ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند + داستان و شعر حکایت

معنی حکایت هرکسی را بهر کاری ساختند به همراه داستان و شعر کامل حکایت

معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند؛ این حکایت بازگو می کند که هیچ کس نمی تواند همه کارها را انجام دهد و هر کسی فقط برای یک کار خاص ساخته شده است و استعداد خاص خودش را دارد. با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی همه چیز را همگان دانند

معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند

مفهوم ضرب المثل هر کسی را به هر کاری ساختند مهر آن را در دلش انداختند

هیچ انسانی بی استعداد نیست و فقط هنوز متوجه استعدادهای ویژه ای خود نشده است. زمانی که فرد موفق شود استعدادش را شکوفا کند به پیشرفت های فوق العاده می رسد و از زندگی لذت می برد پس اگر از شغل فعلی تان زیاد راضی نیستید این را بدانید که استعداد شما در این کار نیست.

هر انسانی برای کار منطبق با خصوصیات ذاتی و فردی خود آفریده شده است و کار در مشاغل نامناسب و ناسازگار با استعداد و توانایی ها، عوارض و پیامدهای خاصی دارد. در واقع انسان باید از کاری که آن را بلد نیست و اگر انجامش دهد دچار مشکل می شود، دوری کند.

داستان هر کسی را بهر کاری ساختند

الاغی در چمنزاری راه می رفت که متوجه گرگی شد که به سمت او می دوید. در آن لحظه الاغ راهی برای فرار پیدا نکرد. ناگهان فکری به ذهنش خطور کرد و وانمود کرد که لنگ است. وقتی گرگ به الاغ رسید از علت لنگیدن الاغ پرسید و الاغ به او گفت که وقتی از پرچین می پرد تیغی به پایش افتاده است. سپس به گرگ پیشنهاد داد که از فرورفتن تیغ ​​در دهانش جلوگیری کند، ابتدا تیغ را از روی پایش بردارد و سپس بخورد!

گرگ در تله ای که الاغ پهن کرده بود افتاد و پای او را بلند کرد تا تیغ را بیرون بیاورد. در همین حین در حالی که گرگ به دقت پاهای الاغ را بررسی می کرد، الاغ چنان به دهان او لگد زد که دندان های گرگ شکست و بیرون ریخت. گرگ در همان زمان گفت: «حقم همین بود! وقتی پدرم شغل قصابی به من آموخته است، من نباید در شغل طبابت دخالت کنم!»

شعر کامل حکایت هرکسی را بهر کاری ساختند

بود درویشی بکهساری مقیم
خلوت او را بود هم خواب و ندیم
چون ز خالق می‌رسید او را شمول
بود از انفاس مرد و زن ملول
همچنانک سهل شد ما را حضر
سهل شد هم قوم دیگر را سفر
آنچنانک عاشقی بر سروری
عاشقست آن خواجه بر آهنگری
هر کسی را بهر کاری ساختند
میل آن را در دلش انداختند
دست و پا بی میل جنبان کی شود
خار وخس بی آب و بادی کی رود
گر ببینی میل خود سوی سما
پر دولت بر گشا همچون هما
ور ببینی میل خود سوی زمین
نوحه می‌کن هیچ منشین از حنین
عاقلان خود نوحه‌ها پیشین کنند
جاهلان آخر بسر بر می‌زنند
ز ابتدای کار آخر را ببین
تا نباشی تو پشیمان یوم دین

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل هرکسی را بهر کاری ساختند دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *