ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد + داستان و بازآفرینی

معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد چیست؟ ریشه و داستان حکایت در کوزه افتادن خیاط

ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد یعنی چه؟ وقتی فردی در زندگی خود فقط با دیگران در مورد مشکلاتشان صحبت می‌کند و بعد از مدتی برای او آن اتفاق بیفتد می‌گویند که خیاط هم در کوزه افتاد. برای مشاهده مفاهیم بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل از کوزه همان برون تراود که در اوست

معنی معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد

مفهوم و کاربرد ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد

منظور از کوزه افتاد (یعنی در مشکلات افتاد) و یک مثال برای درک بهتر این است، وقتی یک شخصی مدتی پیش با دوستش در مورد مشکل خاصی صحبت کند و بعد برای خودش آن اتفاق بیفتد می‌گویند خیاط در کوزه افتاد. خیاط در کوزه افتاد مورد استفاده افرادی است که از عاقبت کارهای زشت خود خبر ندارند.

ما همیشه فکر می‌کنیم که اتفاق های بد برای دیگران است و محال است که برای ما همچین اتفاقی بیفتد ولی می‌بینیم که از آنجایی که فکرش را هم نمی‌کردیم دچار مشکل شده‌ایم. وقتی برای کسی مشکلی یا حادثه‌ای رخ می‌دهد که قبلا در مورد آن حرف زده است، نباید از مشکلات و حادثه صحبت کرد، چون وقتی انرژی منفی آن را به کائنات می‌فرستیم، کائنات چه حرف‌های منفی‌ای بزنیم چه مثبت آن را برای ما اعمال می‌کند.

برای همین می‌گویند، مواظب حرف‌ها، رفتارها و از همه مهم تر مواظب طرز فکر کردن خود باشیم؛ چون ذهن ما قدرتمند ترین ابزاری است که برای انجام کارهای نیک و به وجود آوردن خیر و خوبی در زندگی در اختیار داریم ولی اگر آن را به خوبی استفاده نکنیم می‌تواند ابزاری برای ویران کردن زندگی باشد؛ چون ذهن ما دقیق‌تر به افکار، رفتار و زندگی تاثیر می‌گذارد.

داستان حکایت خیاط در کوزه افتاد

روزی روزگاری مردی پیر و خوش اخلاق در ده زندگی می‌کرد این پیر مرد خیلی مهربان و صبور بود و اخلاق فوق العاده ای داشت؛ این پیرمرد خیاط ماهر ده بود هر کسی در لباس‌هایشان مشکلی به وجود می‌آمد سراغ این مرد پیر می‌رفتند و این مرد همیشه یک کوزه در مغازه‌اش داشت وقتی افراد ده می‌مردند این یک صدف داخل این کوزه می‌انداخت و وقتی پر می‌شد همه‌ی آن صدف ها را می‌شمرد و تقریبا همه‌ی اطرافیان، آشنایان و دوستانشان این قضیه را فهمیدند.

یکی از دوستش گفت، این کارت اصلا خوب نیست شمردن مرگ دیگران چه لذتی به شما می‌دهد؟ پاسخ داد می‌خواهم بفهمم بعد از چندمین نفری می‌شوم که در گورستان می‌خوابم. مدت‌ها گذشت که دوستش از او خبری نداشت و رفت و دید مغازه بسته است تعجب کرد و پرسید خیاط چرا امروز مغازه‌اش بسته است؟ گفتند چهارمین نفر است که در کوزه افتاد.

بازآفرینی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد

می‌دانیم که رفتار و بازگو کردن مشکلات گاهی ما را هم داخل کوزه می‌اندازد و اگر رفتار و افکار را کنترل نکنیم ممکن است زندگی ما را ویران کنند. امروز می‌خواهیم راجب یک تکنیک زیبا و بسیار کاربردی صحبت کنیم و این تکنیک‌ها به درد تمام انسان‌های دنیا می‌خورد و این مسئله است که تمام مردمان سرزمینم را درگیر کرده است، باید مواظب باشیم تا با افکار نادرست به داخل کوزه نیافتیم.

قرآن کریم می‌فرماید تمام اتفاق‌هایی که برایمان می‌افتد به خاطر آن افکارها است که قبلا به کائنات فرستادیم. چطور افکار منفی را از خود دور کنیم تا به زبان نیاوریم و داخل کوزه نیافتیم:

  • نباید به حالت های افراطی فکر کنیم
  • اتفاقات بد را آنقدر تعمیم ندهیم
  • اتفاق‌های خوب را نباید دست کم بگیریم
  • نباید به جای بقیه فکر کنیم
  • قانون‌های خودمان را به خورد جهان ندهیم

☑️ به پایان معنی ضرب المثل خیاط در کوزه افتاد رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم
و
معنی ضرب المثل خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 11 =