ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

ریشه و مفهوم حکایت قدیمی «هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد» با توضیح کامل

معنی ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد : امروزه جامعه و همچنین مردم پر از توقع‌های بیجا شده و همه از یکدیگر توقع دارند. در این زمانه هیچکس کاری را بی دلیل برایتان انجام نخواهد داد و اگر دیدید که کسی به شما یا حتی دیگران خوبی می‌کند، بدانید که هدفی پشت این کار پنهان شده است.

به همین دلیل بهتر است هشیار بوده و افراد درستی را به منظور رفت‌وآمد و دوستی انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل روزی افتاده دست قوزی

معنی ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

مفهوم ضرب المثل هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

در بسیاری از مواقع افراد به منظور ارتقای جایگاه خود و دلایل گوناگون دیگری به مردم خوبی می‌کنند و از این طریق قصد دارند تا به اهداف خود دست یابند. در واقع توقعی پشت این کار پنهان شده که درصورت انجام کار توسط فرد مقابل، از شما نیز انتظار خواهد داشت که عینا همان کار یا حتی امور متفاوتی را برایش انجام دهید.

پس هیچکس کاری را بدون دلیل و هدف انجام نمی‌دهد و پشت هر کار و خوبی، اهداف و داستانی قایم شده است. امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که به صورت مهربان و خالصانه کار خوبی را برای کسی انجام دهد.

در واقع طبق تحقیقات و نظراتی که بیان شده می‌توان گفت: هر کسی که کاری را برای دیگران انجام می‌دهد، قصد دارد تا از این طریق به منفعتی دست یابد. ولی این کار صحیح نبوده و سبب بی اعتماد شدن افراد به خودتان خواهید شد که این موضوع بسیار دردسرساز خواهد بود.

حکایت هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیرد

در روزگاران قدیم پادشاهی زندگی می‌کرد که چند صد نفر کارکن و زیر دست داشت. این پادشاه در هر محفلی شرکت می‌کرد و سعی و تلاش او در جهت آباد کردن محیط اطراف بوده است. فرد جوانی در آن محوطه زندگی می‌کرد که به شدت از پادشاه کینه در دل داشت.

زمانی که به مهربانی پادشاه پی برد، تصمیم گرفت که خود را نزدیک او کند تا با این کار هم به جایگاه و درآمدی برسد و هم اینکه پادشاه را زمین بزند. پس دست به کار شد و رفته رفته توانست به پادشاه نزدیک‌تر شود. مردم که از کینه و نفرت موجود در دل فرد جوان آگاه بودند با خود گفتند: او که از پادشاه متنفر بود، پس چرا حال نزد او رفته است؟

در همین حین یکی از افراد پاسخ داد الان هر کس به منفعت خود می‌اندیشد و قصد دارد به اهدافی که در سر دارد برسد. او نیز همانند سایر افراد قصد دست یافتن به منفعتی را دارد و به همین خاطر به پادشاه نزدیک شده است.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل گربه دستش به گوشت نمی رسه، میگه بو میده
و
گربه را دم حجله کشتن کنایه از چیست

✅ به پایان معنی ضرب المثل هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 9 =