ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل ریش و قیچی دست شماست

معنا و مفهوم ضرب المثل «ریش و قیچی دست شماست» و اصطلاح انگلیسی آن

معنی ضرب المثل ریش و قیچی به دست کسی سپردن ؛ این جمله یعنی اختیار کار خود را به کسی سپردن یا کسی را مسئول و وکیل کار خود کردن. برای مشاهده مفاهیم بیشتر و داستان حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زمین گرد است

معنی ضرب المثل ریش و قیچی دست شماست

مفهوم ضرب المثل ریش و قیچی دست شماست

اگر شخصی بخواهد آنچه را که روی آن کار حساسیت دارد را به دیگری بسپارد به آن شخص این ضرب المثل را به کار می‌برند. کار سپاری یعنی دادن کارها و پروژه‌ها به فردی دیگر می‌تواند زمان‌های مورد نیازتان را هم کاهش دهد و به شما امکان می‌دهد مهارت‌های رهبری خود را زیاد کنید.

کار سپاری می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی روی کارمندان و مدیر داشته باشد و وظایف خود را واگذار می‌کنند، اما مدیرانی که بیش از حد در مکانی کار می‌کنند کم‌تر این روش را به کار می‌برند.

چرا از ریش و قیچی در این ضرب المثل استفاده شده است

در قدیم ریش از اهمیت زیادی بین مردان برخوردار بود. تا جایی که اگر قرار بود ضامن کار کسی شوند ریششان را گرو می گذاشتند و این ریش گرو گذاشتن به رتبه قول مردانه و قوی‌ای بود که شخص مقابل از این کار برایش اعتماد حاصل می‌شد و کفالت او را می پذیرفتند.

ریش مردان نشانه‌ی مردانگی است و بدون اجازه از صاحب ریش به زور نمی‌توانند ریششان را کوتاه کنند یا از بیخ بتراشند و دادن ریش و قیچی به دست آرایشگر یعنی اعتماد به آن شخص و سپردن کارهای مهم به آرایشگر است. کسی که به فردی اعتماد کامل داشته باشد تمام کارهای مهم را می‌تواند به او بسپارد؛ چون می‌داند آن کار را به نحو احسنت انجام می‌دهند.

بازآفرینی حکایت ریش و قیچی دست شماست

ریش و قیچی به دست کسی سپردن کنایه از اعتماد کامل به طرف مقابل داشتن است. در گذشته مسلمان‌ها ریش‌های خود را بلند می‌کردند و سیبیل های خود را کوتاه؛ زیرا اسلام ارزش زیادی برای چنین افرادی قائل است و اگر کسی با دیگری دشمنی داشت ریش و سیبیل او را می‌تراشیدند که دعواهای زیادی سر آن شده بود و آدم های زیادی کشته شده بودند.

بنابراین اگر ریش و سیبیل خود را در اختیار کسی قرار دهید، یعنی به طرف اعتماد دارید که ریش شما را کوتاه نمی‌کند. در قرن‌های خیلی دور و در گذشته مخصوصا بعد از اسلام پیامبر اکرم فرموده بودند ریش‌ها را بلند و سیبیل ها را به اندازه‌ی کافی کوتاه کنید و برای صاحبان ریش هیچ بلایی بالاتر از این نبود که بگویید ریش و سیبیل های تان را بتراشید حتی شده به زور.

از عامل عمل، انتقام وحشتناکی می گرفتند؛ احتمالا که سرها بر ریش به باد فنا و نیستی می‌رفت، وقتی که یک تار مو و ریش تا آن اندازه اعتبار داشته باشد که به گرو گذاشته شود. اعتماد کننده نیز به طرف مورد اعتماد تا آن اندازه ای اطمینان دارد که می‌داند ارزش و آبرویش را در امان نگه داشته و در حفظ امانت و احترام به قول و قرار صادق و استوار خواهد بود.

ریش و قیچی دست شماست به انگلیسی

در بان انگلیسی از جمله You have beards and scissors برای بیان این ضرب المثل استفاده می شود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل فیل و فنجان
و
معنی ضرب المثل صد من یک غاز

⭐️ به پایان مقاله معنی ضرب المثل ریش و قیچی دست شماست رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاهی درباره این جمله دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *