ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک

مفهوم حکایت پرکاربرد و قدیمی هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک به همراه داستان

معنی ضرب المثل هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک ؛ این حکایت درباره افراد درستی می باشد که از آن ها انتظار انجام کار بد و زشت نمی باشد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل تهی پای رفتن به از کفش تنگ

معنی ضرب المثل هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک

حکایت هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک

این ضرب المثل ایرانی برای چیزی به کار می رود که قبلا مصلح و اصلاح کننده بوده است اما اکنون خودش دچار مشکل شده است. پس به طور کلی مفهوم حکایت این است که فاجعه زمانی رخ می دهد که اصلاح کننده خودش تبدیل به یک شیء فاسد شود.

به عنوان مثال اگر شاگرد درسخوان و زرنگ کلاس با انسان های بد و افراد ناباب بگردد و بی ادب شود این ضرب المثل برایش به کار برده می شود. همچنین این تمثیل با جمله «از قضا سرکنگبین صفرا فزود» قرابت معنایی نزدیکی دارد.

چرا در این ضرب المثل از نمک استفاده شده است؟ زیرا نمک از دیرباز جایگاه مهمی داشته است و به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده در رابطه با بهداشت و پزشکی مورد استفاده قرار می گرفته است. در گذشته که یخچال یا سایر روش های میکروب کشی غذا وجود نداشت، از نمک برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شد. به عنوان نمونه گوشت را با نمک می پوشاندند و از پشت بام خانه آویزان شده و تا مدت ها بدون اینکه فاسد شود از آن استفاده می شده است.

نمونه تقریبا مشابه این حکایت به انگلیسی
If gold rusts , what then can iron do

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل شتر در خواب بیند پنبه دانه
و
معنی ضرب المثل سنگ مفت گنجشک مفت

⭐️ در این وبسایت مجموع کاملی از ضرب المثل ها و حکایت ها قرار داده شده است، اگر نیاز به معنی حکایت دیگری داشتید حتما موقع سرچ در گوگل عبارت «ماگرتا» را در انتهای آن اضافه کنید.

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل هر چه بگندد نمکش می زنند وای از آن روز که بگندد نمک دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.