ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن ❤️+ انشا و تاریخچه

ریشه و مفهوم حکایت «دل دادن و قلوه گرفتن» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن : این مَثَل به صورت کنایه‌ای می‌خواهد بگوید دو نفر دارند اعضای داخلی بدن خود را مبادله می‌کنند و کم کم تبدیل به یک نفر می‌شوند. البته به هم دل دادن نیز اشاره به عاشق شدن دارد. در حقیقت این ضرب‌المثل اشاره به گفت‌و‌گوهای بسیار عاشقانه و صمیمی دارد. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل اجاره نشین خوش ‌نشینه

معنی ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن

معنی ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن

چند معنی از ضرب‌المثل «دل دادن و قلوه گرفتن» برداشت می‌شود :

۱- سخن گفتن در نهایت اشتیاق با کسی که دوستش دارید؛ به ‌طوری که فقط در چشمان او خیره شوید و تنها به سخنان او گوش دهید. در این هنگام اگر کسی از کنار شما رد شود و متوجه ذوق‌زدگی شما شود، حتما خواهد گفت: چقدر به هم دل می دن و قلوه می گیرند!

۲- بسیار عاشقانه و صمیمی با یکدیگر سخن گفتن و شوق فراوان داشتن.

۳- گرم صحبت و گفتگو با کسی که عمیقا او را دوست دارید یا عاشقانه سخن گفتن.

داستان حکایت دل دادن و قلوه گرفتن

زوج‌های جوانی که می‌خواهند با هم ازدواج کنند و ذوق و شوق رسیدن به هم را دارند برای دیدن هم، هر روز در خانه به موها و لباس‌هایشان می‌رسند، حمام می‌روند، عطر و ادکلن به خود می‌زنند و هر غذایی را می‌خورند، به دلیل اینکه عشقی را که می‌خواستند به زندگیشان آمده است.

وقتی همدیگر را در آن مکانی که با هم قرار گذاشته‌اند می‌بینند، از خود بی خود می‌شوند، با هم قدم می‌زنند، نوشیدنی و خوراکی که دوست دارند می‌خورند و هر کسی که از آنجا رد می‌شود با خود می‌گویند چه دل و قلوه‌ای به هم دیگر می‌دهند، اینجاست که این ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن به کار می‌رود.

اصطلاح انگلیسی : در زبان انگلیسی از عبارت «to have a lovey-dovey chat» برای بیان این حکایت استفاده می کنند.

انشا با موضوع ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن

مقدمه: این خوب است که صمیمیت و دوست داشتن را بین همدیگر تقسیم کنند یا بی‌دلیل به هم گل بدهند یا کادویی خیلی ارزان به همدیگر بدهند. همچنین می‌توانند این صمیمیت و عشق را بین همه مردم گسترش دهند.

بدنه: عشق و حال خوب بین همه بهترین کار دنیاست. در جامعه امروزی به دلیل شرایط زندگی و خیلی چیزهای دیگر صمیمت و دوست داشتن بین آدم‌ها و خانواده ها کم شده یا کلا از بین رفته است و همه با هم سرد و بی‌تفاوت هستند، خیلی‌ها تا به آنها حرفی زده می‌شود زود پرخاش می‌کنند یا عصبانی می‌شوند؛

دلیل همه اینها به خاطر فقر، بیکاری، نداشتن امکانات و تفریحات برای افراد جوان است که باعث می‌شود سمت مواد مخدر، الکل و خیلی چیزهای دیگر بروند. ای کاش خیلی از خواهر و برادرها مثل قبل با همدیگر می‌خندیدند، بازی می‌کردند یا پدر و مادرها با هم در کار خانه همکاری می‌کردند و با هم غذا می‌پختند، بچه‌هایشان را صدا می‌کنند که بیایند و دور هم با شور و شوق غذا بخورند و صمیمیت را در میان خودشان بیاوردند.

نتیجه: ضرب‌المثل «دل دادن و قلوه گرفتن» زمانی به کار برده می‌شود که دو نفر مشتاقانه و عاشقانه مشغول به گفت‌و‌گو با هم باشند، آنچنان که حضور کسی را در اطرافشان حس نکنند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل از ترس دمش را روی کولش گذاشت و در رفت
و
معنی ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

✅ به پایان معنی ضرب المثل دل دادن و قلوه گرفتن رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *