ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل زیر آب زدن ⚜️ داستان و ریشه حکایت زیر آب زنی

معنا و مفهوم ضرب المثل «زیر آب کسی را زدن» و اصطلاح انگلیسی آن

ضرب المثل زیر آب زدن به معنای کلک کسی را کندن می باشد. یعنی فرد از روی حسودی به کسانی کلک می‌زند و حرف های نا به جایی می‌گوید تا موقعیت مناسب و عالی را از دست بدهند.

همان آدم‌هایی که پیش خودش تعریفش را می‌کردند حال از کار برکنار شدند. باید با کسی که نمی‌شناسید رابطه‌ی دوستی ایجاد نکنید؛ چون ممکن است بعدا از شما خوشش نیاید و هر کاری برای شکست شما انجام دهد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل آب ریخته جمع شدنی نیست

معنی ضرب المثل زیر آب

مفهوم ضرب المثل زیر آب زدن

زیر آب کسی را زدن یعنی پشت سر کسی حرف زدن و غیبت و بدگویی کردن از فردی، این ضرب المثل زمانی استفاده می‌شود که افرادی پشت سر کسی دسیسه چینی کرده باشد.

امکان دارد برای بعضی از ما انسان‌ها تجربه‌ی شخصی از این ضرب المثل را داشته باشیم و کاملا آن را درک کنیم؛ زیرا خیلی پیش آمده که در محل کار یا در رابطه‌های دوستانه شخصی سومی دسیسه چینی کرده است و از او بد گفته‌اند و فقط بخاطر دشمنی و حسادت باعث شده که دیگران کارشان یا دوستشان را از دست بدهند.

حسادت حتی گونه‌ای ظهور می‌کند که نمی‌توان آن را تشخیص داد؛ افراد حسود همیشه نگاه منفی به پیشرفت و تلاش دیگران دارند و این مسئله چیزی جز آزردن روح و ذهنش را ندارد و هیچ سودی هم از این کار نمی‌برد. حسادت باعث می‌شود که فرد خودش هم در زندگی پیشرفت نکند؛ افراد حسود فکر می‌کنند دیگران توانایی و استعداد و شایستگی مقام و جایگاه بالا را ندارند و با زیر آب کسی را زدن می‌توانند خودشان رشد و مقام بالایی را به دست ‌آورند.

بازآفرینی ضرب المثل زیر آب زدن

زیرآب زدن یک شخصی همیشه تنها با تغییر دیدگاه دیگران همراه نیست؛ گاهی ممکن است منجر به نابودی زندگی فرد شود و حتی یک مسئله ساده می‌تواند باعث فروپاشی زندگی خانوادگی و اجتماعی افراد شود.

افرادی که برای رسیدن به خواسته‌هایشان ناتوان هستند و می‌دانند که نمی‌توانند به آن کار دستیابی پیدا کنند و از طرفی دیگر چشم دیدن موفقیت دیگران را ندارند، تلاش می‌کنند با زیر آب زدن کسی آن مقام را از طرف مقابل بگیرند تا خودشان به آن کار برسند. اما این گونه افراد ممکن است به این هدف دست پیدا کنند ولی باید بدانند که برای همیشه ماندگاری نخواهد داشت و روزی می‌رسد که رسوا می‌شوند.

داستان و تاریخچه حکایت زیر آب زدن

پیش از پیدا شدن لوله کشی آب مجرایی وجود داشت به ‌نام زیرآب که برای خروج آب استفاده می‌شد. آب انبار و مانند آن می‌ساختند که به گودالی راه داشت و برای خالی کردن آب مانده یا آب انبار، این زیرآب را باز می‌کردند تا بعد از خروج آب مانده، آب تازه به آن سرازیر کند. در آن زمان وقتی با کسی دشمنی داشتند، منبع آب خانه‌اش را باز می‌کردند تا همه آب تمیزی که در آن دارد را از دست بدهد. صاحب خانه خیلی ناراحت می‌شد و می‌گفت: باز هم زیرآبم را زده اند.

اصطلاح زیر آب کسی رو زدن به زبان انگلیسی

برای بیان این مثل به زبان انگلیسی می توانید از اصطلاح «Pull the rug from under somebody» استفاده کنید.

☑️ به پایان ضرب المثل زیر آب زدن رسیده‌ایم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه
معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم
معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =