ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن ⚜️ + اصطلاح انگلیسی

ریشه و مفهوم حکایت «سر کسی را شیره مالیدن» به همراه گسترش و بازآفرینی کامل

معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن : هر فردی در این جامعه برای اینکه بتواند منفعتی به دست بیاورد، اموری را انجام می‌دهد که به نفع خودش است. پس سعی کنید به هیچ وجه به کسی اعتماد نکرده و گول ظاهرشان را نخورید.

چرا که بسیاری از افراد پشت ظاهر مظلوم خود، فرد شیطان صفتی بوده و با استفاده از ظاهر مظلوم قادر به گول زدن اطرافیان هستند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن

مفهوم ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن

سر کسی را شیره مالیدن در مفهوم به معنای گول زدن کسی به هر بهانه‌ای است که در این موضوع، کسی با زرنگی خود و برای منفعتش دست به دروغگویی می‌زند. این افراد کار نادرستی انجام می‌دهند و باید بدانید به دست آوردن پول از راه حرام کاری گناه بوده و هیچکس قادر به خوردن آن نخواهد بود.

داستان حکایت سر کسی را شیره مالیدن

در روزی از روزها فردی به همراه دوست خود در روستای پدری‌شان فروشگاه لباسی راه اندازی کردند و چون در آنجا هیچ لباس فروشی وجود نداشت، آن‌ها به راحتی می‌توانستند با به دست آوردن اعتماد روستاییان پیروز میدان شوند. چندین روز گذشت و این دو هرروز سعی می‌کردند که با چرب زبانی مردم را به سمت خود مجذوب کرده و مشتری بیشتری داشته باشند.

آن‌ها به همراه یکدیگر فکر کردند و گفتند: بهتر است به جای اینکه لباس اصل و عالی را با قیمت ارزان به مشتریان بفروشیم، جنس بی کیفیت آورده و به جای اصل جا بزنیم. با این کار هم درآمد و سود بیشتری خواهیم داشت و هم اینکه می‌توانیم مشتری زیادی جذب کنیم. دست به کار شدند و طی چندین ماه توانستند درآمد و سود آنچنانی کسب کنند. روستاییان که از جنس لباس چیزی نمی‌دانستند و با خرید لباس، کمک بسیاری به آن دو می‌کردند.

ولی پس از چندین ماه یک فرد شهری برای مسافرت به روستا آمد و با یک‌بار خرید از آن‌ها فهمید که جنس لباس‌هایشان بسیار بی کیفیت است. پس زمانی که فهمید دست به کار شد و با جمع کردن کل اهالی روستا در میدان، موضوع را برایشان بازگو کرد و به آن‌ها فهماند که این فروشنده‌ها کلاهبردار بوده و هیچ یک از لباس‌هایشان کیفیت درست و حسابی ندارند.

به این طریق مردم روستا به فروشگاه آن دو کلاهبردار رفتند و پس از کلی بحث، یکی از میان جمع بیرون آمد و گفت: ما شما را حلال نخواهیم کرد، شما سر ما شیره مالیده‌اید و این کار درستی نیست. آن دو که از کار فرد شهری عصبانی شده بودند تصمیم گرفتند که فروشگاه را تحویل داده و مغازه خود را در جای دیگری باز کنند.

از آن پس هر وقت کسی می‌خواست بر سر فردی کلاه گذاشته و در حقش ظلم کند، مردم از ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی سر کسی را شیره مالیدن

بسیاری از افراد برای اینکه بتوانند سود و منفعتی به دست بیاورند، با وعده‌های دروغین مردم را گول می‌زنند. در این مواقع در صورتی که فرد دروغگو حرفه‌ای بوده باشد می‌تواند افراد را به وجد بیاورد و به این صورت به اهدافی که در سر داشت برسد.

اصطلاح انگلیسی

در زبان انگلیسی از اصطلاح «To fool someone» برای بیان این ضرب المثل استفاده می کنیم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل چاه مکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی
و
معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *