ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری ⭕️ + تاریخچه

ریشه و داستان ضرب المثل «هر چقدر پول بدی آش می خوری» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری : هر مقدار که بیشتر بتوانید هزینه بسیاری خرج کنید، به همان میزان خواهید توانست از امکانات بسیاری برخوردار شوید. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

به این صورت است که با هزینه بسیاری می‌توانید از خدمات و امکانات بسیار بیشتری برخوردار شده و به هر چیز دلخواهی دست یابید. ولی توجه داشته باشید که به هیچ‌وجه با هزینه کمی نمی‌توانید صاحب چیز بزرگی شوید و نباید انتظار بسیار بالایی داشته باشید.

معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری

مفهوم ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می خوری

توجه داشته باشید همیشه هم نمی‌توان با خرج هزینه بسیار صاحب مال عالی شد و باید بدانید که گاهی اوقات ممکن است حتی با هزینه زیاد نیز از محصول بدی برخوردار شوید. در این حال نمی‌توان گفت: که هر چقدر پول بدی آش می‌خوری و باید بدانید که بهتر است در خریداری هر چیزی به جنس آن دقت کنید تا بعدا دچار مشکلی نشوید.

برای اینکه بتوانید بهتر از مفهوم این ضرب المثل باخبر شوید کسی را فرض کنید که به سفر رفته و قصد رزرو هتل ۳ ستاره‌ای را دارد. در این حالت فرد با رزرو هتل ۳ ستاره از امکانات مختص هتل ۳ ستاره برخوردار خواهد شد، نه بیشتر و نه کمتر. به این طریق این فرد نباید انتظار بیشتر یا کمتری از این نوع هتل داشته باشد. چرا که او هتل ۳ ستاره رزرو کرده و تنها قادر به دریافت خدمات از آن است.

اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «what you pay/ what you get»‌ برای بیان این مَثَل استفاده می کنند.

داستان حکایت هر چقدر پول بدی آش میخوری

در روزی از روزها فردی که به تنهایی در منزلش زندگی می‌کرد علاقه بسیاری به غذای آش داشت. به این طریق تصمیم گرفت که روزی به شهر رفته و بتواند این غذا را از غذاخوری تهیه کرده و میل کند. پس از گذشت چند روز او تصمیم خود را قطعی کرد و راهی شهر شد.

زمانی که به شهر رسید مستقیم به یک غذاخوری رفت و رو به فروشنده گفت: من از روستا آمده‌ام و علاقه زیادی به آش دارم، پس به مقدار ۵۰۰۰ تومان آش می‌خواهم. فروشنده که از شنیدن حرف مرد حیرت‌زده شده بود او را نزد آشپز فرستاد. آشپز نیز ظرفی را برداشت و یک ملاقه آش درون ظرف ریخته و دست فرد داد.

فرد که با دیدن مقدار کمی آش عصبانی و ناراحت شده بود گفت: این چه وضع غذا کشیدن است؟ چرا آنقدر کم کشیده‌ای؟ آشپز که از گفته فرد تعجب کرده بود پاسخ داد: برای ۵۰۰۰ پول چیزی دستت نخواهند گذاشت همین هم اضافی است. پس بدان که هر چقدر پول بدی آش می‌خوری و حال برو غذایت را بخور.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل آش کشکه خالته
و
معنی ضرب المثل آشی برایت بپزم که یک وجب روغن رویش باشد
و
معنی ضرب المثل آش نخورده و دهان سوخته

☑️ به پایان معنی ضرب المثل هر چقدر پول بدی آش می‌خوری رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *