رویش در بهاران
همچو جان در هر بدن
مثل بوی عطر گل ها
مثل سبزی چمن… ای وطن!

معنی:‌ ای وطن! تو مانند گیاهان بهاری هستی که می رویند و زندگی را آغاز می کنند و مانند روح و جان هستی که همه زندگی می بخشی. ای وطن! تو مانند گل های خوشبو و معطر هستی و مانند چمنزاران سرسبز و شاداب می باشی.آرایه ها: همچو رویش در بهاران: تشبیه / همچون جان: تشبیه / مثل بوی عطر گل ها: تشبیه / مثل سبزی چمن: تشبیه

مثل راز شعر حافظ
مثل آواز قناری
همچو یاد خوشترین‌ها
همچو باران بهاری… ای وطن!

معنی:‌ ای وطن! تو مانند راز فال شعرهای حافظ و مثل آواز قناری عاشق، جذاب و ارزشمندی، تو مانند خاطره های خوش و به یادماندنی هستی و مانند باران لطیف و پاک بهاری می باشی.

آرایه ها: در همه‌ی مصراع ها، تشبیه وجود دارد. وطن به شعر حافظ، آواز قناوری، یاد خوش ترین ها و باران بهاری تشبیه شده است.

مثل غم در مرگ مادر
مثل کوه غُصّه‌های
مثل سربازان عاشق
قهرمان قصّه‌های… ای وطن!

معنی:‌ ای وطن! غم تو مانند غم از دست دادن مادر، دردناک و مانند کوهی از غصه و اندوه می باشد که روزگار بی وفا، تو را گرفتار این رنج ها کرده است. ای وطن! تو مانند سربازان عاشقی که دلیرانه و قهرمانان در برابر دشمنان، دفاع کرده اند؛ سرافراز و سربلند ایستاده ای.

آرایه ها: تشبیه: مثل غم، مثل کوه، و مثل سربازان عاشق به وطنهمچو آواز بلندی
از بلندی‌های پاک
با غروری، با گذشتی
باوفایی همچو خاک… ای وطن! ای وطن! ای وطن!

معنی:‌ ای وطن! تو مانند آواز بلند و رسا که پاک و لطیف است، سربلند و با افتخار هستی و از خودگذشتگی داری و مانند خاک باوفا می باشی، ای وطن من …

آرایه ها: در این مصراع ها، وطن به آواز بلند و خاک، تشبیه شده است.

قالب شعر ای وطن فارسی ششم دبستان چیست

قالب شعر ای وطن از نادر ابراهیمی فارسی ششم ؛ نیمایی (شعر آزاد) می‌باشد.

تاریخ ادبیات شعر ای وطن درس ششم فارسی ششم

شعر ای وطن از نادر ابراهیمی است، او زاده‌ی 14 فروردین 1315 در تهران و در گذشته‌ی 16 خرداد 1387 تهران است. نادر ابراهیمی داستان نویس معاصر ایرانی بود. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان کوتاه در زمینه‌های فیلم سازی، ترانه سرایی، ترجمه و روزنامه نگاری نیز فعالیت کرده است. بیش از نود کتاب از نادر ابراهیمی منتشر شده است.


نویسنده و سینماگری که با داستان های کودک و نوجوان، فعالیت های فرهنگی اش را آغاز کرد. کلاغ ها و سنجاب، دور از خانه، قصه های ریحانه خانم، قصه های سار و سیب، نوسازی حکایت های خوب قدیم برای کودکان و … بعضی از کتاب های کودک و نوجوان از آثار اوست. او نخستین کتابش را به اسم خانه ای برای شب در سال 1341 نوشت.

همچنین بخوانید: معنی شعر ای مادر عزیز فارسی ششم

معنی لغات سخت و جدید درس ششم فارسی ششم دبستان

نگهبان: محافظ
مایه: منشا، دلیل، سبب
صادقانه: راست، بی کلک
جان پناه: سنگر، پناهگاه
جاودانه: جاویدان، همیشگی


رویش: روییدن
غرور: خودپسندی
غصه: غم، ماتم، اندوه

کلمات هم خانواده درس 6 ششم فارسی کلاس ششم

مثل: امثال، مثال، تمثیل
شعر: شاعر، مشاعره
حافظ: حفظ، محفوظ، محافظت

واژه های متضاد و مخالف درس ششم فارسی پایه ششم ابتدایی

آزادی ≠ اسارت
غصه ≠ شادی
بلند ≠ کوتاه
پاک ≠ آلوده

همچنین بخوانید: جواب درک و دریافت و کارگاه درس پژوهی صفحه 48 فارسی ششم

توجه: شما دانش آموزان عزیز و کوشا می توانید برای دسترسی سریع تر و بهتر به مطالب کمک درسی فارسی ششم دبستان، کلمه و عبارت « ماگرتا » را به همراه مطلب مورد نظر خود جستجو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله معنی کلمات و واژه های هم خانواده و مخالف درس ۶ ششم ای ایران فارسی ششم دبستان ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و توانسته باشید تا از آن استفاده و بهره برده باشید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.