ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت

مفهوم و داستان حکایت حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت

معنی ضرب المثل حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت ؛ در واقع این جمله به افرادی اشاره دارد که دارای وقت خالی هستند ولی با این حال هیچ کاری را در زمان خود انجام نمی دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دیگ به دیگ میگه روت سیاه

معنی ضرب المثل حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت

مفهوم حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت

بسیاری از افراد به زمان و وقت خود هیچ اهمیتی قائل نیستند و به همین دلیل هیچ کاری را در زمان خود انجام نمی‌دهند. باید بدانید که بهتر است در زندگی خود برنامه ریزی داشته باشید و بتوانید هر کاری را در زمان و موقع خود انجام دهید. به همین سبب برای آگاه کردن افراد وقت نشناس، از این ضرب المثل به منظور آگاهی آن‌ها استفاده می‌کنند.

این ضرب المثل برای افراد وقت نشناس نیز به وجود آمده و مفهوم آن این است که افراد بسیاری با اینکه وقت و زمان خالی دارند، باز هم هیچ کاری را انجام نمی‌دهند و با این کار خود سبب تلمبار شدن امور روی هم می‌شوند. در حقیقت شما باید بتوانید با برنامه ریزی صحیحی، هر کاری را در زمان خود انجام دهید تا از هیچ چیزی عقب نمانده و به تمامی امور خود رسیدگی داشته باشید.

داستان ضرب المثل حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت

داستان این ضرب المثل مربوط به پسری بنام حسنی می‌باشد که به درس و مدرسه هیچ علاقه و اشتیاقی نداشت و اهمیتی هم برای درس خود قائل نبود. در روزی از روزها حسنی با پیرمردی دانا روبرو شد و این پیرمرد زمانی که بی اشتیاقی حسنی به درس را دید با خود فکر کرد که بهتر است کمی این پسر را نصیحت کنم؛

به همین دلیل حسنی را کنار خود نشاند و از فواید و خوبی‌های درس و مدرسه گفت و دیدگاه حسنی را به کلی راجع به درس و تحصیل تغییر داد. روز بعد حسنی آماده و سرحال قصد رفتن به مدرسه را کرد و با تمامی وسایلش راهی مدرسه شد، اما نمی‌دانست امروز جمعه است و اکثر جاها اعم از مدرسه تعطیل هستند. زمانی که جلوی درب مدرسه رسید با در بسته روبرو شد و هر چقدر در را زد هیچ کس جواب او را نداد و در را برایش باز نکرد.

به همین دلیل او با وسایلش جلوی درب مدرسه نشست تا بلکه فرجی شود و کسی در را برایش باز کند. در این حین چند نفر از نانوایی در حال برگشت بودند که با دیدن حسنی تعجب کردند. تعجب آن‌ها به این دلیل بود که همه از بی اشتیاقی حسنی به درس و مدرسه آگاه بودند.

به همین منظور با خنده جلو آمدند و به منظور مسخره کرده حسنی، از ضرب المثل حسنی به مکتب نمی‌رفت وقتی می‌رفت جمعه می‌رفت استفاده کردند. به همین دلیل حسنی با کمی فکر فهمید که امروز جمعه است و به همین سبب کسی در مدرسه نیست و سپس راهی منزل شد.

گسترش و بازآفرینی

کنایه این ضرب المثل به افراد بی هدف و وقت نشناس اشاره دارد. در واقع این دسته از افراد هیچ ارزشی برای زمان خود قائل نیستند و با تلمبار کردن امورات خود روی هم، زندگی و زمان خود را هدر می‌دهند. به همین سبب آن‌ها هیچ ‌وقت قادر به زندگی با برنامه ‌ای نخواهند بود و تا زمانی که روش خود را تغییر نداده‌اند به همین روال به زندگی خود ادامه خواهند داد. در واقع شما باید بتوانید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کرده و با استفاده از آن‌ها، وارد دوره جدیدی از زندگی‌تان شوید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار
و
معنی ضرب المثل صحبت حکام ظلمت شب یلداست

☑️ به پایان معنی ضرب المثل حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت داشتید حتما آن را در بخش نظرات برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.