ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن ☑️ + داستان و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت «دست کسی را خواندن» به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن : برای مشاهده مفهوم، داستان، گسترش و بازآفرینی این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل دسته گل به آب دادن

معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن

معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن

این ضرب المثل در دو حالت مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام از آن‌ها دارای معنا و مفهوم خاصی هستند. معنای نزدیک آن مفهوم خاصی ندارد ولی معنای دور آن به منظور پی بردن به افکار و اعمال فردی زرنگ و باهوش است. این ضرب المثل برای افرادی که برای دیگران نقشه می‌کشند و در واقع حیله‌هایی در سر دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گونه افراد در صدد بوده و با هر کاری قصد دارند تا دیگران را شکست داده و از مسیر خارج کنند. به این منظور زمانی که این دسته از افراد به اهدافشان رسیدند، خواهند گفت که دست آن را خوانده‌ایم یا در واقع از چیزی که در ذهن او بود و قصد انجامش را داشت باخبر شدیم. در واقع می‌توان گفت که معنی این ضرب المثل باخبر شدن از عملی است که فردی قصد انجام آن در آینده را دارد.

داستان و حکایت دست کسی را خواندن

در زمان‌های قدیم فردی در روستایی زندگی می‌کرد که ادعا داشت با نگاه کردن به دست افراد می‌تواند قصه زندگی آن‌ها را بخواند. این شخص دائم تلاش می‌کرد که دست خود را از رقیبان حفظ کند و هیچ آتویی به دست آن‌ها ندهد. ولی در روزی از روزها که حتی فکرش را نمی‌کرد برعکس این موضوع برایش اتفاق افتاد و بعضی از حریفان دست او را خوانده و توانستند به اهدافی که در سر دارد پی برده و آن‌ها را بر هم بزنند.

برای اینکه درک درستی از این ضرب المثل به دست بیاورید باید بدانید روزی فردی که توانایی و مهارت بالایی در بازی حکم داشت و از دست عالی برخوردار بود و همیشه می‌برد و می‌توان گفت که هیچ باختی نداشت. البته این فرد یک خصلت و ویژگی بدی که داشت ساده لوحی بود و همین سادگی او سبب شده بود که در هر بازی تمامی کارت‌های خود را زمین گذاشته و همه آن‌ها را به رقیبان نشان دهد.

چندین بار به این منوال گذشت و این اتفاق سبب شد تا این فرد باخت های بسیاری را در پیشینه خود به ثبت رساند و همچنین ضررهای بسیاری کرده و از این اتفاق تجربیاتی به دست بیاورد. از آن پس برای نشان دادن هرکسی که از کارهای دیگران باخبر می‌شود، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل دست کسی را خواندن

فریب خوردن باعث ایجاد مشکل و کاهش اعتماد به نفس در هر فردی خواهد شد و این ضربه بزرگی است که می‌تواند در زندگی او رخ داده و آن را برهم بزند. کسی که راحت فریب می‌خورد بهتر است در مقابل برخی مسائل و وقایع از میزان هشیاری بالایی برخوردار بوده و زیاد به خود عذاب ندهد. بنابراین به این شکل خواهید توانست زندگی بدون مشکلی داشته باشد.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دست بالای دست بسیار است
و
معنی ضرب المثل حق کسی را کف دستش گذاشتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل دست کسی را خواندن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.