ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است + داستان و به انگلیسی

مفهوم حکایت مرغ همسایه غاز می باشد به همراه داستان کامل و اصطلاح انگلیسی آن

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است : این حکایت درباره برتر دانستن اموال دیگران نسبت به داشته های خودمان می باشد که تفاسیر کامل آن را در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد

معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است

مفهوم و معانی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است

کاربرد این ضرب المثل زمانی می باشد که انسان فکر کند مال دیگران خیلی بهتر از مال اوست. برخی از مردم همیشه از داشته های خود ناراضی هستند و مال دیگران را برتر از دارایی خود می پندارند. بعضی ها پیروزی ها و موفقیت های خود را ناچیز ارزیابی می کنند، اما از کوچکترین دستاورد اطرافیانشان طوری صحبت می کنند که انگار از بزرگترین معجزه قرن می گویند!

نعمت ما به چشم همسایه
صد برابر فزون کند پایه
چون به چشم نیاز می‌بیند
مرغ همسایه غاز می‌بیند

این حکایت مثل یک تلنگر می باشد، زیرا متوجه می شویم که نباید داشته هایمان را دست کم بگیریم و از طرفی چون در دل زندگی دیگران نیستیم و مشکلات واقعی آنها را نمی دانیم بنابراین فکر می کنیم همه مردم کمتر از ما مشکل دارند و زندگی بهتری دارند در صورتی که ممکن است اصلا اینگونه نباشد. البته گاهی اوقات معنی این حکایت باور داشتن دیگران و عدم خودباوری است.

مرغ همسایه غاز است به زبان انگلیسی
the apples on the other side of the wall are the sweetest

داستان و حکایت مرغ همسایه غاز است

روزی حاکمی تصمیم گرفت به صورت ناشناس برای درک وضعیت جامعه به میان مردم برود. حاکم از محله ای گذشت که سه مرد در آن صحبت می کردند، اجازه گرفت و به جمعشان اضافه شد. سه مرد در مورد رویاهای خود صحبت کردند، یکی آرزو داشت فرمانده ارتش کشور شود، دیگری آرزو داشت وزیر دارایی شود، اما سومی آرزوی عجیبی داشت. او شنیده بود همسر حاکم چهره‌ای به زیبایی ماه دارد و آرزو کرد یک روز در کنار او باشد.

حاکم پس از خداحافظی به قصر بازگشت و به مأموران خود دستور داد که آن سه نفر را به قصر بیاورند. پس از آمدن سه رفیق به قصر، حاکم به آنها گفت که یکی از مأموران من نزد شماست و خواسته شما را شنیده است. تصمیم گرفتم خواسته هایتان را برآورده کنم.

نفر اول همانطور که می خواست فرمانده لشکر شد و نفر دوم فرمانده بیت دارائی شد. حاکم از نفر سوم پرسید آیا تو متاهلی و او گفت بله. حاکم به او گفت: فردا در کنار همسرم هستی تا تو نیز به آرزوی خودت برسی. نفر سوم که از پیشنهاد حاکم بسیار ترسیده بود، از حاکم عذرخواهی کرد، اما حاکم بی خیال نشد.

حاکم دستور داد زن مرد را به قصر بیاورند و آرزوی شوهرش را به او گفت. به خادمانش دستور داد که به زن نفر سوم لباس های فاخر بپوشند و به بهترین شکل ممکن آرایشش کنند. سپس به زن گفت که در کنار همسرت باش و هر درخواستی که داشت بپذیر. اما یادت باشد که نگویید که همسر او هستید و وانمود کنید که همسر حاکم هستید.

روز بعد حاکم دوباره مرد را به قصر فرا خواند و به او گفت که همسرم نزد تو می آید. مرد ترسیده بود و فکر می کرد که حاکم قصد دارد او را بکشد. حاکم همسر نفر سوم را نزدش فرستاد. مرد که تصور می‌کرد آن زن همسر حاکم است، مبهوت زیبایی او شده بود. روز بعد ماموران مرد را به نزد حاکم بردند.

حاکم از او پرسید به آرزویت رسیدی؟ مرد که سرش پایین بود گفت بله به آرزوی دیرینه ام رسیدم. بعد حاکم دو تخم مرغ را که از قبل آماده کرده بود به مرد نشان داد. یکی از تخم مرغ ها رنگ شده بود و دیگری یک تخم مرغ معمولی، حاکم از مرد در مورد تفاوت تخم مرغ ها پرسید. مرد گفت هر دو تخم مرغ هستند، فقط یکی از آنها رنگ شده است.

سپس تخم مرغ ها را شکست و دوباره از مرد پرسید که چه فرقی با هم دارند؟ مرد پاسخ داد که هر دو سفید و زرد هستند و تنها تفاوتشان رنگ آنهاست. سپس حاکم به او گفت که زن کنار تو همسرت بود. دستور دادم او را به قصر بیاورند و لباس های فاخر بپوشانند. اگر از همسرت مراقبت کنی و با عشق در کنارش باشی با همسر حاکم فرقی نمی کند.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل باد آورده را باد می برد
و
معنی ضرب المثل مو را از ماست کشیدن

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

2 دیدگاه

  1. زینب نیشاپوری گفت:

    عاااااااااااااااااالللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللللییییییئییییییییییییییییییییییییییییییی تتتتتتتتتترییییییییننننننننننننییییییییییی ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *