ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی ⚡️ کلاس پنجم

داستان و مفهوم حکایت پیش غازی و معلق بازی و مطالعه ریشه و تاریخچه این حکایت قدیمی

ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی یعنی چه؟ این حکایت درباره داشتن ادعای الکی در برابر کسی است که خودش همه فن حریف می باشد. در بخش ضرب المثل ماگرتا مفهوم، ریشه و داستان این مثل قدیمی را می خوانیم.

معنی ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی

پیش غازی و معلق بازی یعنی چه

یعنی کسی که در حرفه ای هنر کمی دارد بیاید و در مقابل کسی که در همان حرفه هنر زیادی دارد ابراز غرور کند، چنین شخصی هنوز نمی داند که فرد آگاه را نمی شود فریب داد و به زودی دچار شرمندگی می شود. نان گندم به بچه نانوا دادن یکی از مثال های خوب برای درک این حکایت می باشد. در فرهنگ عامیانه این جمله به صورت «ما خودمون این کاره ایم جلو ما ادا در نیار» بیان می شود.

برگ گل از درخت، چو غازی به سعی باد
هر دم به گونه ای زند از نو معلّقی

🔰 نکته: غازی به معنای جنگجو و جهادگر می باشد و در برخی منابع به صورت بندباز بیان شده است. غازی در این ضرب المثل دقیقا معنای بندباز (کسی که روی طناب راه می رود) دارد.

ریشه ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی

در کتاب های مختلف از این ضرب المثل به صورت های گوناگونی یاد شده است اما همه آن ها یک نقطه اشتراک دارند که آن هم این است که یک آدم زیرک را نمی توان به راحتی فریب داد.

  • کتاب قند و نمک: پیش میمون و معلق بازی
  • کتاب کوچه: پیش لوطی و معلق بازی
  • کتاب فرهنگ عوام: پیش غازی و بازی
  • کتاب ده هزار مثل فارسی: غازی و جنگولک بازی

از آنجا که بیشتر تمثیل ها به صورت شفاهی به نسل های آینده منتقل شده اند گاهی اوقات دچار تغییراتی شده اند. این ضرب المثل نیز به اشکال مختلفی گفته شده است که همه آن ها را برای شما بررسی کردیم.

مطلب پیشنهادی
معنی ضرب المثل دست بالای دست بسیار است
معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند
معنی ضرب المثل عقل سالم در بدن سالم

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل پیش غازی و معلق بازی دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.