فرهنگ و هنر

عید غدیر خم ۱۴۰۱ چه روزی است + اعمال شب و روز

غدیر خم چه روزی است؟ عید غدیر چندمه تیرماه می باشد

عید غدیر ۱۴۰۱ چه تاریخی است و چند روز مانده به عید سعید غدیر خم – این جشن که از بزرگترین مناسبت های شیعیان می باشد یادآور هجدهم ذی الحجه سال دهم هجری می باشد، روزی که در حجه الوداع پیامبر اکرم (ص) امام علی (ع) را با فرمان خدا و نازل شده آیه تبلیغ به عنوان جانشین خود مشخص کرد.

روز دقیق عید سعید غدیر خم در سال ۱۴۰۱ برابر دوشنبه ۲۷ تیر ماه می باشد. در ادامه با بخش تقویم مناسبت های ماگرتا همراه باشید.

واقعه غدیر

رسول خدا (ص) فرموده اند :
«علی با حق است و حق با علی است، این دو هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا در روز قیامت در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند.»

تاریخ عید غدیر ۱۴۰۱ چه روزی است

عید غدیر خم 1401 مصادف با روز دوشنبه ۲۷ تیر ماه می باشد که این تاریخ در تقویم هجری برابر با 18 ذی الحجه ۱۴۴۳ می باشد. (1401/04/27)

دوشنبه، ۲۷ تیر ۱۴۰۱
عید غدیر خم و تعطیل رسمی می باشد.

عید سعید غدیر خم روز کامل شدن دین و اتمام نعمت های پروردگار، به خاطر واقعه غدیر و انتصاب شایسته و بحق حضرت علی (ع) به امر الهی به جانشینی رسول معظم (ص) می باشد.

همچنین با مراجعه به مقاله «تقویم خورشیدی 📅+ مناسبت ها و تعطیلی ها امسال» می توانید تاریخ مناسبت های آینده را مشاهده کنید.

معنی کلمه غدیر

غدیر در لغت به معنای آبگیر می باشد؛ گودالی در بیابان که آب باران در آن گرد آید. در میان راه دو شهر بزرگ دنیای اسلام، مکه و مدینه، محلی است به نام «جُحفه» که در زمان رسول گرامی اسلام ، کاروانیان حج گذار در آنجا از هم جدا می ‏شدند و به طرف دیار خود می ‏رفتند.

سخنان بزرگان دین در مورد عید غدیر ۱۴۰۱ :

رسول خدا (ص) فرمود : «روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد که در آن روز، برادرم امام علی(ع) را به عنوان پرچمدار امتم منصوب کنم تا بعد از من، مردم توسط او هدایت شوند و آن روزی است که خداوند در آن روز، دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.»

امام صادق(ع) می‌فرماید: «روز عید غدیر عید بزرگ خداست. خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر اینکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است.»

اعمال شب و روز عید غدیر

اعمال شب و روز عید غدیر

اول روزه که کفّاره شصت سال گناه می باشد و در حدیثی آمده است که روزه این روز برابر روزه تمامی عمر دنیا و معادل با صد حج و صد عمره است.

دوم غسل.

سوم زیارت امیر مؤمنان علیه السلام می باشد.

چهارم تعویذى [ذکر مربوط به پناه جستن به خدا از ناملایمات و شرور] را که سیّد ابن طاووس در کتاب «اقبال» از رسول خدا صلى اللّه علیه وآله روایت کرده بخواند.

پنجم خواندن دعای ندبه.

خواندن زیارت غدیریه و خواندن نماز عید غدیر : وقت خواندن این نماز هنگام ظهر است. این نماز دو رکعت است و در هر رکعت سوره حمد و بعد از آن، ده مرتبه سوره اخلاص، ده مرتبه آیه الکرسی و ده مرتبه سوره خوانده می‌شود و برای این نماز ثواب بسیاری ذکر شده است.

بزرگترین عید امت پیامبر کدام است خود حضرت رسول به این نکته اشاره و تصریح فرموده است و در روایتی می فرماید:

روز غدیر خم، برترین اعیاد امت من است. روزی است که خدای متعال مرا فرمان داد تا برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمی هدایتگر برای امتم تعیین کنم که پس از من به وسیله او راهنمایی شوند، و آن، روزی است که خداوند در آن روز، دین را کامل ساخت و نعمت را بر امتم به کمال و تمام رساند و اسلام را به عنوان دین، برایشان پسندید. «سایل‌الشیعه، ج8، ص89»

🌷 عید غدیر ۱۴۰۱ را به شما کاربر عزیز ماگرتا تبریک عرض می کنیم 🌷

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. انشاالله که از مریدان حضرت علی السلام باشیم اگر خداوند متعال یاریمان دهد درود و سلام بر حضرت علی السلام و خاندان بزرگوار او باد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =