ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

معنا و مفهوم «افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است» به همراه انشا و بازآفرینی

معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است ؛ برای مشاهده مفهوم، داستان و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زخم زبان بدتر از زخم شمشیر است

معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی

مفهوم این ضرب المثل تواضع است؛ ریشه تواضع، وضع و به معنی نرم خویی و افتادگی است. متواضع بودن یعنی خاکسار بودن و خوبی‌های خود را کم جلوه دادن. همچنین ارزش قائل شدن برای افرادی که در موقعیت پایین‌تری هستند.

متواضع بودن به معنی ضعف و منفعل بودن نیست و نباید شخص متواضع خود را کوچک و بی ارزش کند. تواضع صفتی پسندیده و اخلاقی است و همچنین مخالف صفت فخرفروشی و تکبر، که افتاده بودن در نهایت شکسته نفسی انسان را به دنبال دارد.

در این ضرب المثل انسان به زمین تشبیه شده است. اگر کشاورز کشتزار هایش را آبیاری کند، کشتزارهایی بیشتر آب می خورند که در جایی گود باشد اما اگر در بلندی باشد آب به آن نمی‌رسد. اگر خواهان رسیدن به علو درجات الهی و زندگی سرشار از نعمت‌های الهی هستی با همه افراد علی‌الخصوص با زیردستان خود با خشوع و فروتنی برخورد کن و در عین قدرت تکبر را کنار بگذار.

داستان شعر افتادگی آموز اگر طالب فیضی

روزی عیسی مسیح به یارانش فرمود از شما درخواستی دارم. گفتند ای پیامبر بگوی هر خواسته‌ای باشد حاضر به انجام هستیم. عیسی فرمود قصد دارم پای شما را بشویم و به اصرار به شستن پاهای یارانش مشغول شد. آنها گفتند ای پیامبر خدا ما سزاواریم که پای تو را بشوییم.

ایشان فرمود: انسانیت به تواضع و خدمت به مردم است. شما باید تواضع را فرا بگیرید و در بین مردم فروتنی کنید. سپس فرمود دانایی و خرد با تواضع رشد می‌کند نه با تکبر، به مانند گیاهی که در زمین نرم می‌روید نه در سنگ.

گسترش و بازآفرینی شعر افتادگی آموز اگر طالب فیضی

این ضرب المثل به فردی که در ارتباطات اجتماعی، فردی خودشیفته و اهل رقابت است علاوه بر این در صورتی که بر رقیب غالب شود و دیگران این غالب یافتگی را ببینند غرورش بیشتر شده و دیگران را ناچیز و حقیر می پندارد.

انسان های متکبر مانند درخت بی ثمر هستند هر چند ظاهر خوبی داشته باشند، این غرور نشان دهنده باطن پوچ آن‌ها است.

انشا با موضوع ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی

مقدمه: بهتر آن است جزء افراد متکبر و خودخواه نباشید که چیزی بارشان نیست؛ بلکه تلاش کنید در علم و دانش خود بیفزاید، افتادگی بیاموزید و دیگران را ارج نهید.

بدنه: شما می‌توانید به جای کوچک شمردن دیگران در معاشرت با آن‌ها برخورد خوبی داشته باشید، نه اینکه به خاطر خود بزرگ بینی آن‌ها را تحقیر کنید. چون تکبر به دیگران احساس خوبی نمی دهد و باعث دور شدن انسان ها از شما می‌شود.

نتیجه: شما با مهربانی و فروتنی قادر هستید هم خود و هم بقیه را به مراتب بالاتر برسانید. افراد متواضع را همگان دوست دارند و محبوبیت بیشتری در اجتماع دارند. اما حواستان باشد هرگز تلاش نکنید که شخص مغرور را اصلاح کنید. حتی باید در ارتباط با چنین اشخاصی محدودیت ایجاد کنید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل

افتادگی آموز اگر طالب فیضی به انگلیسی
Before honor is humility

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد
و
معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

☑️ به پایان توضیحات «معنی ضرب المثل افتادگی آموز اگر طالب فیضی هرگز نخورد آب زمینی که بلند است» رسیدیم، اگر دیدگاه یا پیشنهادی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات برای ما بنویسید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =