ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن ⚜️ + انشا

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «کلاه خود را قاضی کردن» به همراه انشایی در مورد آن

معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن : اگر کار حق گویی را در مورد قضایایی به یک فرد می‌سپرید باید با نهایت عدل و انصاف این کار را انجام دهد تا حقی از کسی ضایع نشود. فردی که کلاه خود را در تصمیم گیری قاضی می‌کند عجولانه و سهل انگارانه مساله ای را قضاوت نمی کند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن

معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن

مفهوم ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن

ضرب‌المثل کلاه خود را قاضی کردن بیانگر به حق قضاوت کردن انسان‌هایی است که راحت به دیگران تهمت می‌زنند، و اصلا انسانیت برای آنها بی معنی و بی مفهوم است و قضاوت بی‌جا کاری غیرانسانی و نا به جا است. در واقع این ضرب‌المثل این مفهوم را می‌رساند ساند که یک شخص یا فرد بخواهد با وجدان و انصاف خود یک موضوع را قضاوت و داوری بکند.

داستان حکایت کلاه خود را قاضی کردن

به مردی اتهام دزدی کردن زده بودند، در صورتی که این تهمت واقعیت نداشت. به همین جرم آن را او را نزد قاضی فرا خواندند. مرد از این اتهام ترس و واهمه داشت؛ همسرش متوجه این دلهره مرد شد و به او گفت چرا بابت گناهی که نکرده ای نگرانی برو و با اطمینان کامل در نزد قاضی از خود دفاع کن! مرد گفت خودت می‌دانی من عرضه و توانایی این کار را ندارم.

زن برای از بین رفتن ترس همسرش گفت برو و کلاه خودت را قاضی کن. مرد گفت یعنی چه این کار؟ زن گفت کلاهت را قاضی فرض کن و تمام حرف‌هایی را که به قاضی می خواهی بزنی به کلاهت بزن.

مرد تمام کارهایی را که همسرش گفت انجام داد و همین عمل باعث شد که مرد مورد اتهام دزدی قرار گرفته بتواند به خوبی از حق خود دفاع کند و ادعای بی گناهی اش ثابت شود و از این زمان به بعد وقتی می‌خواهند به حرف حق زدن تشویق کنند، این ضرب المثل را به کار می‌برند؛ چون در این صورت آدمی که با وجدان خودش تنها باشد هیچ وقت به ناحق حرفی را نمی‌زند.

انشاء درباره کلاه خود را قاضی کردن

مقدمه: گاهی بسیاری از افراد هستند که زندگی افراد از بیرون می‌بینند و اتفاقات زندگی آن‌ها را بدون هیچ اطلاعی از زندگیشان از بیرون قضاوت می‌کنند که ممکن است نادرست باشد.

بدنه: قضاوت کردن نادرست و سطحی در اصل و حقیقت کار اشتباه و پر مسئولیتی است و اصل کار قضاوت، کار هر کسی نیست و این کار را در شرایط اضطراری باید به افراد اصلح در این زمینه سپرد.

نتیجه: نتیجه می‌گیریم که ما به عنوان یک انسان و همنوع اطرافیانم لازم است که بی‌مورد در مورد زندگی دیگران نظری ندهیم و هیچ قضاوت ناعادلانه‌ای که ممکن است مخرب باشد را انجام ندهیم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل سر کسی را گرم کردن
و
معنی ضرب المثل دم خود را روی کول گذاشتن

✅ به پایان معنی ضرب المثل کلاه خود را قاضی کردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.