ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت + ریشه و داستان

مفهوم کامل حکایت آب پاکی را روی دستش ریخت به همراه داستان و ریشه

معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت؛ این حکایت درباره نرسیدن به موفقیت و هدف پس از تحمل سختی و تلاش های زیاد می باشد که در بخش ضرب المثل ماگرتا ریشه و مفهوم کامل آن را بررسی می کنیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد

معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت

ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت یعنی چه

این حکایت مواقعی استفاده می شود که وقتی کسی به امید موفقیت و برآورده شدن آرزوی طولانی مدتش تلاش و کار می کند، اما پاسخ منفی و قاطعانه می شنود و ناامید می شود. در اینگونه مواقع در وصف چنین شخصی می گویند بیچاره خیلی زحمت کشید اما آب پاکی روی دستش ریختند.

ریشه و داستان حکایت آب پاکی را روی دستش ریخت

این حکایت برگرفته از یک اصطلاح دینی می باشد که با گذشت زمان از آن به عنوان کنایه و ضرب المثل استفاده شده است. در دین مبین اسلام، آب بهترین عامل برای تطهیر نجاست است و زمین و آفتاب و استحاله در مرحله دوم تطهیر قرار دارند. هر چیزی که نجس است با شستن تمیز می شود و آب اساساً همه کثیفی ها را از بین می برد.

برای انجام طهارت شرعی، مواد مشکوک و کثیف را باید سه تا هفت بار بسته به نوع و کیفیت کثیفی شست. آخرین آبی که آلودگی و کثیفی را کاملاً از بین می برد در شرع «آب پاک» نامیده می شود. از آنجایی که این آب آخرین بار زمانی که اثری از کثیفی وجود ندارد ریخته می شود، موضوع مشکوک کاملا پاک و پاکیزه شده باشد.

«آب پاکی» در اصطلاح شرعی آخرین آبی است که شیء نجس را کاملاً پاک می کند؛ در عامه، کنایه از «حرف آخرین» است که مخاطب در پاسخ گوینده و متقاضی می گوید و تکلیف خود را در عدم تحقق خواسته روشن می کند.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل باد آورده را باد می برد

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل آب پاکی را روی دستش ریخت دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

یک دیدگاه

  1. بدون نام گفت:

    خوب بود
    تشکّر💫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.