ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل اجاره نشین خوش ‌نشینه ⚡️ + انشا و تاریخچه

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «اجاره نشین خوش ‌نشینه» به همراه انشایی در مورد آن

معنی ضرب المثل اجاره نشین خوش ‌نشینه : یعنی کسی که به مال و مادیات دنیوی اصلا دل نمی‌بندد و علاقه‌ای به پول و خانه‌های آنچنانی ندارند یا خود را وابسته به آن نمی‌کنند و این مَثَل اجاره ‌نشین خوش ‌نشینه را می‌شنوند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل آش کشکه خالته

معنی ضرب المثل اجاره نشین خوش ‌نشینه

مفهوم ضرب المثل اجاره ‌نشین خوش ‌نشینه

زمانی که فردی خیلی علاقه‌ای به مادیات ندارد و خود را وابسته به تجملات و پول دنیا نمی‌کند، این ضرب المثل شامل حال او می‌شود. به همین جهت کسانی که دلبستگی به مادیات ندارند و خوشی را در کوچک‌ترین اتفاقات خوب می‌بینند می‌گویند اجاره ‌‌نشین خوش‌نشین است.

از نگاهی دیگر بعضی افرادی که اجاره نشین اند، از جابه‌جایی مداوم خسته هستند و به صورت خودکار گله می‌کنند که چرا خانه‌ای برای خود نداریم و یکجا مستقل نیستیم ولی برعکس این افراد اشخاصی هستند که کافی است یک خانه ۵۰ متری کوچک داشته باشند و جا برای آن‌ها بسیار کوچک باشد؛ اما باز هم با دید بهتر به خانه و زندگی خود نگاه می‌کنند و هم از اجاره ‌نشینی و کوچک بودن خانه لذت می‌برند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل اجاره ‌نشین خوش ‌نشینه

این ضرب المثل تا حدودی نگاه معنوی دارد و در مورد افرادی است که دلبستگی و تعلق خاطر به چیزی ندارند و در کل زندگی را آسان می‌گیرند. به طور قطعی فردی که اینگونه زندگی کند و فارغ از مسائل دنیایی باشد آرامش بسیار زیادی دارد و خیالی آسوده.

این ضرب المثل در گذشته کاربرد بیشتری داشت؛ چرا که مردم با تمام سختی‌های روزگار طوری زندگی می‌کردند که از اجاره نشینی لذت می‌برند اما امروزه بیشتر مردم به دنبال خانه‌ای بزرگ، شیک و مجلل هستند که حتما آن خانه برای خودشان باشد؛ به شکلی که اجاره ‌نشینی برای برخی توهین آمیز است و نه از زندگی لذت می‌برند نه از گذر روزگار.

این حکایت کاربردش در گذشته بیشتر بوده است؛ چرا که مردم اجاره ‌نشینی را دغدغه خود نمی‌دانستند و امری هیجانی به طوری که برای خانه جدید و اسباب کشی هیجان داشتند و کنجکاو بودند که چند سالی در خانه جدید باشند. این اجاره ‌نشینی را امری هیجان انگیز می‌دانستند، پس با این نتیجه این ضرب المثل بیشتر در خور افرادی است که هم در گذشته و هم در حال، از زندگی لذت می‌برند.

انشا با موضوع ضرب المثل اجاره ‌نشین خوش ‌نشینه

مقدمه: افرادی هستند که در بیشتر مواقع مشغول عوض کردن خانه هستند و از جایی به جای دیگر می‌روند؛ به همین دلیل دلبستگی به خانه‌ای ندارند، چون مجبورند آن را عوض کنند.

بدنه: دلبستگی نداشتن به اموال دنیا بهترین عمل است چرا که انسان آسوده خاطر خواهد بود. اکثراً کسانی که می‌دانند چیزی برای خودشان نیست، راحت‌تر از برخی افراد می‌توانند آن را رها کنند؛ زمانی که فردی خود را متعلق به مکانی یا چیزی نمی‌داند و وابسته نمی‌شود، آرامشش را در موقعیت‌های سختی بیشتر می‌کند.

بعضی مواقع هم وقتی کسی به مسافرت می‌رود و سوئیتی را اجاره می‌کند که نامناسب بوده است سعی می‌کند از همان فضا لذت ببرد و فقط به مسافرت خود و اتفاقات خوب فکر کند. این چنین افراد معمولاً زندگی خوبی را دارند؛ چرا که در عین سادگی نهایت استفاده خود را می‌برند و هیچ فضای بدی نمی‌تواند باعث حال بد آن شخص شود.

نتیجه: حواسمان باشد به مال دنیا دل نبندیم و بیشتر به دنبال این باشیم که پس از ما مسیری باقی بماند که بقیه بتوانند به خوبی آن را ادامه دهند.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل همه کاره و هیچ کاره
و
معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل اجاره نشین خوش ‌نشینه رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *