ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد

معانی و مفهوم حکایت طنز روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد با توضیح کامل

معنی و مفهوم ضرب المثل روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد: این حکایت درباره بی تاب شدن انسان از گرسنگی زیاد می باشد که سایر تفسیرهای آن را در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل مرغ همسایه غاز است

معنی ضرب المثل روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد

مفهوم ضرب المثل روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد

کاربرد این جمله وقتی که انسان خیلی گرسنه باشد و سروصدای شکم خالی آن در آمده باشد. مثلا هنگامی که شخصی از سرکار به منزل می آید و خیلی وقت است که غذایی میل نکرده است، صدای قار و قور شکمش در می آید و در این زمان می تواند به همسرش بگوید که روده بزرگه داره روده کوچیکه رو میخوره! دیگه طاقت ندارم.

در واقع این جمله یکی از ضرب المثل های طنز و لطیفه گونه زبان فارسی می باشد که قدیمی ترها برای بیان شدت گرسنگی از آن استفاده می کردند. آن ها صدای قار و قور شکم را صدای خورده شدن روده بزرگ توسط روده کوچک می دانستند.

چرا از روده در این ضرب المثل استفاده شده است؟
زیرا سیستم گوارشی بدن به این گونه است که مواد مورد نیاز بدن را از معده وارد روده کوچک می کند و اضافات آن هم از روده بزرگ ریخته می شود حالا اگر غذایی به معده نرسد طبیعی است روده کوچک هم چیزی برای فرستادن به رود بزرگ ندارد. به طنز می گویند در این حالت روده بزرگ از سر گرسنگی روده کوچک را می خورد.

همچنین بخوانید
معنی ضرب المثل تهی پای رفتن به از کفش تنگ
و
معنی ضرب المثل بار کج به منزل نمی رسد

⭐️ در این وبسایت مجموع کاملی از ضرب المثل ها و حکایت ها قرار داده شده است، اگر نیاز به معنی حکایت دیگری داشتید حتما موقع سرچ در گوگل عبارت «ماگرتا» را در انتهای آن اضافه کنید.

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل روده بزرگه روده کوچیکه رو خورد دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *