ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

باز آفرینی و داستان ضرب المثل «سالی که نکوست از بهارش پیداست» به همراه اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست چیست؟ برای معنا، ریشه، داستان و شعر این حکایت به صورت کامل در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد

معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

مفهوم ضرب المثل سالی نکوست از بهارش پیداست

این ضرب المثل در مورد وضع آب و هوای بهار می‌گوید؛ یعنی اگر در فصل بهار بارش باران خوب باشد، می‌گویند سال خوبی است، ولی اگر باران نبارد و یا کم ببارد می‌گویند سال خوبی نیست و درواقع شروع هر کاری نمایش دهنده پایان آن کاراست. فرجام این کار از شروعش پدیدار است؛ پاییزی که پایان یا شروعش از همان اول مشخص می‌شود.

در ادامه این ضرب المثل این چنین گویند: سالی که نکوست از بهارش پیداست، ماستی که ترشه از تغارش پیداست. بخش دوم این ضرب المثل مانند بخش اول همان معنا را دارد. در گذشته‌های دور ماست را در تغار درست می‌کردند؛ اگر ماست چربی اضافی پیدا کرده بود هم بد و هم ارزان‌تر بود و فقط باید در داخل تغار نگهداری و فروخته می‌شد، به همین دلیل تغاری بودن ماست به معنی بد بودن آن ماست بود.

در تمامی فرهنگ‌ها شاهد ضرب المثل هایی هستیم که دارای معنای زیادی هستند. در فرهنگ‌های ایرانی شاهد وجود ضرب المثل هایی هستیم که باعث می‌شود جملات و مفهوم آن ها را بهتر درک کرده و برای تمامی افراد آموزنده و کاربردی باشد.

این ضرب المثل مواقعی به کار می‌رود که در انجام کاری از اولش مشخص می‌شود که چه اتفاقی می‌افتد و مشخص می‌شود که شروع کار پایان آن را نشان می‌دهد.

اگر اول هر کاری به خوبی و خوشی باشد، مطمئنا آخر همان کار هم خوب می‌شود؛ به راستی که این وادی‌ها راه و روش درست زندگی کردن را به ما آموزش می‌دهند. یعنی ابزار کار را در اختیارمان می‌گذارند و اگر طبق آن راه و روش‌ها عمل کنیم به آرامش و آسایش خواهیم رسید. پایان هر نقطه سرآغاز خط دیگری است و این در کل جهان در جریان است و پایانی ندارد.

بازآفرینی ضرب المثل سالی نکوست از بهارش پیداست

هر چیزی که شروعی دارد قطعا پایانی نیز دارد. ما باید تلاش کنیم در هر راهی که هستیم آن را زیباتر کنیم تا آخرش هم زیبا شود؛ مثلا اگر در راه خواندن درس هستیم و این راه و هدف را در مسیر قرار داده‌ایم، خوب تلاش کنیم و مسیر اولیه را زیبا کنیم و جا نزنیم که قطعا آخرش هم زیبا می‌شود.

اگر فردی می‌خواهد درس برنامه نویسی را آموزش ببیند و آن را هدف قرار داده، می‌داند که در راه آموزش بسیار پستی بلندی‌هایی وجود دارد. اگر در طی آموزش خوب تلاش کند و از خودش راضی باشد قطعا در آینده هم پایان بسیار خوب و شغل عالی هم می‌تواند داشته باشد.

شعر ضرب المثل سالی نکوست از بهارش پیداست

آن حور که خط مشکبارش پیداست / پیرامن گل بنفشه زارش پیداست
امسال طراوت عذارش پیداست / سالی که نکوست از بهارش پیداست

حکایت سالی نکوست از بهارش پیداست

روزی روزگاری دخترکی بود که در ده با پدر بزرگش و مادربزرگش زندگی می‌کردند. زمستان بود و هوا سرد؛ آنها در کنار هم زیر کرسی نشسته بودند که مادر بزرگ و پدر بزرگ در مورد کارهایی صحبت می‌کردند که قرار بود در بهار انجام بدهند.

بهار از راه رسید پدربزرگ و مادر بزرگ از همان اول بهار کارهایشان به خوبی و خوشی پیش رفت و خداوند نعمت‌های بسیاری داد و باران فراوانی هم بارید. دخترک رو به مادربزرگش کرد و گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست؛

مادربزرگ خندید و گفت بله دخترم انگار سالی پر برکت و زیبایی می‌شود. هم کارهایمان به خوبی پیش می‌رود و هم باران فراوانی می‌بارد؛ پس ان انشاالله تابستان این سالمان خشک‌سالی نمی‌شود.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست

در زبان انگلیسی از اصطلاح معروف «April and May are the keys of the year» برای بیان این ضرب المثل استفاده می کنند.

☑️ به پایان معنی ضرب المثل سالی که نکوست از بهارش پیداست رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل با یک گل بهار نمی شود
معنی ضرب المثل رو آب بخندی
معنی ضرب المثل زیر آب زدن

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.