ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم + داستان

مفهوم حکایت آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم یعنی چه؟ به همراه داستان و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم؛ پیام این حکایت درباره بی اطلاعی از داشتن نعمتی یا چیزی می باشد که انسان قدر آن را نمی داند. برای مشاهده مفهوم و داستان این مثل با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

توضیح ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

کاربرد این ضرب المثل زمانی است که ناگهان متوجه می شویم چه استعدادهایی در خود داریم در حالی که قبلاً در جای دیگری دنبال آن می گشتیم. البته این حکایت جنبه آه و افسوس هم دارد به این صورت که گاهی اوقات به خودمان می گوییم ای دل غافل ما قدر نعمت و دارایی خود را ندانستیم و بیهوده در جای دیگر جستجو کردیم.

به بیان بهتر، زمانی از این حکایت استفاده می کنیم که فرد دارای پتانسیل ها، توانایی ها و ظرفیت های زیادی باشد، اما با وجود این، فرد این منابع و ظرفیت ها را نادیده گرفته و خود را نیازمند کمک دیگران می بیند.

معادل انگلیسی این ضرب المثل عبارت زیر می باشد
Seeking water in the sea

داستان کوتاه آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم

مردی زن و سه فرزندش را رها کرد و برای کسب روزی خود و خانواده اش به کشوری دور رفت. فرزندانش او را از صمیم قلب دوست داشتند و به او احترام می گذاشتند. مدتی بعد پدر اولین نامه را برایشان فرستاد. بچه ها آن را باز نکردند تا آنچه در آن بود بخوانند، بلکه یکی یکی آن را در دست گرفتند و بوسیدند و گفتند: این نامه از عزیزترین شخص ماست.

سپس بدون باز کردن پاکت، آن را در کیسه مخملی قرار می دهند. هر از گاهی نامه را از کیسه بیرون می آوردند و گردگیری می کردند و دوباره در کیسه می گذاشتند. آنها با هر نامه ای که پدرشان برایشان می فرستاد همین کار را می کردند. سال ها گذشت …

پدر برگشت، اما کسی جز یکی از پسرانش باقی نمانده بود و از او پرسید: مادرت کجاست؟ پسر گفت: به شدت بیمار شد و چون پول درمان نداشتیم حالش بدتر شد و فوت کرد. پدر گفت: چرا؟ نامه اولم را باز نکردی؟ پول زیادی تو پاکت برات فرستادم! پسر گفت: نه …

پدر پرسید: برادرت کجاست؟ پسر گفت: پس از مرگ مادر کسی نبود که او را نصیحت کند، با دوستان بدی آشنا شد و با آنها رفت. پدر تعجب کرد و گفت: چرا؟ آیا نامه ای را که در آن از او خواسته بودم از دوستان بد دوری کند، نخواندی؟ پسر گفت: نه… مرد گفت: خواهرت کجاست؟ پسر گفت: با همان پسری که مدت ها خواستگارش بود ازدواج کرد الان هم در زندگی با او بدبخت است.

داشتم به آن خانواده فکر می کردم که چگونه از هم پاشید که نگاهم به قرآن روی قفسه که در جعبه مخملی زیبا بود افتاد. وای بر من…! برخورد من با کلام خدا مثل برخورد با آن بچه ها با نامه های پدرشان است! من هم قرآن را می بندم و در کتابخانه ام می گذارم و آن را نمی خوانم و از آنچه در آن است بهره ای نمی برم، در حالی که تمام شیوه زندگی من است. ای کاش فکر می کردیم …

مطلب پیشنهادی
معنی ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی
معنی ضرب المثل با گرگ دنبه میخوره با چوپان گریه می کنه
معنی ضرب المثل رطب خورده منع رطب کی کند

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *