ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن ✏️ + اصطلاح انگلیسی

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «طوطی وار یاد گرفتن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن : این اصطلاح بیشتر بین آموزگاران و دانش آموختگان یک مطلب مورد استفاده قرار می‌گیرد. یاد گرفتن طوطی وار به نوعی کنایه است که معنای آن حفظ کردن چیزی می‌باشد.

این ضرب المثل به معنای این است که طرف هر آنچه را که گفته می‌شود را می‌شنود و حفظ می‌کند بدون اینکه دقتی در معنا و مفهوم آن بکند. برای کسب اطلاعات بیشتر با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن

مفهوم ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن

ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن نیز این مفهوم را به ما می‌رساند که کسی بدون فکر کردن به معنی و مفهوم چیزی فقط آن را حفظ کرده است و دقیقا همان را جزء به جزء به زبان می‌آورد. یعنی در واقع به هیچ وجه مطلب را یاد نگرفته است و هیچ درکی از آن ندارد که این کار در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند سبب بروز مشکلاتی شود.

بهتر است به جای حفظ کردن مطلبی، کمی در آن دقت کرده و یاد بگیرید. در این حالت مطلب همیشه در ذهنتان باقی خواهد ماند و هیچ‌وقت لنگ نمی‌مانید. طوطی وار یاد گرفتن چیزی کاری غلط بوده و می‌تواند در طی مدتی مشکلات و مسائل بسیاری را به وجود بیاورد.

🌐 اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «Rote-learning» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

داستان حکایت طوطی وار یاد گرفتن

ممکن است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که از ریشه و داستان این ضرب المثل چیزی ندانید و با خود بگویید که چرا مثل طوطی؟ مگر طوطی شباهتی به انسان دارد؟ برای پاسخ به این سوال یک سوال دیگر پیش می‌آید که پاسخ همه این دسته از سوالات را خواهد داد، آن هم این است که وجه اشتراک میان انسان و طوطی چیست؟ پاسخ این سوال نحوه و چگونگی یادگیری و حرف زدن آن‌ها است.

بعضی از طوطی‌های امروزی به لطف خداوند قادر به صحبت کردن همانند انسان هستند و می‌توان گفت: هر آنچه را که یاد بگیرند بدون کم و کاستی تکرار خواهند کرد. این دسته از طوطی‌ها اطلاعی از معنا و مفهوم کلمات نداشته و تنها از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی از انسان‌ها نیز همانند طوطی‌ها رفتار کرده و بدون اطلاع از چیزی، آن را از روی عادت تکرار می‌کنند. برای درک بهتر مطلب داستان زیر را مطالعه کنید.

روزی از روزها در یک کلاس درس آموزگار مشغول درس دادن به دانش آموزان بود و دانش آموزان نیز همگی مشغول یاد گرفتن درس بودند. در بین آن‌ها یکی از بچه‌ها اصلا به معنی و مفهوم آنچه که توسط معلم گفته می‌شد توجه نمی‌کرد و کار او فقط حفظ کردن مطالب بود.

وقتی که معلم چیزی جز آنچه که تدریس کرده بود از او می‌پرسید این دانش آموز لنگ مانده و هیچ پاسخی نداشت. پس از گذشت چندین روز معلم دانش آموز را صدا کرد و گفت: پسر جان بهتر است به درس کامل گوش دهی نه اینکه آن را طوطی وار بخوانی. پسرک که از معنای گفته معلم هیچی نمی‌دانست گفت: این حرف به چه معناست؟ معلم نیز پاسخ داد و گفت: یعنی اینکه مطالب را حفظ نکن، سعی کن به جای این کار آن را یاد بگیری.

مَثَل های پیشنهادی: معنی ضرب المثل سرم را بشکن نرخم را نشکن
و
معنی ضرب المثل نور علا نور بودن
و
معنی ضرب المثل جای شکرش باقی بودن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل طوطی وار یاد گرفتن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =